امید‌ها برای توانمندی حرکتی بیماران آسیب نخاعی با فناوری بومی افزایش یافت

به گزارش گروه فناوری خبرگزاری دانشجو به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محققان کشور در حال فعالیت بر روی پروژه‌ای هستند که امید بیماران آسیب نخاعی را برای درمان افزایش می‌دهد. این طرح با عنوان «بومی‌سازی رابط عصب و عضله برای درمان آسیب‌های نخاعی در حیوان مدل» با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی و فناوری در حال انجام است.

سحر کیانی عضو هیات علمی پژوهشگاه رویان توضیحات بیشتری درباره اجرای این پژوهش ارائه داد و بیان کرد: در فاز نخست این پروژه تحقیقات بر روی مدل‌های حیوانی انجام می‌شود. تلاش ما این است تا با تحقیق بر روی مدل‌های مختلف و تست هر گونه آسیب نخاعی نتایج جامعی را ارائه دهیم. البته برای این کار و پیشرفت سریع کار نیاز به حمایت بیشتری وجود دارد، زیرا به عنوان مثال هزینه خرید هر میمون حدود ۶ تا ۷ میلیون تومان است.

وی ادامه داد: این تحقیق به این صورت است که آرایه‌های الکترودی کوچکی بر اساس شدت بیماری بر روی نخاع یا عضله قرار می‌گیرد و پس از آن به وسیله رابطی که بر روی مغز قرار دارد به صورت بیسیم حرکت کنترل می‌شود. در این صورت فرمان حرکتی از ناحیه مغز به عضله منتقل می‌شود بدون اینکه این پیام عصبی از نخاع عبور کند.

این پژوهشگر حوزه علوم شناختی همچنین بیان کرد: این فناوری پیشرفته به افراد دارای آسیب نخاعی و افرادی که بافت نخاع را از دست داده اند کمک می‌کند تا با وجود رابط عضلات را وادار به حرکت کنند. در حال حاضر نیز با همکاری محقان دانشگاه صنعتی شریف آرایه‌های الکترودی اولیه ساخته شده است و تحقیق را با مدل موش آغاز کردیم و با تکمیل این فاز مرحله تحقیقات انسانی را آغاز می‌کنیم.