به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «جیرام رامش» عضو حزب «کنگره ملی» هند در پارلمان این کشور امروز (سه‌شنبه) به شدت از ناتوانی دولت هند در حفظ واردات نفت از ایران انتقاد کرد.

بنا بر گزارش حزب کنگره ملی، این قانونگذار هند در گفتگو با خبرنگاران ضمن انتقاد شدید از سیاست‌های «نارندرا مودی» تأکید کرد: «هند از تاریخ اول ماه مه سال جاری به دلیل تحریم‌های آمریکا دیگر قادر به واردات نفت خام از ایران نیست. مودی با تغییر دیپلماسی به «دیپلماسی آغوش» جلوه‌ای تازه به این سیاست بخشیده است. او مدام از روابط خاص خود با آمریکا صحبت می‌کند و به طور مشخص در این جبهه شکست خورده است.»

انتقادات تند این عضو کنگره ملی هند از نخست‌وزیر این کشور در شرایطی مطرح شده که انتخابات سراسری پارلمانی در شبه‌قاره هند برای تعیین کابینه و نخست‌وزیر جدید این کشور از روز پنجشنبه ۲۲ فروردین‌ماه آغاز شده و تا ۲۹ اردیبهشت ادامه خواهد شد.

رامش در ادامه این کنفرانس خبری گفت: «مردم هند تصمیم خود را گرفته‌اند که دیگر نمی‌خواهند این بی‌عدالتی ۵ ساله را تحمل کنند. حالا زمان برقراری عدالت فرارسیده است و روز‌های پایانی دولت مودی نیز در حال سپری شدن است و با توجه به نتیجه انتخاباتی که تا کنون تکلیف ۵۶ درصد از کرسی‌ها را مشخص کرده، کاملا مشخص است که دولت مودی به پایان کار خود نزدیک می‌شود».

وی ادامه داد: «امروز از هند خواسته شده تا تجارت نفتی با ایران را ظرف مدت هفت روز آینده متوقف کنیم و مسیر تعاملات اقتصادی خود را تغییر دهیم. حزب کنگره ملی و کشور هند نمی‌تواند این موضوع را بپذیرند.

این عضو پارلمان هند افزود: «هرگونه افزایش قیمت نفت خام جهانی بر واردات نفت هند و مسائل تجاری این کشور اثرگذار خواهد بود. تحریم‌های آمریکا به افزایش بیشتر قیمت سوخت در این کشور منجر خواهد شد».

رامش همچنین تأکید کرد: «تصمیم آمریکا برای تحریم ایران، حمله به حاکمیت هند است و انعکاس شکست دیپلماتیک ماست، چرا که سرمایه‌گذاری عظیم هند در بندر چابهار که در دوره «مانموهان سینگ» (نخست‌وزیر سابق هند) آغاز شده بود، قطعا تحت تأثیر نتایج تحریم‌های آمریکا قرار خواهد گرفت. این بندر یک راه ارتباطی دریایی مستقیم به سمت افغانستان و آسیای میانه است.»

وی با اشاره به تحریم‌های آمریکا علیه واردات نفت از ایران ادامه داد: «این اتفاق حمله به حاکمیت سیاسی ما است. اینکه ما از کجا نفت بخریم مسئله‌ای نیست که آمریکا بتواند آن را تعیین کند. این موضوعی است که باید توسط دولت هند مشخص شده و در خصوص آن تصمیم‌گیری شود».

از سوی دیگر، «سیتارام یچوری» عضو حزب کمونیست هند نیز با انتشار بیانیه حزب متبوعش در انتقاد از تحریم‌های آمریکا تأکید کرد، تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران غیرقانونی است و دولت هند باید ضمن رد این تحریم‌ها به خرید نفت خود از ایران ادامه دهد.

در بیانیه این حزب آمده است: «حزب کمونیست هند تصمیم دولت آمریکا برای اعمال تحریم علیه هر کشوری که نفت از ایران خریداری می‌کند را محکوم می‌کند. دولت ترامپ تصمیم گرفته تا معافیت‌های تحریمی که به هند و یک سری کشور‌های دیگر داده بود، را تمدید نکند».

این بیانیه می‌افزاید: «هر گونه اقدامی برای متوقف کردن واردات نفت از ایران به منافع ملی و امنیت انرژی هند آسیب می‌رساند. «سوشما سواراج» وزیر امور خارجه قبلا گفته بود که هند از هیچ تحریمی به جز تحریم‌هایی که سازمان ملل وضع کرده، تبعیت نمی‌کند».

حزب کمونیست هند همچنین تأکید کرده، «از آنجایی که آمریکا به صورت یکجانبه این تحریم‌های غیرقانونی را علیه ایران وضع کرده، دولت هند به رهبری حزب مردم باید این تحریم‌ها را رد کرده و به خرید نفت از ایران که در جهت تأمین منافع هند است ادامه دهد».

کاخ سفید روز دوشنبه دوم اردیبهشت‌ماه در بیانیه‌ای اعلام کرد که رئیس جمهور آمریکا تصمیم گرفته است معافیت‌های نفتی ایران را دیگر تمدید نکند.

آمریکا قبلا گفته بود که معافیت سایر کشور‌ها برای خرید نفت ایران را لغو کرده است تا به هدف ادعایی خود درباره به صفر رساندن صادرات نفت ایران دست یابد.