IranSculpture.ir
تحقیقی - خبری - پژوهشی جامع ترین سایت تخصصی هنر مجسمه سازی ایران
بازگشت سمپوزیوم مجسمه های آهنی
[1] 2 ........................................................................................ [مجسمه‌هاي آهني در سطح شهر نصب مي‌شوند.]
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
مجسمه‌هاي آهني در سطح شهر نصب مي‌شوند.


ایسنا (1388/8/6)
عنوان :
نویسنده:
مترجم:
منبع:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

آثار ساخته شده در نخستين سمپوزيوم مجسمه‌سازي نگارخانه «برگ» به مدت يك ماه به نمايش عمومي گذاشته مي‌شود و سپس در سطح شهر نصب خواهند شد.
به گزارش خبرنگار هنرهاي تجسمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، اختتاميه نخستين سمپوزيوم مجسمه‌سازي نگارخانه «برگ» كه از روز شنبه - 25 مهر ماه - با نمايش 24 اثر در گالري و كارگاه هشت هنرمند در فضاي باز آغاز شده بود، طي هفته‌ي آينده برگزار مي‌شود و جوايز برگزيدگان در اين مراسم اهدا خواهد شد.
اين در حالي است كه كارگاه سمپوزيوم كه قرار بود به مدت 10 روز در نگارخانه برگ برگزار شود، امروز - پنجم مهر ماه - نيز تمديد شد و قرار است، هشت مجسمه‌اي كه در اندازه‌هاي بزرگ در فضاي باز ساخته شده‌اند، به مدت يك ماه در گالري برگ به نمايش عمومي درآيند.
اين مجسمه‌ها سپس به فراخور موضوع در سطح شهر تهران نصب خواهند شد.
سهند حساميان، محمد سالاريان، امير وفايي، نادر قشقايي،‌مريم خداي پارچين، فرزين هدايت‌زاده و كامبيز صبري هفت هنرمند مجسمه‌سازي هستند كه آثارشان را در اين مدت در قطع بزرگ ساختند.
نادر قشقايي مجسمه‌اي با عنوان «ديو و پرنده»،‌مريم خداي‌پارچين اثري با عنوان «هوده» با استفاده از ورق برنج، فرزين هدايت‌زاده اثري با عنوان «جابلسا» با تكنيك تركيب مواد و كامبيز صبري نيز مجسمه‌اي با عنوان «ثبت يك تولد» با استفاده از ورق آهن ساخته است. ديگر مجسمه‌سازان نيز آثاري «بدون عنوان» ساختند.همچنين در كنار اين هنرمندان يك كارگاه عمومي نيز برگزار شد.

به گزارش ايسنا، رياست اين سمپوزيوم را دكتر حجت‌الله ملاصالحي عهده دار بود و شوراي سياست‌گذاري آن را هنرمنداني همچون لاله كاظمي(رئيس شورا )، سعيد شهلاپور، بهروز دارش، طاهر شيخ‌الحكمايي، محمدرضا ذبيح الله زاده ،كوروش گلناري و سيد مجتبي موسوي تشكيل داده‌اند. هيأت انتخاب و داوري نيز عبارتند از سعيد شهلاپور، بهروز دارش، طاهر شيخ الحكمايي، محمدرضا ذبيح‌الله زاده و كوروش گلناري هستند سمپوزيوم مجسمه‌سازي نگارخانه «برگ» به كار خود پايان داد. منبع : ایسنا (13 آبان 1388)
نخستين سمپوزيوم مجسمه‌سازي نگارخانه‌ي «برگ» با معرفي و تقدير از برگزيدگان به كار خود پايان داد.
به گزارش خبرنگار هنرهاي تجسمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در مراسم اختتاميه‌اي كه شامگاه دوشنبه - 11 آبان ماه - در فضاي باز نگارخانه برگ برگزار شده بود،«حجت‌الله ملاصالحي» رييس سمپوزيوم مجسمه‌سازي نگارخانه برگ با اشاره به سياست‌گذاري‌هاي سازمان زيباسازي و شهرداري تهران در ارتباط با هنرهاي تجسمي،تصريح كرد: آثار حجم، نقاشي و گرافيك از جمله نشانه‌هايي هستند كه مي‌توانند سيماي شهر را از چهره‌اي خسته به شهري خندان و زيبا بدل كنند.
او اضافه كرد: اين تغييرات اساسي در سطح شهر طي چندسال اخيرا اتفاق افتاده است ،اما هنوز نتيجه‌ي آن براي ما كافي نيست و نياز به فعاليت بيشتر در اين عرصه احساس مي‌شود.

ملاصالحي با تأكيد بر مغفول‌ ماندن آثار حجمي در بحث شهرسازي عنوان كرد: تاكنون تلاش‌هايي صورت گرفته تا به آثار حجمي بيشتر از قبل توجه شود و درحال حاضر با همكاري هنرمندان برجسته در اين حوزه آثار قابل قبولي را در سطح شهر عرضه كرده‌ايم و اميدواريم با ادامه اين بحث موفقيت‌هاي بيشتري حاصل كنيم. چه بسا كه اين سمپوزيوم با كم‌ترين امكانات حاصل شد و مقدمه‌ي آن يك مسير طولاني است تا بتوانيم سطح شهر را با اين آثار برجسته طراحي كنيم.
او در پايان گفت: با قراردادن اين مجسمه‌ها در سطح شهر مي‌توانيم، فضايي را طراحي كنيم تا هر مخاطب و مسافري كه وارد شهر مي‌شود، با ديدن اين آثار پيام‌هاي تاريخي، فرهنگي و مذهبي شهر را دريافت كند و اميدواريم از اين پس رابطه‌اي كه ميان دانشگاه و سازمان زيباسازي برقرار شده است به شكل جدي‌تري دنبال شود. در ادامه اين مراسم،« سيدمجتبي موسوي»؛ دبير سمپوزيوم مجسمه‌سازي نيز با ارايه گزارشي از عملكرد اين سمپوزيوم توضيح داد: از جمله سياست‌هاي ما در برگزاري اين سمپوزيوم در سطح ملي فراهم‌كردن محلي راي كسب تجربه هنرمندان و تكرار آن در عرصه‌هاي بين‌المللي بود.
او اضافه كرد: رعايت استانداردهاي بين‌المللي در اين سمپوزيوم كه با استفاده از آهن برگزار ‌شد، از ديگر نكات قابل‌توجه بود و خوشحاليم كه هنرمندان شركت‌كننده با وجود مدت‌زمان كوتاهي كه در اختيار داشتند، آثار خود را در سطح قابل قبولي ارايه كردند.
به گزارش ايسنا، در ادامه اين مراسم با حضور ايازي، مسجدجامعي، ملاصالحي و شهلاپور از هفت هنرمند شركت‌كننده در بخش كارگاهي اين سمپوزيوم تقدير شد.
سپس «سيدمحمدهادي ايازي» سخنگوي شهردار تهران در سخناني با اشاره به رويكرد شهرداري نسبت به مسايل فرهنگي هنري، عنوان كرد: استفاده از ظرفيت هنرمندان در عرصه‌هاي مختلف يكي از وظايف شهرداري تهران است و خوشبختانه شوراي شهر تهران با حضور افراد توانايي همچون احمد مسجدجامعي نسبت به اين موضوع رونق بيشتري بخشيدند و ترديد نداشته باشيد كه در آينده‌ي نزديك اتفاقات بسياري از اين دست را شاهد خواهيم بود.
او اضافه كرد: اميدواريم روزي آثار هنرمندان در معرض ديد شهروندان تهراني قرار بگيرد، چه‌بسا كه امروز با وجود داشتن هزارو500 بوستان در سطح شهر تنها 500 اثر در بخش حجم در اين بوستان‌ها نصب شده است، لذا بايد ظرفيتي ايجاد شود تا اين هنر هرچه‌ بيشتر در معرض ديد توريست‌ها و مسافران قرار بگيرد.

ايازي با تأكيد بر خلأ موجود در اين عرصه بيان كرد: اين سمپوزيوم را از سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران به سازمان زيباسازي انتقال داديم زيرا فضاي فيزيكي در اختيار اين سازمان بود و اميدواريم با اين رويكرد بعد از برپايي سمپوزيوم‌ها دستاوردهاي آن در سطح شهر نصب شود و نگاه جدي‌تري از سوي مديران سازمان زيباسازي به اين مقوله صورت بگيرد.
او تأكيد كرد: گالري برگ هر روز بايد شاهد تحولات جدي و اتفاقاتي از اين دست باشد و براي هنرمندان بايد ظرفيت‌هايي را ايجاد كرد تا هرچه بيشتر دست به فعاليت

 [1] 2


فراخوان جشنواره های داخلی
فراخوان جشنواره های خارجی
100 سال مجسمه سازی نوین جهان
جشنواره های بین المللی
مقالاتی پیرامون هنر و زیبایی شناسی
معرفی کتاب
مقاله شناسی
پایان نامه های مجسمه سازی

اخبار انگلیسی
مقالات انگلیسی


درباره ما
تماس با ما
info@iransculpture.ir
IranSculpture@yahoo.com