IranSculpture.ir
تحقیقی - خبری - پژوهشی جامع ترین سایت تخصصی هنر مجسمه سازی ایران
بازگشت اولین سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی تهران
[1] ................................................................................................................................ [مصاحبه با برت‌ون‌لو]
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
مصاحبه با برت‌ون‌لوعنوان :
نویسنده:
مترجم:
منبع:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

برت‌ون‌لو: بسیاری از شهرهای جهان هنوز اهمیت مجسمه‌های شهری را درک نکرده‌اند.
اثر من از لوح (سنگی) و شیشه ساخته می‌شود. پیشنهادم برای سمپوزیوم تهران، استفاده از گرانیت و شیشه بسیار شفاف است. همچنان که در ماکت آمده یک شیشه معمولی (متمایل به سبز تیره) و یک شیشه شفاف است. برای داشتن نور مطلوب، من نیاز به استفاده از شیشه شفاف دارم. از گرانیت به این دلیل استفاده می‌کنم که یکی از معدود مواد ماندگار در محیط بیرون است.
مجسمه‌ای که با سنگ و شیشه ساخته می‌شود و ماکت آن از دیدگاه اغلب بازدید کنندگان سمپوزیوم تصویری از یک مجسمه منحصر به فرد را به تصویر کشیده، طرحی از برت ون لو مجسمه‌ساز هلندی است. او که مجسمه‌سازی کهنه‌کار است به استفاده از شیشه در ساخت آثار خود بسیار علاقه‌مند و همین امر موجب شکل‌گیری سبکی منحصر به فرد در آثار او شده است.

سطح سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران و آثار منتخب را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
سوال خیلی سختی است اما اگر من عضو هیأت داوران بودم 65 درصد این کارها انتخاب می‌کردم.

شما در اغلب آثارتان از شیشه استفاده می‌کنید و استفاده از شیشه منجر به شکل‌گیری آثار و حتی سبک متفاوت و منحصر به فردی در مجسمه‌سازی شما شده است، دلیل خاصی برای استفاده از این نوع مصالح دارید؟
دلایل متعددی دارد و آسان نیست که همه آن‌ها را توضیح بدهم. اصلی‌ترین دلیل آن انعطاف‌پذیری شیشه است. وقتی آن را ذوب کنی نرم است. و اگر در آن بدمی به سادگی شکل می‌گیرد و منعطف است و در حالت عادی هم سخت، شفاف و نفوذناپذیر است و زمانی که این مجموعه ویژگی‌ها در یک ماده وجود دارد، کارکردن با آن بسیار جالب است.

همانطور که می‌دانید قرار است این مجسمه‌ها در تهران نصب شوند، از دیدگاه شما مجسمه‌ها در فضاهای شهری چه نقشی دارند؟ و در کشور شما تا چه اندازه از مجسمه‌های شهری استفاده شده است؟
من معتقدم مجسمه‌ها در شهرها نقش بسیار مهمی دارند و باید روی این نقش تأکید شود اما به رغم این اهمیت در بسیاری از شهرهای دنیا هنوز اهمیت مجسمه‌ها و تأثیر مثبتی که می‌توانند در فضاهای شهری داشته باشند، درک نشده است و نه‌تنها مسولان که بسیاری از مردم نیز نمی‌دانند وجو مجسمه در فضای شهری و پیرامونی آنها تا چه اندازه ممکن است موثر باشد.
در کشور ما استفاده از مجسمه در فضاهای عمومی بسیار رایج است و در کنار همه ساختمان‌های عمومی از مجسمه‌ها استفاده می‌شود. اهمیت مجسمه‌ها در شهر به اندازه‌ای است که از بودجه هر ساختمانی که ساخته می‌شود حداقل 1 تا 2 درصد کل بودجه را برای توسعه و تقویت هنر در فضاهای عمومی صرف می‌کنند.

اگر قرار باشد از بین طرح‌های منتخب رتبه اول را انتخاب کنید، کدام اثر انتخاب شما خواهد بود؟ /
باید کارها اجرا شود و پس از اتمام در مورد آن‌ها قضاوت کنیم چون من معتقدم طراحی و ارایه طرح یک مرحله و اجرا مرحله دیگری است و الان نمی‌توان قضاوت کرد.

 [1]


فراخوان جشنواره های داخلی
فراخوان جشنواره های خارجی
100 سال مجسمه سازی نوین جهان
جشنواره های بین المللی
مقالاتی پیرامون هنر و زیبایی شناسی
معرفی کتاب
مقاله شناسی
پایان نامه های مجسمه سازی

اخبار انگلیسی
مقالات انگلیسی


درباره ما
تماس با ما
info@iransculpture.ir
IranSculpture@yahoo.com