شکست خانگی پرسپولیس مقابل سپاهان که از مدعیان کسب عنوان قهرمانی فصل نوزدهم لیگ برتر است طرفداران این تیم تهرانی را نگران کرده است.
مرتضی فنونی زاده پیشکسوت تیم پرسپولیس در گفت و گو با دانشجو، درباره دلایل شکست خانگی این تیم مقابل سپاهان و از دست رفتن امتیازات حساس این دیدار حرف زد و راهکارهای مدنظرش برای خروج پرسپولیس از این وضعیت را با ما در میان گذاشت.

گزیده صحبتهای مرتضی فنونی زاده:
*نباید به تراکتور و سپاهان می باختیم که باختیم!
* همیشه تیم در بازی بعد دربی افت می کند
*آقای کالدرون! تیم باید حمله کند ماهینی را می آوری؟
*دو بازی شش امتیازی را باختیم
*بیرانوند 50درصد تیم است ولی گل بدی خورد
*باوجود 3 دفاع راست چرا نعمتی در این پست بازی می کند؟
*زمان برانکو هم بازیکن خارجی به درد نخور داشتیم
*پرسپولیس فنی و اخلاقی به سیدجلال نیاز دارد
*نوراللهی قدرت رهبری پرسپولیس را ندارد

مرتضی فنونی زاده پیشکسوت تیم پرسپولیس در گفتگو با دانشجو، درباره دلایل شکست خانگی این تیم مقابل سپاهان و از دست رفتن امتیازات حساس این دیدار حرف زد و راهکارهای مدنظرش برای خروج پرسپولیس از این وضعیت را با ما در میان گذاشت.
متن این پرسش و پاسخ در ادامه می آید:

چرا پرسپولیس باخت؟
همیشه بازی بعد از دربی شرایطی را برای تیم ایجاد می کند که بچه ها دچار افت می شوند. به ویژه که دربی را هم با موفقیت و برد پشت سرگذاشته بودیم.

این باخت را چطور ارزیابی می کنید؟
بازی در خانه بود و یک بازی شش امتیازی محسوب می شد.

چطور؟
چون دقیقا بچه ها باید فکر این را بکنند که به دو تیم مدعی باختند. هم تراکتور و هم سپاهان مدعی قهرمانی هستند. آن بازی هم شش امتیازی بود. خودتان ببینید که با یک باخت تا پله چهارم پایین آمدیم. برای همین فکر می کنم بچه ها در باد برد تیم استقلال خوابیده بودند.

مقصر کدام یک از نفرات بودند؟
به نظرم بچه ها زیاد تقصیر ندارند. من روی کادر فنی حرف دارم که اصلا چرا شماره 7 جونیور براندائو را بازی می دهند؟ او به چه دلیلی در ترکیب است آن وقت بازیکنانی مانند بشار رسن و عالیشاه باید بیرون بنشینند؟

شاید دلیل فنی دارد؟
نه! چون که خودش او را آورده و این جزو آپشن هایی است که هیأت مدیره برای سرمربی در نظر می گیرد که خودت یکی دو تا بازیکن بیاور و بقیه اش را هم همه می دانند.

مگر پیش از این هم اینگونه نبود؟
بله! البته برای برانکو هم اتفاق افتاد و بازیکن به درد نخور داشتیم ولی اینقدر سایر بچه ها با کیفیت بازی می کردند که بازی بد آن دو نفر اوکراینی ها یا بودیمیر اصلا به چشم نمی آمد.

عملکرد کالدرون را چطور ارزیابی می کنید؟
نکته مهم همین است که کوچینگ کالدرون فوق العاده بد است. کوچینگ بد یعنی اینکه سیامک نعمتی که آن جلو خیلی می تواند به تیم کمک کند را می گذارد دفاع راست. حسین ماهینی بیرون، شیری بیرون! ما سه تا دفاع راست داریم که هر سه بیرون هستند و آن وقت یک مهاجم را گذاشته ایم دفاع راست. این عجیب نیست!

فقط به همین مورد انتقاد دارید؟
خیر! یا از این طرف نادری و انصاری هر دو عالی هستند ولی یکی از آنها باید کار کند. نادری اصلا روحیه ندارد وقتی درون زمین می آید اصلا آن شرایط بازی را ندارد. انصاری هم مثل همان است. همه بازیکنان فوق العاده خوبی هستند ولی خب شرایط بازی فرق دارد. بازیکن 12 ماه نبوده و باید 5 دقیقه، 5 دقیقه به ترکیب برگردد.

تعویض های پرسپولیس چطور بود؟
چرا کالدرون 10 دقیقه به آخر بازی مانده حسین ماهینی را می آورد؟ او باید در آن دقایق مهاجم بیاورد درون ترکیب که گلزنی را تقویت کند. من از این کوچینگ کالدرون خیلی تعجب می کنم که یک مربی باتجربه چرا باید روی چیدن نفراتش اینقدر ضعیف عمل کند! امید عالیشاه و بشار رسن هیچکدام شان نباید بیرون بنشینند. من نظر شخصی ام را می گویم.

به نظر خیلی ناراحتید؟
چرا نباشم؟ از بعد بازی هواداران به من می گویند که این چه وضعیتی است؟ ما در دربی هم با حضور این براندائو 10 نفره بودیم و این بازی هم با وجود این آقا 10 نفره روبروی سپاهان کار کردیم!

چه کسی باید بازی می کرد؟
خودمان بازیکن خوب داریم. مهدی عبدی در دربی آمد و ظرف 5 دقیقه گل هم زد. خب این بازی از ابتدا او را بازی می دادید!

گلهایی که سپاهان زد روی اشتباه کدام یک از نفرات یا خطوط پرسپولیس بود؟
ما در شرایط میزبانی باید دو تا گل از سپاهان بخوریم؟ گل اول را می گوییم 10 تا دروازه بان هم می گذاشتید توپ می رفت توی گل. اما گل دوم را بد خوردیم. من می گویم 50 درصد تیم مان علیرضا بیرانوند است ولی یک مقدار گل دوم را بد خورد و تمرکزش از بین رفته بود.

چرا تمرکز نداشت؟
نبودن سید جلال خیلی به تیم لطمه می زند. نبودن یک بازیکن بزرگ و مدیر در زمین خیلی احساس می شود. شما ببینید کوچکترین خطایی که رخ می دهد همه به هم می پرند! به ویژه سه تا دفاع وسط ها! احمد نوراللهی هم خیلی پسر خوبی است ولی شرایطی که بتواند تیم را رهبری کند ندارد. از وقتی هم که کاپیتان شده ببینید چقدر شرایط فنی اش افت کرده است. من قصد تخریب کسی را ندارم ولی واقعیت را می گویم.

حسینی چکار می کند که بقیه نمی کنند؟
سید جلال تمام آن مشکلاتی که درون زمین است را حل می کند. قدیم محمد پنجعلی و قدیمی ترها بودند و الان هم سید است. من می گویم اگر شکمش یا پایش هم درد می کند و با ویلچیر هم لازم باشد باید درون زمین باشد. تیم هم از نظر فنی و هم اخلاقی به او نیاز دارد.

چه پیامی برای طرفداران نگران تیم پرسپولیس دارید؟
هواداران هم نگران نباشند باز هم از همین الان می گویم که تیم قهرمان می شود. فقط باید یک مقدار مشکلات را پشت سر بگذارد.