به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی رشت خطاب به استاندار گیلان در خصوص انتقال پسمانده پتروشیمی خوزستان به گیلان نامه‌ نوشت.

متن نامه به شرح زیر است:

جناب آقای مصطفی سالاری استاندار گیلان

با سلام و احترام

همانطور که مستحضر هستید، طی چندسال گذشته استان شهید پرور و ولایتمدار گیلان به دلیل بی تدبیری مسئولین داخلی همواره با مشکلات زیست محیطی جدی روبرو بوده که باعث آزار و رنجش مردم عزیز استان شده و هم محیط زیست استان را تا آستانه نابودی کشانده است.

مسئله آلودگی جنگل‌های سراوان که اکنون با نزدیک شدن فصل گرما، شرایط را برای ساکنان آن منطقه اسف بار کرده و هرچندوقت یکبار با اعتراضات اهالی منطقه روبرو هستیم و تقریبا می‌توان گفت که حل این معضل محیطی به آرزویی برای مردم استان تبدیل شده است.

شاید برای کسی این مسئله قابل باور نباشد که یک جنگل زیبا در شهری به محل تخلیه زباله‌های شهر تبدیل شده است.

رودخانه زرجوب که دقیقا از وسط شهر رشت می‌گذرد چنان وضعیت وحشتناکی دارد که اصلا مسئله اذیت شدن اهالی ساکن در مجاورت این رود پیشکش، حتی آقایان اقتصادی استان که به فکر ایده‌های جذب سرمایه و توریسم هستند نیز فکری برای حل این معضل ندارند.

تالاب انزلی هم که از وضع نامساعدی رنج میبرد. از معدود مشکلات این تالاب می‌توان به خشک شدن بیش از ۴۰ درصد آن اشاره نمود. از طرفی دیگر مشکل رسوبات رودخانه‌هایی را داریم که به تالاب انزلی منتهی می‌شوند و مورد بعدی آن که فرسایش خاک در این تالاب می‌باشد.

این موارد تنها جزئی از مشکلات عدیده محیط زیستی در گیلان است که نیازمند برنامه ریزی و تلاش جدی برای حل معضلات است که خطری جدی برای این استان به حساب می‌آید.

حال انگار تمام این مسائل محیطی در استان حل شده که آقایان محیط زیستی در اخرین اقدام خود قصد انتقال ۵ هزارتن از پسماند‌های کلره را از واحد‌های پتروشیمی استان خوزستان به گیلان و بازیافت آن را دارند.

در اینجا با چندنکته اساسی و مهم روبرو هستیم. آنچه که لازم است مسئولین مربوطه در خصوص آن شفاف سازی کنند، این پرسش است که اصولا چرا بازیافت این پسماند‌های کلره، در استان گیلان صورت می‌پذیرد؛ در صورتی که در جنوب کشور و در استان خوزستان تولیده شده است؟

به گفته کارشناسان حوزه پتروشیمی، بخش سنگین این پسماند‌های کلره از آن جایی که قابلیت تبدیل به پلیمر‌های دیگر را ندارند، یا باید در کوره‌هایی با دمای بالا امحا و سوزانده شود یا اینکه طی عملیاتی ظریف و دقیق پلیمریزه شده و در تولید آسفالت مورد استفاده قرار گیرند. در حال حاضر پتروشیمی بندر امام هردو بخش سبک و سنگین این پسماند‌های کلره را در دمای بالای ۱٣۰۰ درجه امحا می‌کند که البته باعث صرف انرژی زیاد و ورود دی اکسید کربن و ترکیبات کلر دار به هوا است.

اکنون که تصمیم بر بازیافت بخش سنگین و ته مانده جامد و خطرناک این پسماند‌ها است نکته‌ای که متخصصین این حوزه به صورت ویژه برآن تاکید دارند این است که اگر این بازیافت به صورت دقیق، علمی و اصولی انجام نپذیرد، می تواند پیامد‌های جبران ناپذیری برای سلامت عمومی و محیط زیست استان داشته باشد و لذا پرسش ما این است که نحوه نظارت بر عمللکرد شرکت مدیریت پسماند «بلیش» که مجوز این بازیافت را از سازمان حفاظت محیط زیست دریافت کرده است چگونه است؟! آیا جنابعالی مسئولیت این ریسک را می‌پذیرید و تضمین می‌دهید که این بازیافت به صورت کاملا ایمن و بدون تبعات منفی صورت پذیرد؟!

همچنین این سئوال نیز مطرح می‌شود که چرا وقتی هنوز سرنوشت بخش خطرناک پسماند‌های کلره مشخص نشده باید مجوز انتقال آن به گیلان و شروع بازیافت آن صادر شود؟!

البته در کنار نکات و نقد‌های مطرح شده موضع گیری اخیر جنابعالی در خصوص اینکه اگر این اقدامات کم‌ترین آسیب زیست محیطی برای استان گیلان ایجاد کند فورا باید متوقف شود برای ما دلگرم کننده است و ما دانشجویان ضمن حمایت از این اظهار نظر شما فعالیت‌های گروه کارشناسی ناظر بر این مسئله را به دقت رصد می‌کنیم.

در آخر نیز لازم به ذکر است خاطرنشان کنیم که بسیج دانشجویی به عنوان یک تشکل و جنبش دانشجویی ذاتاً وظیفه دارد مطالبه به حق مردم را فریاد زده و پیگیری کند و همواره در تمامی صحنه‌ها در کنار مردم بوده و تمام سعی خود را نموده تا مشکلات مردم را از مسئواین مطالبه کند؛ به همین منظور از مجموعه استانداری گیلان به ویژه شخص استاندار تقاضا داریم به این مسئله رسیدگی کرده و گزارشات پیگیری این موضوع را به اطلاع مردم شریف و دغدغه‌مند استان برساند.