به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، ستار عزیزی، مدیر اجرایی و مسئول راه اندازی دانشگاه بین المللی دی ۸ از اقدامات اولیه برای شکل گیری دانشگاه بین المللی D۸ در همدان خبر داد و گفت: اولین جلسه هیأت امنای دانشگاه بین المللی D۸ در روز‌های ۹ و ۱۰ اردیبهشت ماه سال جاری، معادل ۲۹ و ۳۰ آوریل ۲۰۱۹ در وزارت علوم تحقیقات فناوری برگزار خواهد شد.

وی افزود: پس از طی مراحل مقدماتی تصویب اسناد دانشگاه در دبیرخانه سازمان و ارکان آن از جمله کمیسیون و اجلاس وزرای خارجه و پس از سفر دبیر کل سازمان همکاری اقتصادی D۸ اولین جلسه مراجع تماس ملی ۸ کشور دولت عضو (اندولزی، مالزی، پاکستان، ترکیه، ایران، بنگلادش، مس و نیجریه) در سال ۱۳۹۷ در شهر همدان و در دانشگاه بوعلی سینا به عنوان دانشگاه بنیان گذار برگزار شد؛ خوشبختانه معاونان وزرای ۶ کشور در جلسات حضور داشتند، نمایندگان اندولزی و مس حضور نداشتند.

مدیر اجرایی و مسؤول راه اندازی دانشگاه بین المللی دی ۸ تصریح کرد: در این جلسات، پیش نویس پیشنهادی اساس نامه دانشگاه، به تصویب جلسه‌ی مراجع تماس ملی رسید و مقرر شد نهایتا در جلسه هیأت امنا متشکل از وزرای علوم این ۸ کشور عضو نیز به تصویب برسد؛ خوشبختانه با اعلام آمادگی وزرای علوم دولت ها، در سطح وزیر یا نمایندگان خاص وزیر، برگزار خواهد شد.

وی یادآور شد: در تهران ما شاهد تصویب نهایی اساس نامه خواهیم بود و به این ترتیب مراحل حقوقی راه اندازی دانشگاه بین المللی دی ۸ تکمیل خواهد شد.

دکتر عزیزی خاطرنشان کرد: با تشکیل دانشگاه بین المللی دی ۸، در واقع اولین دانشگاه بین المللی واقعی در ایران تاسیس خواهد شد، به این معنا که نهاد تاسیس کننده آن یک سازمان بین المللی است.

وی گفت: این دانشگاه متعلق به سازمان همکاری اقتصادی متشکل از ۸ کشور در حال توسعه اسلامی است؛ این سازمان جمعیتی نزدیک به یک میلیارد و پونصد میلیون نفر را در خود جای می‌دهد و این موفقیت بزرگی برای دیپلماسی علمی جمهوری اسلامی ایران است که موفق به تاسیس آن شده است.