به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، جدیدترین قسمت از برنامه تلویزیونی «به اضافه مستند»، با پخش و بررسی مستند «نسیان» به کارگردانی حسن آخوندپور از شبکه مستند پخش خواهد شد.

در این قسمت و پس از پخش مستند، حمید عرفانیان، کارشناس معماری و شهرسازی و جواد خدایی از اساتید معماری و شهرسازی مهمان برنامه خواهند بود و به بررسی توسعه شهری و آسیب‌ها به بافت تاریخی شهر مشهد می‌پردازند. علاوه بر این، محمدتقی فهیم و سعید قطبی‌زاده به نقد و بررسی فرمی این مستند خواهند پرداخت.

مستند «نسیان»، روایتی پژوهشی از تاریخ فراموش شده مشهد است و با نگاهی انسانی به پیامد‌های مداخله در بافت شهریِ پیرامون حرم رضوی در ۵ دهه اخیر می‌پردازد. این فیلم مستند به آسیب‌شناسی طرح‌های بهسازی، نوسازی و توسعه بافت پیرامون حرم مطهر امام رضا علیه‌السلام پرداخته و از سیاست‌های کلان شهرسازی و معماری در این شهر انتقاد می‌کند. یکی از بخش‌های مهم این فیلم مستند، انتقاد جدی نسبت به عدم توجه مسئولان به توصیه‌های دلسوزانه هشت گانه مقام معظم رهبری در سال ۸۶ مبنی بر توجه و دقت نظر اساسی به مسائل زیست بومی، زیارت و معنویت در فرآیند توسعه و بهسازی اطراف حرم مطهر است. بخشی از سکانس‌های فیلم شامل درخواست‌ها و سخنان شهروندان قدیمی این محلات است و کارشناسان مختلف این حوزه به بیان دیدگاه‌های خود می‌پردازند.

مستند ۶۰ دقیقه‌ای «نسیان» که به کارگردانی حسن آخوندپور و تهیه‌کنندگی پژوهشکده ثامن تولید شده است، پیش از این در گروه هنر و تجربه و در سینما‌های سراسر کشور به اکران درآمد. این مستند برای اولین بار و در برنامه «به اضافه مستند» در تلویزیون پخش و رونمایی خواهد شد. این قسمت از برنامه روز سه‌شنبه ۳ اردیبهشت ساعت ۲۰:۳۰ از شبکه مستند پخش خواهد شد و بازپخش آن روز‌های چهارشنبه ۴ اردیبهشت ساعت ۹ و جمعه ۶ اردیبهشت ماه ساعت ۱۳:۳۰ است.

«به اضافه مستند»، مجموعه برنامه تلویزیونی شبکه مستند است که به پخش مستند‌های دیده نشده در تلویزیون و بحث کارشناسی پیرامون موضوع مستند می‌پردازد. این برنامه با اجرای سیدمحمدعلی صدری‌نیا و کارگردانی محمدرضا رضاییان با دکوری جدید و آیتم‌هایی متنوع سه‌شنبه‌های هرهفته ساعت ۲۰:۳۰ به روی آنتن شبکه مستند می‌رود.