به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، خبرگزاری اسپوتنیک گزارش داد که «اداره تحقیقات پلیس فدرال آمریکا» تلاش برای پیگرد شهروندان آمریکایی که در کنفرانس افق نو در ایران شرکت کرده‌اند یا قصد دارند در این کنفرانس شرکت کنند را آغاز کرده است.

براساس این گزارش، یک مقام پیشین پنتاگون ساکن در ویرجینیا گفته، عوامل اف بی آی در همین راستا در ماه مه به خانه وی آمده بودند. او سال گذشته برای شرکت در کنفرانس افق نو به مشهد در شمال شرق ایران سفر کرده بود و یکی از میهمانانی است که به نشست بعدی این کنفرانس که قرار است در ماه سپتامبر در لبنان برگزار شود دعوت شده است.

وی همچنین گفته که عوامل اف بی آی به وی درباره عواقب شرکت در کنفرانس افق نو در آینده هشدار داده اند.

اسپوتنیک در ادامه افزود: در ماه جولای نیز اف بی آی به خانه «اسکات ریکارد»، مترجم سابق نیروی هوایی ایالات متحده و آژانس امنیت ملی آمریکا، رفته‌اند و به وی هشدار داده‌اند یا حضور در این کنفرانس را نادیده بگیرد یا با خطر بازداشت مواجه خواهد شد. ریکارد تا کنون یک بار در کنفرانس افق نو شرکت کرده است.

همچنین گزارش شده است که پلیس فدرال آمریکا با «مایکل اسپرینگمن» از اعضای پیشین وزارت خارجه آمریکا تلفنی صحبت کرده و از او درخواست کرده‌اند برای پاسخ به پاره‌ای از سوالات درباره کنفرانس افق نو به دفتر پلیس مراجعه کند اما وی این درخواست را اجابت نکرده است.

«ورنلیا رندال» اندیشمند آفریقایی-آمریکایی و نویسنده کتاب Dying while Black که در سال 2015 در کنفرانس افق نو در تهران شرکت کرده است، نیز توسط پلیس فدرال آمریکا مورد پرسش و پاسخ قرار گرفته است.

اواخر بهمن ماه سال 1397 خزانه داری آمریکا 9 فرد و 2 مجموعه ایرانی از جمله عوامل مرتبط با کنفرانس افق نو را تحت تحریم قرار داد.

خزانه داری آمریکا در بیانیه خود درباره تحریم افق نو گفته بود، سازمان افق نو و 4 فرد مرتبط با آن که مورد حمایت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است و کنفرانس‌های بین المللی برگزار میکند به خاطر تلاش برای به کار گیری و جمع آوری اطلاعات از مهمانان خارجی حاضر در این کنفرانس در لیست تحریم قرار گرفته است.

براساس بیانیه خزانه داری، آمریکا سازمان افق نو را به خاطر حمایت از نیروی قدس سپاه پاسداران تحریم کرده است.

خزانه داری آمریکا مدعی است که عوامل کنفرانس افق نو از مهمانان خود اطلاعات مضر جمع آوری می‌کنند و می‌گوید که در کنفرانس های خود احساسات ضد یهودی و انکار هلوکاست را ترویج می‌کنند.