به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو به نقل از رویترز، قیمت طلا علی رغم کاهش در معاملات امروز، اما در بالای ۱۲۸۰ دلار ثابت مانده است.

این فلز گران بها روز گذشته به بالای ۱۲۸۰ دلار افزایش یافت، زیرا آمار ضعیف از اقتصاد آمریکا، ارزش دلار را از بالاترین رقم ۲ سال گذشته پایین آورد و امید برای کاهش نرخ بهره بانکی آمریکا تقویت شد.

هر اونس طلا در بازار‌های جهانی با ۱.۵۳ دلار کاهش ۱۲۸۱.۹۲ دلار فروخته شد. فلز زرد روز گذشته ۱.۱ درصد افزایش یافته و به بالاترین رقم یک هفته گذشته برابر با ۱۲۸۷.۲۳ دلار رسیده بود. طلا تاکنون طی هفته گذشته ۰.۵ درصد افزایش ارزش داشته است.

پیترفانگ، تحلیلگر بازار گفت: «طلا در اطراف ۱۲۷۰ دلار مقاومت خوبی دارد. پس از انتشار آمار ضعیف از اقتصاد آمریکا، اندکی فروش و برداشت سود صورت گرفت. با این حال، روند افزایشی می‌تواند به ۱۲۹۰ دلار محدود باشد.»

*احتمال کاهش نرخ بهره آمریکا

با انتشار آمار‌های ضعیف داخلی و احتمال رکود اقتصادی به علت تنش تجاری با چین که، احتمال کاهش نرخ بهره بانکی در آمریکا را در سال جاری تقویت کرد، ارزش دلار از بالاترین رقم ۲ سال گذشته، کاهش یافت.

فروش منازل جدید تک خانواده در آمریکا از بالاترین رقم ۱۱ سال و نیم در ماه آوریل به علت جهش قیمت‌ها و کم شدن فعالیت‌های ساخت و ساز کاهش یافت

فانگ افزود: درحالی که انتظار برای کاهش نرخ بهره برای طلا خوب است، اما با توجه به اینکه ارزش دلار هنوز بالاست، قیمت‌ها تنها در صورتی می‌تواند بالاتر رود که طلا از ۱۳۰۰-۱۲۹۰ دلار بالاتر رود.

کاهش نرخ بهره، قیمت طلا را افزایش می‌دهد، زیرا هزینه‌های نگهداری طلا به عنوان دارایی بدون بهره را کاهش می‌دهد.

طلا از زمانی که در ماه فوریه به بالاترین رقم ۱۰ ماه گذشته برابر با ۱۳۴۶.۷۳ دلار رسید تاکنون نزدیک به ۵ درصد از ارزش خود را از دست داده است.