وی افزود: تجربه زیادی در فدراسیون فوتبال کسب کردم و فراز و نشیب زیادی داشتیم. روز اول حتی هیأت رئیسه فدراسیون را نمی‌شناختم!

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال با بیان اینکه نمی‌خواست به این فدراسیون بیاید، تاکید کرد: من دبیر کل کمیته المپیک بودم و قرار نبود به انتخابات فدراسیون فوتبال بیایم. آقای علی آبادی (رئیس وقت سازمان تربیت بدنی) گفت شما بیا کنار من در انتخابات فدراسیون باش و بعد کنار بکش که برعکس شد و من رئیس فدراسیون شدم. فیفا آخرین لحظه تاکید کرد علی آبادی نمی‌تواند رئیس فدراسیون شود و من تک کاندیدا بودم.

کفاشیان گفت: یکی، دو سال اول مانده بودم باید چه کار کنم. یک بخش از کارم در المپیک بودم و یک بخش در فدراسیون. بعد از آن همه سرمایه گذاری و کار که انجام شد، برای دوره دوم مجمع تشخیص داد بمانم و دوباره به من رأی دادند.

رئیس و نایب رئیس پیشین فدراسیون فوتبال درباره حمایت و عدم حمایت‌های وزارت ورزش و سازمان تربیت بدنی گفت: من با همه خوب بودم. فوتبال همین است. هر رئیس و وزیری در ورزش می‌آید اولین نگاهش به فوتبال است. یا تفاهم می‌کند با آن رئیس یا درگیری‌ها شروع می‌شود. همه اینها به استقلال فدراسیون بر می‌گردد. اگر فدراسیون استقلال نداشته باشد به ضرر فوتبال است. کفاشیان یا وزیر مهم نیستند؛ فوتبال مهم است.

کفاشیان گفت: در دوره دوم نمی‌خواستم کاندیدای ریاست فدراسیون شوم ولی همه درخواست کردند کاندیدا شوم. نگاه کردم و دیدم ماندنم به ضرر فوتبال است و درگیری‌ها با حضور من در فوتبال شروع می‌شود. در این دعواها فوتبال نابود می‌شود.

وی در خصوص اینکه چه شد مقابل وزارت ورزش ایستاد و باوجود معرفی محمدحسین قریب در انتخابات فدراسیون فوتبال شرکت کرد، گفت: دوست نداشتم بگویم «من باید اینجا باشم». قبل از انتخابات دور دوم پیش وزیر وقت ورزش رفتم و گفتم اگر کسی مدنظرتان برای انتخابات هست، چند ماه زودتر بگویید. در مجمع فدراسیون چیزی دستوری نیست و آرا مخفی است. یکباره ۱۵ روز قبل از انتخابات گفتند آقای قریب کاندیدا می‌شود. به من اشاره شد که از انتخابات کنار برو و من گفتم نمی‌توانم به مجمع بگویم کنار می‌روم. مجمع می‌گفت قریب مدنظر وزارت ورزش است.

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال درباره اینکه به خوبی مجامع را اداره می‌کرد، گفت: زمانی که معاون ورزش بودم ۸۰ مجمع برگزار کرده بودم و تجربه زیادی داشتم. مهم این است با مجمع رو راست باشید و با آنها حرف بزنید. نمی گویم من بهترین بودم ولی شاید تشخیص مجمع این بود.

کفاشیان با بیان اینکه در دوره دوم کارش سخت شده بود، گفت: بله آن موقع درگیری‌ها شروع شد. وقتی یک مدیر انتخاب می‌شود همه باید حمایت کنند. زمان من این اتفاق رخ نداد. الان هم این مسئله وجود دارد. هر روز یکسری افراد مختلف دخالت‌های زیادی می‌کردند. این توان رئیس فدراسیون را می‌گیرد. هر روز باید یک نامه را جواب می‌دادم که چرا فلانی آمده و فلانی انتخاب شده است.

وی گفت: حتی این اتفاقات به بازداشت بنده هم منجر شد؛ چیزی در حد پرونده سازی. هیچ چیز خاصی هم نبود. اینها روش‌های خوبی نیست. همان موقع می‌توانستم استعفا بدهم و فیفا هم می‌توانست هر نظری بدهد ولی این به نفع فوتبال نبود.

کفاشیان در خصوص اینکه چه شد که مقابل این همه مشکلات ایستاد، تصریح کرد: احساس می‌کردم مجمع به من رأی داده و آنها باید درباره سرنوشت فوتبال تصمیم بگیرند. در کشورهای آسیا تمام مسئولان از رؤسای فدراسیون‌ها حمایت می‌کنند. همیشه می‌گویند مدیریت فوتبال ایراد دارد. خب ایرادش همین است که دخالت می‌شود.

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال یادآور شد: از این اتفاقات خیلی زیاد است. در فدراسیون‌های مختلف بوده ام ولی فدراسیون فوتبال جنبه سیاسی دارد. از مجلس و از نهادهای دیگر دخالت می‌کنند. شاید یکی از دلایلش این است که اگر راجع به فوتبال صحبت می‌کنند در رسانه‌ها منعکس می‌شود. یکی از مشکلات بزرگ فوتبال وضعیت اساسنامه است. وقتی به فدراسیون فوتبال آمدم گفتند اساسنامه مستقل است. ما با همان روش جلو رفتیم. همان موقع یک رئیس فدراسیون از ما ناراحت می‌شد و می‌گفت بازنشسته هستید. می‌گفتم اساسنامه مستقل است. بعد از مدتها گفتند مصوبه دولت را ندارد. این ابهامات باقی مانده است.

کفاشیان در خصوص اینکه گفته می‌شد در دوران کاری اش نسبت به بحث بازنشستگان گزینشی کار می‌کرد، اظهار داشت: خیر من اینطور کار نمی‌کردم. فقط یک مورد آقای بهروان بود که رفت. از ایشان هم خواستیم در هیأت رئیسه بماند. چون خودم بازنشسته بودم تمام بازنشستگان را نگه داشتیم. این تناقض وجود دارد. اصلاً بحث بازنشستگی نیست. اساسنامه فدراسیون فوتبال غیر دولتی است.

وی ادامه داد: بزرگترین هدف ما در فدراسیون فوتبال حق پخش بود که به آن نرسیدیم.

کفاشیان در خصوص اینکه مجلس باید مجاب شود برای حق پخش ردیف بودجه در نظر بگیرد، تاکید کرد: بله همینطور است. همانطور که ما برای استقلال قدم بر نمی‌داریم در بحث مالی هم همین است. باید ساز و کارش درست و قانونمند شود. نباید درگیر کارهای روزمره شویم. باید دنبالش برویم و درست کنیم.

رئیس و نایب رئیس پیشین فدراسیون فوتبال یادآور شد: در آمدهای ما از تبلیغات دور زمین بیشتر بود. حتی شرکت‌هایی درآمد بیشتری پیشنهاد دادند که اجرا نشد. بعضی از قوانین غیر شفاف است. الان هم مشکلات مالی وجود دارد و شرکت‌ها قادر نیستند برای تبلیغات ورود کنند.

کفاشیان تاکید کرد: اگر استقلال فدراسیون حفظ شود هیچ نیازی به کمک‌های مالی ندارد. بارها گفته ام همین دو دوره‌ای که کی روش آمد و تیم ملی به جام جهانی رفت، درآمد فدراسیون ایجاد شد. درآمد ما از صعود به جام جهانی حتی به تیم‌های دیگر هم رسید.

وی درباره تحقق نیافتن قراردادهای مالی در فدراسیون فوتبال تصریح کرد: درصدی از درآمد لیگ و باشگاه‌های ما به فدراسیون فوتبال می‌رسد. قبلاً ما حق پخش از صدا و سیما می‌گرفتیم و تبلیغاتمان هم خوب بود. درست است فدراسیون فوتبال هستیم ولی زورمان در مجلس کم است. اگر چیزی می‌خواستیم بگوییم باید از وزارت ورزش می‌گفتند. صدا و سیما نمی‌تواند این بودجه‌ها را وصول کند. ساز و کار ما مثل کشورهای دیگر نیست. فوتبال از این چیزها لطمه می‌خورد. دولت باید بودجه‌ای تصویب کند و به مجلس بدهد. پخش بازی‌های اروپایی که رایگان نبود. همان زمان بازی لیورپول، ذوب آهن در آسیا بازی داشت و شبکه ورزش پخش می‌کرد. شبکه سه پر مخاطب تر است.

کفاشیان گفت: حل این مسئله یک همت جمعی از وزارت ورزش، مجلس و صدا و سیما می‌طلبد. چند بار این کار رها شده است.

وی درباره حضور کارلوس کی روش در ایران و قراردادی که گفته می‌شود ترکمنچای بوده است، تصریح کرد: آن زمان رئیس سازمان تربیت بدنی یعنی آقای سعیدلو که ارتباطمان خوب بود، گفت می‌خواهم یک مربی بیاورید که در جام جهانی بوده باشد. گفتم پولش زیاد است. سعیدلو یادداشت داد که ما پولش را می‌دهیم. کاری نداریم سعیدلو بعداً عوض شد و پولش را ندادند.

کفاشیان گفت: ما جستجو کردیم و دیدیم کی روش واجد شرایط است. من با رئیس فدراسیون فوتبال پرتغال هم صحبت کردم. ایشان گفت از نظر فنی خوب است ولی از نظر اخلاقی تند است. گفتم چون من خودم خوش اخلاق هستم کی روش را درست می‌کنیم! کی روش درست است کمی تند بود، ولی حرف‌هایی که می‌زد برای فوتبال بود. او زمین خوب و پولش را به موقع می‌خواست که نمی‌توانستیم فراهم کنیم.

وی ادامه داد: قرارداد کی روش خیلی خوب بود. او گفت با حقوقی که می‌گیرم باید بیمه هم بشوم که اگر بیمار شد، هزینه‌هایش را بدهد. گفت مالیات و منزل را هم باید فدراسیون بدهد.

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال اظهار کرد: نمی دانم بعداً چه شد ولی کی روش زمان ما بیمه بود.

کفاشیان در خصوص بازی‌های دوستانه گفت: کی روش بعداً یک مقدار در این بحث زیاده روی کرد. مردم او را دوست داشتند و کی روش هم این را فهمیده بود. حمایت‌هایی از جاهای دیگر هم می‌شد. هنوز نتوانسته ایم جایگزین کی روش را بعد از چند ماه پیدا کنیم.

وی درباره اینکه چرا کی روش را کنترل نکرد، خاطرنشان کرد: یک خاطره می گویم. یک جا با کی روش به اختلاف خوردیم و قبل از عید به این نتیجه رسیدیم که کی روش برود. فکر می‌کنم سال ۹۳ بود. به این نتیجه رسیدیم که کی روش برود. با هم تفاهم کردیم که او از تیم ملی برود. وزارت ورزش هم گفت کی روش باید برود.

کفاشیان گفت: بعد یکباره دیدیم گفتند کی روش باید بماند. دوره وزارت آقای گودرزی بود. از بالاتر از ایشان دستور دادند بماند. حتی مسئول حراست وزارت ورزش به فدراسیون آمد و گفت کی روش بماند. یک نیروی بالاتر از گودرزی گفت بماند. وقتی یک سرمربی ببیند از آن بالا حمایت می‌شود را نمی‌شود کنترل کرد و یک جاهایی مقابل فدراسیون می‌ایستد. البته ما سعی می‌کردیم با هم به تفاهم برسیم. یک جاهایی ما تحمل می‌کردیم و یک جاهایی حرص و جوشمان می‌داد!

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال تصریح کرد: یکبار در استرالیا و یکبار در برزیل اگر واقعاً یک مربی ایرانی قوی کنار من بود می‌گفتم کی روش برود چون ما را به حد انفجار رساند! یک جاهایی که گیر کی روش بودیم پایش را بیخ گلویمان می‌گذاشت!

وی تصریح کرد: رفته رفته مدیریت کی روش از دست رفت. اوایل اینطور نبود. آن اوایل سرپرستی گذاشتیم که کارها را پیش ببرد ولی با هم نساختند و ترابیان جدا شد. کی روش تیم را به جام جهانی برد و ۵۰ یا ۶۰ درصد حرف‌هایی که می‌زد درست بود و مابقی اش را هم زور می‌گفت!

کفاشیان درباره خنده‌هایش در فوتبال گفت: استرس‌های فوتبال خیلی زیاد است. روز اول که فدراسیون آمدم اصلاً سرمربی نداشتیم و تیم ملی به جام جهانی نرفت. اگر سال ۲۰۱۴ به جام جهانی نمی‌رفتیم باید جایی می‌رفتم که کسی مرا نبیند! واقعاً فشارها وحشتناک بود.

وی گفت: تعجب می‌کنم با این همه استرس زنده ام! سعی می‌کردیم حق را در انتقاد کردن به رسانه‌ها بدهم.