IranSculpture.ir
تحقیقی - خبری - پژوهشی جامع ترین سایت تخصصی هنر مجسمه سازی ایران
بازگشت مجسمه سازان ایرانی
بهمن محصص

بهمن محصص

معصومه جهان‌بین

متولد 1310 رشت
تحصیل در دانشگاه هنرهای زیبا
سفر به ایتالیا و آموختن هنر در آکادمی هنر «رم» 1333
آموختن نقاشی نزد «فروچیو فراتزی»
چندین نمایشگاه گروهی و انفرادی در داخل و خارج ایتالیا، از جمله دوسالانه‌ی ونیز ترجمه‌ی آثاری از «پیراندلو»، «مالاپارت»، «کالوین» و «پاوسه» از ایتالیایی و آثاری از «اوژن یونسکو» و «ژان ژنه» از فرانسه
انتشار کتاب نقاشی‌های بهمن محصص در ایتالیا
اعتماد ملی: کتاب مجموعه آثار بهمن محصص نقاش پیشکسوت ایرانی مقیم ایتالیا در این کشور منتشر شد. این کتاب که (بهمن محصص) نام دارد، دربرگیرنده نقاشی‌های این هنرمند 76 ساله ایرانی است. محصص هم‌اینک در ایتالیا به سر می‌برد و مدتی پیش که در ایران حضور داشت آثارش در کاخ نیاوران به نمایش گذاشته شد.

نمایشگاه آثار محصص در کاخ نیاوران در حالی اسفندماه سال گذشته در این کاخ برگزار شد که این نقاش سال‌هاست در ایران فعالیتی نداشته است. به گفته یکی از گالری داران، آثار به نمایش گذاشته شده در این نمایشگاه مربوط به مجموعه کاخ نیاوران و همگی اصل بوده‌اند. از انتشار کتاب مجموعه آثار این نقاش ایرانی در ایتالیا مدت کوتاهی می‌گذرد، هرچند حدود 30 سال پیش هم کتاب دیگری از او منتشر شده بود. به گفته آیدین آغداشلو، بهمن محصص یکی از 10 نقاش بزرگ تاریخ نقاشی ایران است، هرچند دوستان و نزدیکان او سال‌هاست از وی بی‌خبر هستند. وی یکی از اعضای مؤسس گروه موسوم به «خروس جنگی» محسوب می‌شود که قبل از انقلاب فعالیت داشت. او متولد نهم اسفند سال 1309 در شهر رشت و فارغالتحصیل آکادمی هنرهای زیبای رم است. محصص طی سال‌های گذشته شخصا هیچ نمایشگاهی در ایران برگزار نکرد، هرچند مجموعه داران و گالری داران، آثار او را در نمایشگاه‌های گروهی زیادی شرکت داده‌اند. بهمن محصص در کنار نقاشی و مجسمه‌‌سازی مترجم نیز هست. ایتالو کالوینو، مالاپارته و پیراندللو نویسندگانی هستند که محصص در شناسایی آن‌ها به خوانندگان فارسی زبان نقش بسزایی داشته است. اولین بار قبل از انقلاب این مترجم کتاب (ویکنت شقه شده (کالوینو را به فارسی ترجمه کرد که سال‌ها بعد با ترجمه‌ای دیگر هم منتشر شد. بعد از انقلاب یکی از مجسمه‌های محصص با عنوان <مرد نی زن> که مقابل ورودی تئاترشهر نصب شده بود از این ورودی کنده شده و به مکان نامعلومی منتقل شد. او پسرعموی اردشیر محصص کاریکاتوریست ایرانی مقیم آمریکا محسوب می‌شود. گفتنی است موزه هنرهای معاصر تهران چندی پیش آثار محصص را در کنار آثار دیگر هنرمندان پیشکسوت در نمایشگاه <مشرق خیال> ارائه کرده بود. این نقاش، مجسمه‌ساز و مترجم از سال 1348 ایران را ترک کرد و مقیم رم شد؛ هرچند طی این سال‌ها رفت و آمدهایی هم به ایران داشته است.


فراخوان جشنواره های داخلی
فراخوان جشنواره های خارجی
100 سال مجسمه سازی نوین جهان
جشنواره های بین المللی
مقالاتی پیرامون هنر و زیبایی شناسی
معرفی کتاب
مقاله شناسی
پایان نامه های مجسمه سازی

اخبار انگلیسی
مقالات انگلیسی


درباره ما
تماس با ما
info@iransculpture.ir
IranSculpture@yahoo.com