IranSculpture.ir
تحقیقی - خبری - پژوهشی جامع ترین سایت تخصصی هنر مجسمه سازی ایران
بازگشت اولین سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی تهران
[1] .................................................................... [ساخت تنديس هاي مناسب شهر تهران توسط هنرمنداني از سراسر دنيا]
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
ساخت تنديس هاي مناسب شهر تهران توسط هنرمنداني از سراسر دنياعنوان :
نویسنده:
مترجم:
منبع:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

نخستين سمپوزيوم بين المللي مجسمه سازي تهران، عصر روز گذشته با حضور 22 هنرمند از سراسر دنيا در پارک چيتگر کليد خورد و از صبح ديروز هنرمندان به کار ساخت مجسمه هايشان مشغول شدند.اين سمپوزيوم که با موضوع "علم، هنر، معنويت" توسط سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران تدارک ديده شده است، با سخنراني محمدحسين عسگرپور همراه بود.
دبير اين سمپوزيوم، در سخناني از تلطيف فضاهاي خشک و خشن شهري و نيز عينيت بخشيدن به کارهاي هنرمنداني که از کشورهاي مختلف دعوت شده اند، به عنوان اهداف اين سمپوزيوم ياد کرد و وعده داد که در پايان اين فستيوال با کارهاي مهمي روبه رو خواهيم شد.
عسگرپور گفت: با اين اقدام، در ايران گفت وگوي فرهنگي مهمي شکل مي گيرد که اين امر از ساير موارد مهم تر است.
پس از سخنان دبير سمپوزيوم، هريک از مجسمه سازاني که به نخستين سمپوزيوم مجسمه ي ايران راه پيدا کرده اند، به معرفي خود و اثرشان پرداخته و لوح تقدير و جايزه نقدي دريافت کردند. بنا بر اين گزارش، در اين مراسم که تالار اجتماعات پارک چيتگر برگزار شد، پرستو آهوان، دانش آموخته ي دانشگاه تهران به معرفي اثر خود به نام "تعادل" پرداخت و از تعادل ميان سنگ، فلز و فضاهاي منفي درون اثر سخن گفت. سپس، لاتيشيا دوبازلر، هنرمند لهستاني، از اثرش با عنوان "انسان، پرنده" سخن گفت.

وي از ايران به عنوان قديمي ترين تمدن بشري ياد کرد و افزود: پرنده، نمادي از روح جاودان و جايگاه الهي و هما نيز درختي جاودانه است، بنابراين در اين اثر از هر دو اين اساطير استفاده کرده است.
اما کار دمير سرکان از ترکيه بدون نام معرفي شد. لي دونگ ليانگ از چين هم با اثر "خاطره ي پرواز" در سمپوزيوم شرکت کرده است.
او درباره ي اثرش توضيح داد: پر، نماد بال هايي است که به سوي آرمان هاي انساني پرواز مي کند.
علي جبار حسين - هنرمند عراقي - هم قرار است اثري بدون عنوان، اما دراماتيک را براي ايران بسازد. او از لحظه و مکان مقدس با آرامش و پاکي يک نيايش گر که براي همه ي زندگي خوبي را درخواست مي کند و خود در ميان مي ايستد، يادکرد.
يانگ جين هوان نيز اثري با عنوان "صلح و چشم" را اجرا مي کند. اين فارغ التحصيل هنرستان مرکزي هنرهاي زيباي پکن با يادآوري اينکه چشم ها پرنده هايي در قلب هستند، به آرزوي همه ي انسان ها يعني صلح اشاره کرد.
منسود کجو از بوسني و هرزگوين هم در سخنان خود از هدف ساخت اين اثر يعني نشان دادن يگانگي انسان و جهان ياد کرد و گفت: در اين اثر همه ي جهان در يک انسان متمرکز شده است.
فريال خردپيشه، مجسمه ساز ايراني الاصل اهل هلند، "ديار عشق" يا "برج آرزو" را از جنس مرمر با خود به ايران آورده است.
بنا بر اين گزارش، لوکا مورو وينو از ايتاليا اثر "معما" را معرفي کرد.

داليبور نيکوليچ از بوسني و هرزگوين از اثر خود با لوله انتقال آب ياد کرد که با يک الگوي مشابه بارها تکرار مي شود و در عين حال ما آنها را نمي بينيم. "رويش گل ها در باد" هم عنوان اثر چهار متري همايون ثابتي مطلق بود که بر مفهوم رويش و تاکيد بر عنصر خط اشاره دارد. وارول توپاج از ترکيه با "خورشيد سنگي" خود راهي ايران شده است. برت ون لو از هلند به مسوولان شهر تهران تاکيد کرد که در مجسمه هاي خود براي نصب در شهر از گرانيت و شيشه استفاده کنند، چراکه معدود ماده ماندگار در محيط پيرامون انسان است.
مارسلو وونگ از پرو با اثر "بازسازي" و آلن واترز از انگليس با اثر بي نام خود سخني براي گفتن نداشتند. اما مجيد جمول از سوريه از ميوه بهشتي صحبت کرد که خداوند در قرآن کريم سه بار بدان اشاره کرده است. اثر اين هنرمند بر همين مبناست. هنرمند ايراني، کوروش نقدي پور، درباره ي اثرش با عنوان "کمال و انسان" گفت: در اين اثر بال، نماد آرزو و کمان نماد کمال و پويندگي است.
سهند حساميان - هنرمند ايراني - هم از غناي هنر اسلامي سخن گفت و توضيح داد که در کارش با عنوان "شمس" از يکي از اين عناصر اسلامي استفاده کرده است.
محمدرضا ذبيح الله زاده هم با "گردونه مهر" آهني در سمپوزيوم شرکت کرده و داريوش مختاري "اسم علي" را با دو قطعه از آهن ساخته است.
در ادامه ي اين مراسم، علي عگسري - رييس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران - و نيز برخي از مسوولان اين سازمان، به همراه تعدادي از هنرمندان مجسمه ساز، با بازديد از غرفه هاي تعيين شده براي هنرمنداني که قرار است 20 روزه مجسمه هايي را براي شهر تهران بسازند، محل اجراي آثار را افتتاح کردند.
با وجود اعلام حضور مهندس مهدي چمران - عضو شوراي اسلامي شهر تهران -، وي در اين مراسم حاضر نشد. هنرمندان و ميهمانان خارجي شرکت کننده، تا شامگاه گذشته، خود را به تهران رسانده بودند.

 [1]


فراخوان جشنواره های داخلی
فراخوان جشنواره های خارجی
100 سال مجسمه سازی نوین جهان
جشنواره های بین المللی
مقالاتی پیرامون هنر و زیبایی شناسی
معرفی کتاب
مقاله شناسی
پایان نامه های مجسمه سازی

اخبار انگلیسی
مقالات انگلیسی


درباره ما
تماس با ما
info@iransculpture.ir
IranSculpture@yahoo.com