به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، مسعود اسداللهی تحلیلگر مسائل سیاسی و منطقه و استاد مطالعات سیاسی در دانشگاه علامه طباطبایی ضمن حضور در استادیوی شبکه خبری الجزیره به سوالات محمد کریشان خبرنگار کهنه‌کار این شبکه در خصوص راهکارهای ایران برای دور زدن تحریم‌های اعمال شده از سوی آمریکا پاسخ داد.

وی در این گفتگو تاکید کرد که ایران تجربه بالایی طی ۴۰ سال گذشته در عبور از تحریم‌های تحمیل شده این کشور داشته است. وی ابراز اطمینان کرد که دولت ایران بتواند راهکارهایی برای مقابله با تحریم‌های آمریکا ضد این کشور به دست بیاورد.

او در این گفتگو که در برنامه سناریوهات با حضور تعداد دیگری از کارشناسان بین‌المللی برگزار شد، ابراز داشت که سناریوهای تحریم ضد ایران همواره به همین شکل تکرار شده و برخی دولت‌ها، به ویژه دولت‌هایی که از تحریم ایران معاف شده‌اند، اعمال محدودیت در صادرات نفت ایران را نمی‌پذیرند.

اسداللهی در عین حال توضیح داد که تمامی تحریم‌ها باعث ایجاد شکاف‌هایی می شود که باید آنها را پر کرد.

این کارشناس مسائل سیاسی منطقه گزینه تبادل نفت در بازار سیاه در صورت تسلیم شدن کشورهای مختلف در برابر تصمیم کاخ سفید را بعید ندانست و تاکید کرد که فشارها و تحریم‌های آمریکا نمی‌تواند تاجرانی که می‌خواهند نفت را با قیمت ارزان‌تر از بازارهای جهانی خریداری کنند، تحت تاثیر قرار دهد. این در حالی است که ایران مرزهای زمینی و دریایی گسترده‌ای دارد که به این کشور اجازه تجارت و فروش نفت از طریق این مرزها را می‌دهد.

علی باکر کارشناس ترکیه‌ای شرکت کننده در این برنامه تلویزیونی نیز از خسارت‌های قطعی ترکیه در صورت تحریم‌های آمریکا ضد ایران خبر داد و گفت که آنکارا نمی‌تواند تحریم‌های آمریکا ضد تهران را بپذیرد، به ویژه که ایران در حال حاضر حدود ۱۴.۵ درصد از نیازهای نفتی ترکیه را تامین می‌کند.

مسعود اسداللهی گزینه آخر ایران در مورد بستن تنگه هرمز و اعمال محدودیت در عبور نفتکش‌ها از این تنگ را مورد اشاره قرار داد و گفت که ایران قبل از اتخاذ این تصمیم گزینه‌های دیگری نیز در اختیار دارد که در پیش خواهد گرفت.

وی در تشریح این گزینه‌ها گفت که مسدود کردن نسبی تنگه هرمز به روی کشتی‌های آمریکایی می‌تواند یکی از این اقدامات باشد. البته وی تاکید کرد که چنین اقداماتی برگه آخری است که ایران در صورت شکست در دور زدن تحریم ها و افزایش فشارها بر این کشور در پیش خواهد گرفت.

وی استفاده ایران برای دور زدن تحریم‌ها از متحدان منطقه‌ای خود نظیر حزب‌الله در لبنان یا الحشد الشعبی در عراق یا گروه‌های دیگر را تکذیب کرده و ابراز داشت که ایران قدرت داخلی برای مقابله با تحریم‌های آمریکا دارد.

باکر نیز ابراز داشت که ایران می‌تواند در صورتی که تحریم‌ها ضد این کشور افزایش پیدا کند تنگه هرمز را ببندد.

اسداللهی در عین حال خروج ایران از توافق منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای را بعید دانست و تاکید کرد که بر اساس فتوای مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه ای استفاده از تسلیحات هسته‌ای حرام به شمار می‌رود.

وی در عین حال بر احتمال خروج ایران از توافق هسته‌ای برجام اشاره کرده و گفت که این در شرایطی است که صبر ایران در خصوص موضع اروپا برای اجرای تبادلات مالی با تهران به سر آمده و معاون وزیر خارجه ایران نیز تهدید کرده است که احتمالاً تهران از این توافق خارج خواهد شد.

یکی از نکات جالب میزگرد شبکه الجزیره عربی این بود که این شبکه از تصویری به عنوان پس زمینه استودیو استفاده کرده بود که نام «خلیج فارس» به دو زبان فارسی و انگلیسی بیش از هر چیز در آن به چشم می‌خورد و توجه بسیاری از مخاطبان را به خود جلب کرد.

مجری این برنامه «محمد کریشان» از قوی ترین مجریان شبکه الجزیره و از چهره های پرسابقه رسانه ای جهان عرب، اهل تونس و از طرفداران خط سیاسی جمال عبدالناصر و خط رسانه ای حسنین هیکل است. بدون تردید، این یک تحول بسیار مهمی است که احتمالاً خوشایند بازیگرانی همچون عربستان، امارات، بحرین و برخی دیگر از کشورهای عربی نیست.

بنا به گفته مسعود اسدالهی، این اقدام کاملاً با تصمیم قبلی انجام شده و بر اثر اشتباه اتفاق نیفتاده بود، چون آقای کریشان قبل از شروع برنامه گفت، این عنوان را گذاشته‌ایم، به رغم اینکه می‌دانیم با پخش این تصویر مورد حمله شدیدی در جهان عرب قرار خواهیم گرفت.