به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری دانشجو، اتحادیه اروپا اعلام کرد نتایج انتخابات محلی روز یکشنبه در شبه جزیره «کریمه» را به رسمیت نخواهد شناخت.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، «فدریکا موگرینی» سخنگوی امور خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه طی بیانیه‌ای اعلام کرد: «هیچ‌یک از افرادی که در شبه‌جزیره کریمه مدعی باشد نماینده مردم کریمه و ستواستوپل است را به عنوان نمایندگان این مناطق که متعلق به اوکراین است به رسمیت نمی‌شناسد».

ساکنان شبه جزیره کریمه پنج سال پیش در جریان یک همه‌پرسی، به جدایی از اوکراین و الحاق دوباره به روسیه دادند. بروکسل این همه‌پرسی را به رسمیت نشناخته و علیه مسکو تحریم وضع کرده است.

«ژان ایو لو دریان» وزیر امور خارجه فرانسه نیز روز دوشنبه با وجود استقبال از اقدامات مثبت اوکراین و روسیه در راستای کاهش تنش‌های موجود، گفت: هنوز زمان لغو تحریم‌های روسیه فرا نرسیده است.

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه پنجشنبه در جمع خبرنگاران، تمدید تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه را اقدامی ویرانگر و مخرب برای «بروکسل» (مقر اتحادیه اروپا) خواند.

همچنین روسیه از عضویت در گروه کشور‌های اقتصادی قدرتمند جهان که اکنون با نام گروه ۷ شناخته می‌شود و شامل آمریکا، کانادا، انگلیس، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن و اتحادیه اروپا است محروم شده است.

کشور‌های غربی، روسیه را به دامن زدن به تنش‌های غرب اوکراین متهم می‌کنند، اما مقامات روسیه تمامی ادعا‌های کشور‌های اروپایی را رد کرده‌اند.