به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در حاشیه بازدید از روند ساخت خطوط قطارشهری مشهد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در نتیجه تغییر نرخ ارز، قیمت تمام شده ساخت خطوط مترو افزایش قابل توجهی داشته است، اما طبق گزارش‌های ارائه شده، شهرداری مشهد بدون داشتن بدهی، از زمان بندی اجرای پروژه‌های قطارشهری عقب نیست.

وی افزود: بر اساس وعده مدیران شهری، خط دو قطارشهری مشهد در تیرماه سال جاری به بهره برداری خواهد رسید که به دلیل تسهیل جابجایی زائران و مجاوران بارگاه منور رضوی و اثرگذاری در روان شدن ترافیک شهری، کار بسیار بزرگی است.

وزیر کشور با بیان اینکه پروژه ساخت خط ۳ مترو مشهد با ۲۸.۵ کیلومتر طول پیشرفت فیزیکی خوبی دارد، ادامه داد: در ۱۲ کیلومتر از مسیر این خط، عملیات اجرایی درحال انجام است و طبق وعده مدیران این کلانشهر، در صورت تامین منابع مالی مورد نیاز فعالیت‌های عمرانی برای تکمیل پروژه به سرعت انجام خواهد شد.

وی بیان کرد: با توجه به محدودیت منابع مالی دولت، ترجیح می‌دهیم اعتبارات را به پروژه‌هایی اختصاص دهیم که هم قدرت جذب آن وجود داشته باشد و هم در زمان بندی مناسب پروژه اجرایی و تحویل داده شود؛ به عبارت دیگر، پروژه‌هایی که در مرحله نهایی قرار داشته و از پیشرفت فیزیکی مناسبی برخوردار باشد، در اولویت تخصیص منابع مالی است.

رحمانی فضلی گفت: با توجه به موقعیت ملی مشهد، پروژه‌هایی که در این کلانشهر اجرایی می‌شود، جزو پروژه‌های ملی به شمار رفته و علاوه بر مجاوران بارگاه منور رضوی، زائران هم از منافع آن بهره‌مند خواهند شد لذا اگر تسهیلات و اعتباری برای اجرای پروژه‌های عمرانی در مشهد تخصیص می‌یابد، در حقیقت برای کمک به همه مردم ایران است.

وی اظهارامیدواری کرد که با اجرای پروژه‌هایی مانند خطوط قطارشهری مشهد، زمینه تردد زائران و مجاوران حرم رضوی در مسیر‌های منتهی به بارگاه منور امام رضا (ع) و دیگر نقاط این کلانشهر تسهیل شود.

وزیر کشور به این نکته هم تاکید کرد: انتظار می‌رود همه کسانی که بهره بردار از خطوط قطارشهری مشهد هستند، سهم خود را در اجرای این پروژه‌ها انجام دهند و دولت هم برای تکمیل خطوط مترو کمک خواهد کرد.

وی با اشاره به برنامه ریزی شهرداری مشهد برای آغاز عملیات اجرایی خط ۴ مترو اظهار کرد: زمان بندی مناسب برای این پروژه در نظر گرفته شود و در عین حال از نظر کارشناسی و فنی هم امکان اجرای همزمان ۳ پروژه مترو برای وزارت کشور به اثبات برسد، قطعا برای آغاز عملیات اجرایی خط ۴ مترو مشهد مساعدت خواهیم کرد.

وزیر کشور با بیان اینکه توسعه خطوط مترو یکی از مهمترین برنامه‌های دولت در حوزه حمل و نقل عمومی به شمار می‌رود، خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی به دلیل تحریم‌ها و افزایش قیمت ارز، روند ساخت خطوط قطارشهری با کندی مواجه شده است، اما با این حال ۲ هزار دستگاه واگن ثبت سفارش شده که در فرآیند ورود آن‌ها به کشور باید تسریع شود.

وی گفت: به گفته مدیران شهری مشهد، به دلیل تغییر نرخ ارز، قیمت تمام شده ساخت خطوط مترو حدود سه برابر شده است و در عین حال به دلیل سیاست دولت برای تسهیل حمل و نقل عمومی، امکان افزایش بهای بلیت قطارشهری وجود ندارد و شهرداری‌ها هم با محدودیت منابع مالی مواجه شده اند.

رحمانی فضلی اظهار کرد: درحال حاضر عوارض ساخت و ساز‌ها به میزانی نیست که پاسخگویی منابع مالی مورد نیاز برای ساخت خطوط قطارشهری باشد لذا دولت باید در این زمینه کمک کند و برای تحقق این مهم، در بودجه سال ۹۸، ۸ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت پیش بینی شده است.

وی گفت: سال گذشته برخی از کلانشهر‌ها نتوانستند سهم خود را از محل اوراق مشارکت ساخت خطوط قطارشهری جذب کنند و به همین دلیل بر اساس عملکرد سال ۹۷، ۸ هزار میلیارد تومان برای امسال پیش بینی شد، اما درصورتی که همه کلانشهر‌ها بتوانند همانند مشهد از این ظرفیت استفاده کنند، می‌توان رقم آن را در بودجه افزایش داد.