به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری دانشجو به نقل از خبرگزاری فرانسه؛ بزرگ‌ترین پایگاه گارد ساحلی قطر در ساحل شرقی این کشور با حضور «عبدالله بن ناصر بن خلیفه آل ثانی»، وزیر کشور قطر و همچنین «جیم مالوی» فرمانده نیروی دریایی آمریکا در خاورمیانه افتتاح شد.

این پایگاه دریایی با نام «الظعاین» در سمیسمه در ساحل شرقی قطر و در ۳۰ کیلومتری شمال دوحه، پایتخت این کشور واقع است.

گفته شده این پایگاه با بیش از ۶۰۰ هزار متر مربع وسعت، علاوه بر نظارت بر سواحل و امدادرسانی در دریا، از تاسیسات نفتی دریایی قطر نیز محافظت خواهد کرد.

پست‌های فرماندهی، پایگاه آموزشی و ساختار‌های پزشکی، یک مرکز دفاع مدنی، کارگاه‌های تعمیر و اسکله‌ای با عمق شش متر از جمله امکانات پایگاه دریایی جدید قطر به شمار می‌رود.

از سوی دیگر همزمان با افتتاح پایگاه دریایی قطر، «جیم مالوی»، فرمانده ناوگان پنجم آمریکا در این زمینه اظهار داشت این پایگاه جدید فرصتی فوق‌العاده برای آمریکا جهت تعامل قوی‌تر با گارد ساحلی قطر است. فرمانده ناوگان پنجم دریایی آمریکا مستقر در بحرین در زمینه این‌که آیا این پایگاه هماهنگی قطر با آمریکا در زمینه «ایران» را افزایش می‌دهد یا خیر، گفت: این اقدام در راستای افزایش امنیت دریایی صورت گرفته است.

افتتاح پایگاه دریایی جدید قطر از آنجا که همزمان با افزایش تنش‌ها در منطقه و برخی ادعا‌های مقامات آمریکایی در ارتباط با تشکیل ائتلاف نظامی با تعدادی از کشور‌ها برای حمایت از آزادی تردد و دریانوردی در تنگه هرمز و باب المندب است، مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است.