از توقف اعزام دانشجویان پزشکی به خارج از کشور تا واکنش نیروی انتظامی به فروش پایانامه!

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو؛ هفته‌ای که گذشت، خبر‌هایی از جنس صنفی، فرهنگی و دانشجویی در سطح دانشگاه‌ها منتشر شد، برخی از این اخبار دانشجویان زیادی را دربر گرفت و برای آن‌ها حائز اهمیت بود. گزیده‌‍ای از مهم‌ترین اخبار صنفی و فرهنگی دانشگاه‌ها در هفته گذشته را مرور می‌کنیم.


سجادی، معاون صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در گفتگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، گفت: براساس آیین نامه خوابگاه‌های بازدید و یا ورود آقایان تحت عنوان شورای صنفی به خوابگاه دخترانه ممنوع است البته باید دید که معاون دانشجویی دانشگاه چه وظایفی برای شورای صنفی تعریف کرده است.

وی افزود: آیین نامه یکی است، ولی دانشگاه به دانشگاه شرح وظایفی تعیین کرده که متفاوت است و شورای صنفی می‌تواند بر اساس وظایفی که تعریف شده از خوابگاهها، رستوران و بخش‌های صنفی بازدید کند.

از توقف اعزام دانشجویان پزشکی به خارج از کشور تا واکنش نیروی انتظامی به فروش پایانامه!

نخستین نشست شورای هماهنگی معاونان فرهنگی و دانشجویی واحد‌های مراکز استان ها، واحد‌های جامع و رئیسان شورای تخصصی فرهنگی استان‌ها در سال ۱۳۹۸ با حضور حجت الاسلام دکتر ابراهیم کلانتری معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در سازمان مرکزی برگزار شد.

کلانتری در این نشست با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی، بودجه دولتی ندارد و هزینه‌های آن از سوی دانشجویان تأمین می‌شود، گفت: با توجه به این موضوع حقی برای دانشجویان ایجاد می‌شود و ما به عنوان مسئولان دانشگاهی، باید توجه و دقت داشته باشیم تا این حق به درستی ادا شود. این مسئولیت بسیار حساس و خطیر است و باید زمان شناسی و اقدام به موقع را مدنظر قرار داد.

علی لطفی، قائم مقام شورای صنفی دانشگاه شریف در گفتگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، با اشاره به برگزاری جلسه میان مسولان دانشگاه شریف با سردار رحیمی، فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ گفت: در این جلسه که با محوریت امنیت دانشجویان دانشگاه برگزار شد T. سردار رحیمی دستور قاطع برای تجهیز دو کانکس نیروی انتظامی در اطراف دانشگاه را دادند.

وی افزود: بر اساس دستور فرمانده انتظامی تهران بزرگ ظرف ۴۸ ساعت آینده ابن دو کانکس تجهیز خواهند شد.

محمد صادق مفرد، معاون سازندگی سازمان بسیج دانشجویی در گفتگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، گفت: در سیل اخیر که در ۱۸ استان رخ داد، بیش از ۷۰ هزار واحد مسکونی اسیب دیده که ۴۲ هزارتخریب کامل و ۶۰ هزار نیازمند تعمیر است و ساخت این منازل توسط مردم شدنی نیست. طرحی را به نام جهاد همبستگی راه اندازی کردیم که در این طرح قرار است هر مسجد متولی جمع آوری کمک‌های مردمی برای یک خانه شود و همچنین یک دانشگاه هم برای کمک به ساخت یک خانه می‌شود.

وی افزود: این منابع مالی توسط گروه‌های جهادی که منازل را شناسایی کردند بر اساس اولویت محروم، ساخت این منازل را آغاز می‌کنند.

از توقف اعزام دانشجویان پزشکی به خارج از کشور تا واکنش نیروی انتظامی به فروش پایانامه!

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم از اقدام پلیس امنیت در خصوص پلمپ ۲۵ واحد صنفی عرضه و فروش پایان‌نامه خبر داد.

سیمایی صراف با اعلام این خبر اظهار داشت: پس از چندماه پیگیری و پیرو پرونده‌های قضایی که علیه عرضه‌کنندگان پایان‌نامه تشکیل شده بود، بازپرس دادسرای فرهنگ و رسانه یک دستور قضایی موثر برای پیگیری این موضوع توسط پلیس امنیت صادر کرد.

وی افزود: پلیس امنیت هم از قبل با عملیات تجسس نسبت به شناسایی تعدادی از واحد‌های صنفی عرضه‌کننده پایان‌نامه اقدام کرده بود و امروز معاونت حقوقی و امور مجلس وزارت علوم و پلیس امنیت، وارد میدان شدند و حدود ۲۵ واحد عرضه‌کننده را شناسایی کردند.

دانشجویان پردیس فنی دانشگاه تهران از این پس می‌توانند برای گذراندن واحد کارآموزی خود از یک پلتفرم آنلاین استفاده کنند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، برای اولین بار در ایران، دانشگاه تهران از یک سامانه آنلاین برای برقراری ارتباط بین دانشگاه و شرکت‌ها استفاده می‌کند. از ۱۰ اردیبهشت ۹۸، دانشجویان پردیس فنی دانشگاه تهران می‌توانند با ثبت نام در این سامانه، فرصت‌های کارآموزی را از شرکت‌های مختلف انتخاب کنند و پس از پذیرش در آن ها، واحد کارآموزی خود را بگذرانند.

معاون دانشجویی دانشگاه شریف گفت: فضای فیزیکی طرح تجمیع خوابگاه‌های شریف فراهم شده است که مشکل ما بیشتر مسائل عمرانی آن است که در این شرایط اقتصادی نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم.

فاطمی زاده، معاون دانشجویی دانشگاه شریف در گفتگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، با اشاره به برنامه‌های برگزار شده در هفته خوابگاه‌ها گفت: برنامه‌های متنوعی را در خوابگاه‌ها از جمله سلامت روانی، آموزشی، مسابقات ورزشی را از طریق کانال دانشجو برگزار کردیم و نتایج آن نیز اعلام شد.

وی در خصوص افزایش ظرفیت خوابگاه‌ها اضافه کرد: اضافه کردن خوابگاه‌های دانشگاه شریف در این شرایط اقتصادی کار بسیار سخت و زمان بری است که فعلا قادر به انجام آن نیستیم.

رئیس جدید ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان با حضور رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها معرفی شد.

مراسم تودیع و معارفه رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان عصر امروز یکشنبه با حضور حجت الاسلام مصطفی رستمی، رئیس نهاد نمایندگی رهبری برگزار شد.

حجت الاسلام مطهری پور به عنوان رئیس جدید ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان معرفی شد و از خدمات حجت الاسلام سید محمد رضا فقیهی، رئیس سابق ستاد تقدیر شد.

مشاور معاون آموزشی وزارت بهداشت از قطع اعزام دائم دانشجو در رشته‌های تخصصی علوم پزشکی به خارج از کشور خبر داد و گفت: اعزام به صورت کوتاه مدت با وجود محدودیت‌های ارزی همچنان ادامه دارد.

حمید اکبری، ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: اعزام دانشجو برای دوره‌های بلند مدت در رشته‌های تخصصی علوم پزشکی به طور کامل متوقف شد در واقع این وضعیت از سال‌های گذشته روند کاهش را داشته است، اما با ایجاد رشته‌های تخصصی در دانشگاه‌ها داخل کشور، این اعزام در سال جاری کاملاً متوقف شده است.

وی در ادامه تصریح کرد: خوشبختانه در حال حاضر تمامی رشته‌های تخصصی موجود در دانشگاه‌های دنیا در دانشگاه‌های علوم پزشکی داخل کشور راه‌اندازی شده است؛ بنابراین ضرورتی به اعزام دانشجو برای تحصیل در این رشته‌ها به صورت طولانی مدت نداریم.

رئیس نهاد رهبری گفت: در مورد دیدار رهبری با دانشجویان جلساتی را از قبل داشته‌ایم و در این جلسات از نظرات تشکل‌های دانشجویی و روسای دانشگاه‌ها استفاده می‌کنیم.

حجت الاسلام رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در گفتگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو پیرامون دیدار دانشجویان با مقام معظم رهبری گفت: در مورد دیدار رهبری با دانشجویان جلساتی را از قبل داشته‌ایم و داریم. در این جلسات از نظرات تشکل‌های دانشجویی، مجموعه روسای دانشگاه‌ها و دستگاه آموزش عالی و وزرا و معاونین استفاده می‌کنیم.

از توقف اعزام دانشجویان پزشکی به خارج از کشور تا واکنش نیروی انتظامی به فروش پایانامه!

مراسم مناجات سحر‌های ماه رمضان در مسجد دانشگاه شریف برگزار می‌شود

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، مراسم مناجات سحر‌های ماه مبارک رمضان با مناجات‌خوانی حجت‌الاسلام قاسمیان در مسجد دانشگاه شریف برگزار می‌شود.

بر اساس این گزارش، این مراسم از امشب تا پایان ماه مبارک رمضان به همراه جزءخوانی قرآن کریم از ساعت ۰۰:۳۰ بامداد آغاز می‌شود.

معاون نهاد رهبری دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: وام قرض‌الحسنه ۱۵ میلیون تومانی به زوج‌های دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی ایران اعطا می‌شود.

با پیگیری‌های صورت گرفته از سوی دفتر نهاد رهبری دانشگاه علوم پزشکی ایران به دانشجویانی که طی سال‌های ۹۶ و ۹۷ ازدواج کرده و در سامانه ازدواج دانشجویی نهاد رهبری دانشگاه ثبت کرده اند، تسهیلات بانکی قرض الحسنه به مبلغ ۱۵۰ میلیون ریال اعطا می‌شود.

حجت الاسلام احمدی، معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به ثبت ۱۱۹ ازدواج دانشجویی در دانشگاه، طی دو سال گذشته از تلاش مجموعه مدیریتی دانشگاه با هدف حمایت از زوج‌های دانشجو، در جهت ترویج سنت حسنه ازدواج خبر داد.

سامانه انتقال و میهمانی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی برای نیمسال اول ۹۹-۹۸ از امروز ۱۵ اردیبهشت فعال شد.

نقل و انتقال و میهمانی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی برای نیمسال اول ۹۹-۹۸ بر اساس سامانه نقل و انتقال انجام می‌شود و ثبت درخواست، رسیدگی و پاسخگویی به تقاضا‌های انتقال و میهمانی دانشجویان تنها در بازه زمانی مشخص شده انجام می‌گیرد و دانشجویان متقاضی تنها در صورت ثبت تقاضا در سامانه می‌توانند درخواست نقل و انتقال و مهمانی خود را پیگیری کنند.

بر اساس جدول زمانبندی سامانه انتقال و میهمانی دانشجویان علوم پزشکی کشور برای نیمسال اول ۹۹- ۹۸، ثبت نام دانشجویان متقاضی در دانشگاه‌های مبدا و بارگذاری مدارک لازم از امروز ۱۵ اردیبهشت تا ۱۵ خرداد انجام می‌گیرد و زمان ثبت نام دانشجویان از تاریخ ۱۶ تا ۲۶ خردادماه خواهد بود.

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو اختتامیه سومین دوره کتاب سال فرهنگی دانشجویان عصر امروز با حضور سرسنگی معاون فرهنگی دانشگاه تهران، حسین میرزایی رئیس پژوهشکده مطالعات اجتماعی وزارت علوم در دانشگاه تهران برگزار شد.

در این مراسم سرسنگی گفت: سومین سال جشنواره کتاب سال فرهنگی را برگزار کردیم اولین سال برگزاری این جشنواره سوالات و ایرادات زیادی به ما وارد می‌شد که چرا دانشگاه تهران برای دانشجویان سراسر کشور جشنواره طراحی کرده منطق آن این است ما باید برای دانشجویان دانشگاه تهران جشنواره برگزار کنیم.

معاون دانشجویی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از ساخت ۲۰۰ سرای دانشجویی جدید تا پایان سال جاری در سطح دانشگاه‌های کشور خبر داد.

مجتبی صدیقی با اشاره به ضرورت وجود سرا‌های دانشجویی برای دانشجویان تصریح کرد: یکی از نیاز‌های دانشجویان داشتن مکانی امن برای زیستن و ادامه تحصیل است که در چند سال اخیر بسیاری از سرا‌های دانشجویی که از بافت قدیمی و فرسوده داشتند، مرمت و بازسازی شدند.

وی خاطرنشان کرد: در ۳ سال گذشته که طرح ارتقا کیفیت سرا‌های دانشجویی در دستور وزارت علوم قرار گرفت و این سرا‌ها از ۱ تا ۵ رتبه بندی شدند و سرا‌های دانشجویی دانشگاه بوعلی سینا از کیفیت نسبتاً خوبی برخوردار بوده‌اند.

رئیس سازمان امور دانشجویان اضافه کرد: از سال گذشته سرا‌های دانشجویی درجه ۵، به درجه ۴ ارتقا پیدا کردند و در سال ۹۸ نیز ارتقا آن‌ها به درجه ۳ را هدف گرفته‌ایم و بر این اساس تاکنون حدود ۵۷۸ سرای دانشجویی در طرح ارتقا کیفیت شرکت داشته‌اند.

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، تعدادی از دانشجویان تکنسین سلامت دهان در اعتراض به مشخص نبودن آینده شغلی و اطلاعیه وزارت بهداشت به جلوگیری از ادامه تحصیل آن‌ها امروز با حضور در میدان بهارستان مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

یکی از دانشجویان تجمع کننده در گفتگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، در خصوص این تجمع گفت: پس از اعتراضاتی که به وزارت بهداشت داشتیم قول‌هایی برای حل مشکل دانشجویان تکنیسین دهان سلامت دهان داده شد، اما با گذشت چندماه هنوز به این قول‌ها عمل نشده است.