به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، حسن قاسمی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و استاد نمونه کشوری درخصوص فعالیت‌های علمی و آموزشی خود گفت: مدرک کارشناسی خود را در سال ۱۳۶۷ در رشته مهندسی مکانیک جامدات از دانشگاه صنعتی شریف دریافت کردم و پس از آن از طریق بورس وزارت علوم مدرک کارشناسی ارشد رشته مهندسی دریا را از دانشگاه صنعتی گدانسک دریافت کردم.

قاسمی افزود: مدرک دکتری خود را نیز در سال ۱۳۷۵ از طریق بورس مونبوشو دولت ژاپن از دانشگاه ملی یوکوهاما اخذ کردم. پس از اخذ مدرک دکتری، دو سال برای پسا دکتری (سال‌های ۷۸-۷۹) به دانشگاه مموریال نیوفوندلند کانادا رفتم و در نهایت سال ۱۳۷۹ به ایران بازگشته و از همان زمان تاکنون در دانشگاه صنعتی امیرکبیر مشغول خدمت هستم.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر بیان کرد: موضوع رساله دکتری من در زمینه سیستم‌های رانش شناور‌ها و طراحی و هیدرودینامیک پروانه کشتی بوده و حدود ۳۴ سال است که در این زمینه فعالیت می‌کنم.

وی عنوان کرد: در دیگر زمینه‌ها یعنی شناور‌های تندرو- انرژی‌های تجدیدپذیر و بهینه سازی و هیدرومکانیک شناور‌ها نیز فعالیت‌های تحقیقاتی زیادی انجام داده ام و در سال‌هایی که در دانشگاه صنعتی امیرکبیر بوده ام در بخش آموزش و پژوهش و ارتباط با صنعت تلاش بسیاری داشتم و با مراکز و صنایع دریایی ارتباطات خوبی ایجاد کرده ام.

این استاد نمونه کشوری گفت: در این سال‌ها راهنمایی دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری زیادی را برعهده داشتم و اولین دانش آموخته دکتری، آقای دکتر کهنسال به استاد راهنمایی بنده مقطع دکتری خود را اتمام رساند که وی در حال حاضر در دانشگاه خلیج فارس مشغول است.

قاسمی خاطرنشان کرد: من دارای ۹ کتاب تالیفی و ترجمه هستم و موفق به تدوین و چاپ ۱۲۰ عنوان مقاله بین المللی و ۳۰ عنوان مقاله داخلی شده ام. تاکنون ۳ مرتبه از همایش سالیانه صنایع دریایی جایزه دریافت کرده ام و در دومین جشنواره انرژی‌های تجدیدپذیر برای «طراحی و ساخت دستگاه جاذب نقطه‌ای امواج» به همراه دانشجوی کارشناسی ارشد خود مهندس نظری مقام دوم را کسب کردم.

وی گفت: همچنین در یکی از مجلات علمی برای مقاله برتر و همکاری با مجله مفتخر به دریافت جایزه مالی سه هزار دلاری شدم. از دیگر فعالیت‌های علمی من عضویت در هیات تحریریه ۱۰ مجله دریایی معتبر است. حدود ۴۰ سال یعنی از سال ۱۳۷۰ در حوزه دریایی فعالیت دارم، کشور ما در حوزه دریایی بسیار غنی است، خلیج فارس منبع انرژی و اقتصاد جهان است و حوزه پارس جنوبی قلب اقتصادی کشور است.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: بنادر جنوبی کشور برای حمل و نقل دریایی از جایگاه بالایی برخوردارند بنابراین پروژه‌های زیادی در حوزه مهندسی دریا در کشور وجود دارد. زمینه‌ای که من بیشتر کار کردم تهیه نرم افرار برای رانش و طراحی پروانه است که این فعالیت تحقیقاتی را از دوره دکتری خود آغاز و اکنون نیز به کمک دانشجویان دکتری آن را توسعه می‌دهم.

وی با بیان اینکه دانشکده مهندسی دریا دانشگاه صنعتی امیرکبیر بهترین و با سابقه‌ترین دانشکده‌های دریایی کشور است، افزود: این دانشکده در سه گرایش هیدردینامیک و رانش – سازه و مهندسی فراساحل و سازه‌های دریایی فعال است.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: این دانشکده از سال ۱۳۶۵ تاسیس و تاکنون بیش از ۲ هزار فارغ التحصیل و بیش از ۵۰ دانش آموخته‌های دکتری داشته که اکثر آن‌ها در دانشگاه‌های مختلف مشغول خدمت هستند.این دانشکده در حال حاضر بیش از ۵۰ دانشجوی دکتری و ۱۰۰ دانشجوی کارشناسی ارشد و ۲۰۰ دانشجوی کارشناسی دارد که در تهران و بندرعباس مشغول به تحصیل هستند.

قاسمی اظهار داشت: دانشگاه صنعتی امیرکبیر پیشتاز رشته‌های نوین در کشور بوده و در سه دهه اخیر اقدام به راه اندازی رشته‌های جدید از جمله رشته‌های مهندسی کشتی سازی، مهندسی پزشکی، مهندسی هوافضا، مهندسی پلیمر، مهندسی نفت، انرژی تجدیدپذیرکرده است. دانشکده مهندسی دریا پروژه‌های تحقیقاتی و آموزشی با مراکز دریایی مختلف دارد که از جمله آن می‌توان به مراکز دفاعی کشور، شرکت ملی نفتکش و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، سازمان بنادر و دریانوردی و شرکت‌های کشتی سازی اشاره کرد.

وی ادامه داد: متاسفانه توازن خوبی میان محققان و اساتید با صنعت وجود ندارد و از توان برخی اساتید استفاده نمی‌شود، صنعت باید نیاز‌های خود را به دانشگاه‌ها اعلام و از توان تمامی اساتید استفاده کند.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: ارتباط با اساتید برجسته خارجی و تبادل اساتید و دانشجو با دانشگاه‌های بین المللی یکی از اهداف مهم دانشگاه است و در این ارتباط نیاز است دولت سیاست‌های جدیدی برای بهبود و تقویت این ارتباط ارائه دهد تا همکاری‌های علمی و دانشگاهی در سطوح مختلف صورت گیرد.

گفتنی است، بیست و هفتمین آیین نکوداشت اساتید نمونه کشوری ۹ اردیبهشت ماه با حضور وزیر علوم و رئیس نهادنمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.