IranSculpture.ir
تحقیقی - خبری - پژوهشی جامع ترین سایت تخصصی هنر مجسمه سازی ایران
بازگشت سمپوزیوم مجسمه سازی
[1] ...................................................................................... [سمپوزیوم‌های جهانی برای ساخت مجسمه‌های جهانی]
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
سمپوزیوم‌های جهانی برای ساخت مجسمه‌های جهانی
محبوبه خوانساری

دوهفته‌نامه هنرهای تجسمی تندیس شماره نود و چهار، ص 13ـ12
عنوان :
نویسنده:
مترجم:
منبع:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

هنر مجسمه‌سازی قدمتی به اندازه تعلق انسان برای جاودانگی دارد، اما امروزه تندیس‌ها به خودی خود حامل فرهنگ یا هنر یک ملت نیستند، بلکه نگاهی که در پس این تندیس‌ها نهفته است، مهمتر عنوان می‌شود. اروپا و آمریکا همواره پیشتازان برگزاری سمپوزیوم‌های بین‌المللی برای انتقال فرهنگ خود هستند به طوریکه نخستین سمپوزیوم مجسمه‌سازی در اتریش برگزار شد و شش سال بعد از آن، شهرهای آمریکا هم به جمع برگزارکنندگان سمپوزیوم‌های بین‌المللی پیوستند. فرانسه و ایتالیا از مهم‌ترین کشورهای اروپایی هستند که تقریباً هر ساله سمپوزیوم‌های مجسمه‌سازی در شهرهای این دو کشور برپا می‌شود.
جنبش برگزاری سمپوزیوم‌های بین‌المللی مجسمه‌سازی برای نخستین‌بار توسط «کارپرنت» مجسمه‌ساز اتریشی در سال 1959 رهبری شد. برگزاری این نوع سمپوزیوم همچنین از دوران تنش‌های مربوط به جنگ سرد هم ریشه می‌گیرد به طوری که گفتمان میان فرهنگ‌ها در آن دوران نیاز خود را بر پایه ارتباط فرد به فرد شکل داد.
نخستین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی در معدن سنگ شهر «مارگارنتان» اتریش برگزار شد و به دنبال آن شهرهای دیگر جهان به این جنبش پیوستند. همچنین نخستین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی در آمریکا هم در سال 1965 در دانشگاه کالیفرنیا برگزار شد. آن‌چه در ادامه می‌خوانید معرفی برخی از مهمترین سمپوزیوم‌های بین‌المللی مجسمه‌سازی در جهان است:

مصر، اسوان
«اختصاص فضایی برای نشان دادن نوآوری‌ها» شعاری است که برگزارکنندگان سمپوزیوم بین‌المللی اسوان مصر بر آن تأکید دارند.
این سمپوزیوم بین‌المللی از سال 1996 آغاز به کار کرد و در سال جاری میلادی یازدهمین دوره برگزاری آن را جشن خواهند گرفت.
سمپوزیوم اسوان توسط وزارت فرهنگ مصر به طور سالانه برگزار می‌شود و در دوره یازدهم آن قرار است هنرمندانی از کشورهای مراکش، ترکیه، فرانسه، مجارستان، برزیل، سوریه، لهستان و مصر شرکت داشته باشند.
یکی از دستاوردهای مهم برگزاری این سمپوزیوم احیاء استفاده از سنگ گرانیت شهر اسوان در ساخت مجسمه بوده است. شهر اسوان در جنوب مصر قرار دارد. زیبایی طبیعی و آب و هوای ملایم از ویژگی‌های شاخص این شهر است.

چین، چانگ‌چون
«پارک جهانی مجسمه‌سازی چانگ چون» در چین مدت هشت دوره با برگزاری سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی، میزبان مجسمه‌سازان 130 کشور جهان بوده است.
سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی چانگ چون از سال 1997 برگزار می‌شود که چند روز قبل، این سمپوزیوم هشتمین دوره خود را به پایان برد. در این مدت 296 مجسمه‌ساز، 341 اثر خود را در این سمپوزیوم که در پارک جهانی مجسمه‌سازی چانگ چون برگزار می‌شود را به نمایش گذاشتند. این پارک 92 هکتار است که حدود 12 هزار متر مربع از فضای پارک به مجسمه‌های زیبا از سراسر دنیا اختصاص دارد. جایزه این سمپوزیوم به نفر نخست در آخرین دوره آن علاوه بر تورهای گردشگری، شامل دیپلم افتخار، آلبوم تصاویر و 2 هزار دلار جایزه نقدی بود. همچنین مجسمه برگزیده در پارک جهانی مجسمه‌سازی این شهر نصب می‌شود.

ویتنام، جیانگ
ساخت مجسمه‌های سنگی، برنجی و گلی از جمله شاخصه‌های سمپوزیوم بین‌المللی استان «جیانگ» ویتنام است که هر ساله برگزار می‌شود. سال گذشته در این سمپوزیوم 61 مجسمه‌ساز که 37 نفر آن‌ها خارجی بودند شرکت کردند. بعد از پایان این دوره از سمپوزیوم قرار شد تا پارک جنگلی مجسمه با هزینه 626 هزار دلار در این محدوده ساخته شود تا 100 اثر از آثار مجسمه‌سازانی که در دوره‌های گذشته‌ی این سمپوزیوم حضور داشتند جاودانی شود.

مالزی، کوچینگ
مجسمه‌های چوبی و سنگی در سمپوزیوم شهر «کوچینگ» مالزی به نمایش درآمدند. این سمپوزیوم سال گذشته با حضور 21 مجسمه‌ساز از کشورهای آلمان، استرالیا، ایرلند، شیلی، فیلیپین، هند، پاکستان، کره جنوبی، ژاپن، اندونزی، میانمار، آفریقای جنوبی و مالزی برگزار شد.

ایندیانا، آمریکا
ده دوره از این سمپوزیوم که به طور سالانه برگزار می‌شود سپری شده و قرار است دوره یازدهم در سال جاری میلادی برپا شود.
هدف از برگزاری سالانه این سمپوزیوم معرفی سنگ آهک ایندیانا به عنوان ابزاری برای مجسمه‌سازی است. این جشنواره سالانه در فضای باریکی از کارخانه‌های سنگ‌سازی ایندیانا برگزار می‌شود. این شهر به خاطر سنگ‌تراشی و حجاری روی سنگ در سراسر آمریکا معروف است. این سمپوزیوم از تمام سنگ‌تراشان از سطوح ابتدایی تا استادی برای حضور در این جشنواره سالانه دعوت می‌کند. در بخش‌های مختلف این سمپوزیوم امکان برگزاری جلسات سخنرانی و نمایش اسلایدهای مربوط به مجسمه‌سازی وجود دارد.

گریس، فرانسه
نخستین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌های مرمری در سال 2005 در شهر گریس فرانسه برگزار شد و قرار است دومین سمپوزیوم در تاریخ 19 ژوئن تا 5 جولای 2007 در این شهر برپا شود.
ابتکاری که در این سمپوزیوم به کار گرفته شده تعامل و همکاری شهر «کارار»ی ایتالیا در برگزاری این سمپوزیوم بین‌المللی است چراکه این شهر ایتالیایی با شهر گریس فرانسه خواهر خوانده است. موضوع سمپوزیوم دوم «گل‌ها و رایحه‌هاست» و قرار است سنگ مرمر این سمپوزیوم از شهر کارار ایتالیا تأمین شود. مجسمه‌سازان باید در طول 17 روز کارهای مرمری خود را ارایه کنند که به بهترین کار 3 هزار یورو جایزه تعلق می‌گیرد.

فرانسه
سازمان غیرانتفاعی هنر فرانسه در تاریخ 29 جولای تا 6 آگوست 2006 نخستین سمپوزیوم مجسمه‌های سنگی را در یکی از دهکده‌های جنوب فرانسه برپا کرد. موضوع این سمپوزیوم «پیام بدن» بود و هدف از برپایی آن، ارتقای کار مجسمه‌سازان با سنگ و همچنین دور هم جمع کردن هنرمندان مجسمه‌ساز بود. این سمپوزیوم توانست بیشترین گردشگر را به این دهکده کوچک فرانسوی بیاورد. در این سمپوزیوم 12 مجسمه‌ساز از کشورهای مختلف حضور داشتند و تمام کارهای مجسمه‌سازان با مبلغ 500 یورو ضمانت می‌شدند.

بروکل ان شافت، هلند
نهمین دوره سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی سال گذشته در شهر «بروکل ان شافت» هلند برگزار شد . در سال 1990 این سمپوزیوم توسط گروهی پنج نفره از مجسمه‌سازان هلندی شکل گرفت. نخستین و دومین سمپوزیوم در سال‌های 1991 و 92 برگزار شد که از ال 1992 به بعد مقرر شد هر دو سال یکبار برپا شود. یکی از ویژگی‌های این سمپوزیوم برپایی نمایشگاه جانبی برای آثار ارایه شده است. در این سمپوزیوم، شرکت کنندگان اطلاعات مربوط به فرهنگ و زندگی اجتماعی کشور خود را به یکدیگر معرفی می‌کنند. درطول 15 سال برگزاری سمپوزیوم صدها مجسمه‌ساز از تمام دنیا در این سمپوزیوم شرکت‌کردند و درسال‌های مابین برگزاری سمپوزیوم، نمایشگاهی از آثار مجسمه‌سازان بلژیکی و هلندی در این شهر مرزی کشور هلند برپا می‌شود. حداکثر شرکت‌کنندگان در هر سمپوزیوم طبق مقررات آن 16 مجسمه‌ساز است.

کالیفرنیا، آمریکا
پنجمین سمپوزیوم سالانه مجسمه‌سازی کالیفرنیا قرار است در آوریل 2007 در سواحل کالیفرنیای آمریکا برگزار شود. در این سمپوزیوم به مانند دوره‌های قبل دو اتاق به طور مجزا برای کارهای سنگی و فلزی در نظر گرفته شده است البته کارهای گلی هم می‌توانند شرکت کنند.
در این سمپوزیوم، به هر شرکت کننده این فرصت داده می‌شود تا در کنار 60 تا 70 مجسمه‌ساز با تجربه‌ها و مهارت‌های گوناگون قرار گیرد. دو استودیو هم برای انجام سخنرانی در محل برگزاری سمپوزیوم پیش‌بینی شده است.

ایرلند، پارک لند
در این سمپوزیوم 4 فر از ایرلند و 2 نفر از سایر کشورها حضور داشتند. این سمپوزیوم توسط جامعه مجسمه‌سازی ایرلند برپا شد. 60 دانشجوی مجسمه‌سازی برای آشنایی با فعالیت این سمپوزیوم در آن حضور پیدا کردند.

 [1]


فراخوان جشنواره های داخلی
فراخوان جشنواره های خارجی
100 سال مجسمه سازی نوین جهان
جشنواره های بین المللی
مقالاتی پیرامون هنر و زیبایی شناسی
معرفی کتاب
مقاله شناسی
پایان نامه های مجسمه سازی

اخبار انگلیسی
مقالات انگلیسی


درباره ما
تماس با ما
info@iransculpture.ir
IranSculpture@yahoo.com