به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، در این جلسه دبیر مجمع عدالت خواه موضوعات قوانین تصویب شده آموزشی دانشگاه را مطرح کرد که از جمله آنها به موارد زیر اشاره کرد:
رسیدگی به برنامه سنوات ترم ۹ و ۱۰ و توجه به کیفیت فارغ‌التحصیلی دانشجویان

عدم محرومیت دانشجویان به ادامه تحصیل بدون توجه به وضعیت مالی

بازبینی و اصلاح قانون حذف درس و پرداخت شهریه برای دانشجویان بیمار

نبود فضای نشاط داخل خوابگاه‌ها، شفاف سازی وضعیت مالی

افزایش اعتماد و اطلاع دانشجو و کاهش فضای سوءاستفاده

ایجاد سامانه شفاف سازی ریزبرنامه‌ها و در آمد‌های مالی دانشگاه

شفاف سازی بودجۀ جشن شب فرهنگی جنوب

شفاف سازی تهیه سرویس ایاب و ذهاب دانشجویان و ندادن مجوز حضور سایر دانشجو‌ها در برنامه جشن شب فرهنگی جنوب

مخالفت با موضوع کلیپ سازی و وجود آن در جشن شب فرهنگی جنوب

مبهم ماندن مسائلی مثل اشتغال پایدار و ارائه تبلیغات سیاسی در برنامه

نبود شورای صنفی رفاهی برای رسیدگی به اینترنت خوابگاه و سلف

مشکلات حمل و نقل

سوق دادن دانشگاه به سمت افزایش درآمد و انجام کار صنعتی با مدیریت تمیز

ضعف وصول بودجه در سال گذشته

حق دانشجو در استیضاح مسئولین برای تهیه و استفاده از لوازم و ماشین‌های دولتی لوکس


مسئول سیاسی انجمن اسلامی دانشگاه درباره موضوعات زیر سخنرانی کرد:

-علت یکسان بودن بودجۀ رشته‌های زیر شاخۀ وزارت علوم باتوجه به اینکه رشته‌های تجربی نیازمند تجهیزات بیشتر هستند و این کمبود بودجه سبب کاهش سطح علمی کار‌ها و پایان نامه‌ها می‌شود

-تقاضا برای اخذ مجوز کارشناسی ارشد ناپیوسته برای رشته فقه و حقوق و عدم پاسخ قانع کننده توسط مسئولان

-شهریۀ کلان برخی رشته‌های نوبت دوم (شبانه)

-کارشکنی معاونت فرهنگی در تقسیم بودجه‌ها

-پیشنهاد دعوت از سخن‌رانان برتر و مطرح کشور در دانشگاه

-موافقت یا مخالفت در حمایت برخی تشکل‌ها از احزاب سیاسی با توجه به نزدیکی به انتخابات مجلس

در این جلسه انتقادات و پیشنهادات نماینده بسیج دانشجویی به شرح زیر اعلام شد:

-شفاف‌سازی واقعی مسائل برای دانشجویان

-وجود مسآلۀ گران فروشی در دانشگاه و عدم اقدام مشخص

-افزایش کیفیت و در دسترس بودن وسایل و مواد غذایی

-رسیدگی به تخلفات رخ داده در دانشگاه مانند گران فروشی

-عدم وجود سیستم جامع اتوماسیون دانشگاه

-تفاوت شهریه در مقاطع مختلف و بین دانشجویان

-تقسیم نادرست افراد در اتاق‌های خوابگاه

-کاهش سطح علمی دانشگاه

-عدم وجود حفاظت امنیتی مناسب مانند حضور سگ‌ها در دانشگاه و پایین بودن امنیت پارکینگ‌ها

سپس نماینده مجمع اسلامی مسائلی از قبیل عدم وجود شورای صنفی مطابق با اساسنامه وزارت علوم برای دفاع از حقوق دانشجو، بحث سنوات دانشجو در حوزه دانشجویی و عدم پاسخ استادان در جواب به سوال وضعیت دانشجو بعد از فارغ التحصیلی، شفاف‌سازی در عملکرد حوزه فرهنگی و مقدار بودجه‌های اختصاصی به انجمن‌ها و گزارش فعالیت‌های آنها، کم بودن ساعت کاری انتشارات دانشگاه، عدم فعالیت کمیته انضباطی در محدودۀ تعیین شدۀ آن در اساسنامه اجرایی کمیته، ایجاد نشاط و شادی در دانشگاه و اختصاص پارکینگ به دانشجویان خوابگاهی را عنوان کرد.


در این جلسه حجت الاسلام و المسلمین حمزه رئیس دفتر نهادنمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، ضمن قبولی طاعات و عبادات در ماه مهمانی خدا، روایتی از امام صادق (ع) را قرائت کرد و گفت: ایشان فرمودند: «انّ أحبّ الخلائق الی اللّه تعالی شابٌّ حدث السّنّ فی صورةٍ حسنةٍ جعل شبابه و ماله فی طاعة اللّه تعالی ذاک الّذی یباهی اللّه تعالی به ملائکته فیقول عبدی حقّاً؛ به راستی که دوست داشتنی‌ترین مردم نزد خداوند، جوان کم سال و خوش سیمایی است که جوانی و زیبایی‌اش را در راه فرمانبری از خداوند بزرگ قرار داده است. آنکه خداوند بزرگ به وی نزد فرشتگان افتخار می‌کند و می‌فرماید این بنده حقیقی من است.»

رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه افزود: خدا را شاکریم که به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی این آزادی بیان محقق شد تا جوانان ما بتوانند آزادانه حرف هایشان را بزنند و از مسئولین خود مطالبه نمایند که باید قدر این نظام را دانست.


محمد علی طاهر رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان نیز در این نشست تصریح کرد: حدود ٩٠ درصد بودجه بابت دستمزد‌ها خرج می‌شود. آنچه از اعتبار باقی می‌ماند برای کار‌های دانشجویی حدود ١٠ درصد است و سعی در صرفه جویی در موارد دستمزد داشته ایم. افزایش تورم حاکم بر کشور بر توزیع بودجه نیز تاثیر داشته است. از سال گذشته به‌دلیل جنگ اقتصادی سدی در مقابل اخذ بودجه از خزانه ایجاد شده است و در نهایت با تلاشی که در پایان سال صورت گرفت، توانستیم تقریبا صد در صد بودجه دانشگاه را از سازمان برنامه و بودجه بگیریم. صورت‌های مالی و حقوق‌ها مشخص است و ما می‌توانیم در اختیار افراد قرار دهیم.


محمد رضا اسلامی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه باهنر کرمان بیان کرد: برای هر ورودی، آیین نامه خاصی وجود دارد براساس آن آیین نامه اعمال می‌شود دانشجویانی که قبل از ورودی ۹۳ هستند دوره مجاز تحصیل آن‌ها ۹ ترم محاسبه شده و اگر درسی را پاس نکنند باید شهریه مربوطه را بپردازند، برای ورودی ۹۳ به بعد طول دوره تحصیل مجاز ۸ نیم ترم است یعنی ۴ سال اگر درسی را پاس نکنند نباید شهریه بپردازند، نکته دیگر بحث شهریه ترم ۹ دانشجویان ورودی‌های ۹۳ و ۹۴ است که این دانشجویان با مجور هیأت امنا دانشگاه در ترم ۹ نباید شهریه بپردازند، اما برای ترم دهم باید شهریه پرداخت نمایند، اما برای ورودی ۹۷ دوره تحصیلی ۴ ساله محاسبه می‌شود، پس از ترم نهم به بعد باید شهریه بپردازند.

وی ادامه داد: در این مورد دانشگاه دخیل نبوده و دوستان تقاضایی داشتند که ما ترم ۹ رو ببخشیم اما واقعا دست ما نبود. بدون مجوز هیئت امنا نمی‌توانیم چنین کاری را انجام دهیم، چون زیر نظر سیستم‌های بازرسی و دستگاه‌های نظارتی هستیم، طبق قانون با ما برخورد می‌کنند، بنابراین درقبال اخذ شهریه باید پاسخگو باشیم. همچنین توانستیم برای ورودی ۹۳ و ۹۴ شهریه ترم ۹ رو تخفیف بگیریم و سنوات مجاز آن را داشته باشیم.

اسلامی درباره حذف درس و قانون اعمالی آن بیان کرد، چند سال پیش قانونی در دانشگاه با مجوز شورای آموزشی دانشگاه قرار داده بودند که اگر دانشجویی ترم یا درس را حذف کرد مشکلی نداشت که این باعث معضلات بزرگی برای دانشگاه شده بود، من‌جمله سنوات خوردن دانشجویان، دیر فارغ‌التحصیل شدنشان، مشکل نظام وظیفه برای آقایان.

وی با بیان اینکه در دانشگاه‌ها قوانین جدی گرفته می‌شود؛ ادامه داد: برای مثال دانشگاه علوم پزشکی به هیچ عنوان اجازه حذف ترم یا حذف واحد نمی‌دهند. برای مثال ترم گذشته ۷۰۰۰ واحد دانشجو حذف کرده بودند و این موضوع بار سنگین مالی برای دانشگاه ایجاد کرده بود، چون وقتی درس اضافه می‌شود، تعداد دانشجو در کلاس بیشتر می‌شود و مجبوریم کلاس اضافه کنیم و حق التدریس استاد هم اضافه خواهد شد، این موارد مشکلاتی است که ما آن‌ها مواجه هستیم، بنابراین تصمیم گرفتیم که فقط کسانی بتوانند امتحانی را حذف کنند که واقعا مریض و بیمار هستند، ما کمک میکنیم به دانشجویان، اگر دانشجویی در روز امتحان با مشکل مواجه شد یا شب قبل از امتحان بیمار شد، پزشک در جلسه حاضر است و با مراجعه دانشجو مساله بررسی و صورتجلسه می‌شود.

اسلامی اظهار کرد: ورودی دانشگاه شهید باهنر نسبت به دانشگاه صنعت شریف، تهران یا دانشگاهی مثل دانشگاه امیرکبیر و دانشگاه شیراز ضعیف هستند، دانشجو‌های این دانشگاه با رتبه ۴۰۰۰۰ روزانه قبول می‌شوند و امتیاز‌هایی که در درس‌ها کسب می‌کنند، پایین است، استاد‌ان ما زحمت می‌کشند تا دانشجو را به جایی برسانند که وقتی دانشجو در کنکور تحصیلات تکمیلی شرکت می‌کند، بتواند دانشگاه شریف پذیرفته شود.

وی گفت: تمام مکاتبات و درخواست‌ها برای رشته ارشد ناپیوستۀ حقوق انجام شده و مدارک آن موجود است، ولی دفتر گسترش آموزش عالی به دلیل اینکه این دانشگاه رشته ارشد پیوسته را دارد با این درخواست مخالفت کرده است.


اکبر نظری معاون دانشجویی دانشگاه تصریح کرد: قرار داد زنده گیری سگ های ولگرد با شهرداری بسته شده است و ماهی یک بار در دانشگاه برای زنده گیری سگ‌ها حضور پیدا می‌کنند. در سال گذشته ۱۳ الی ۱۴ بار حضور داشتند. با توجه به اینکه دانشگاه ۵۰۰ هتکار زمین دارد، اما ضلع جنوبی دانشگاه نزدیک به ۳۰۰۰ متر حصار ندارد، برای تکمیل حصار کشی دانشگاه محدودیت مالی و قانونی از سوی دولت داریم که تمام موسسات را موظف کرده که پروژه عمومی نداشته باشند با این وجود ١ میلیارد برای ساخت حصار جنوبی تصویب شده است.

نظری گفت: دولت سال گذشته تمام موسسات را موظف کرده که هیچ پروژه عمرانی نداشته باشند باتوجه به مشکلات اقتصادی که وجود دارد و دست دولت هم بسته است دولت موظف کرد که هیچ پروژه عمرانی درهیچ ارگان دولتی نباید وجود داشته باشد با این وجود با توجه به تلاش‌ها و پیگیری ها‌ی مکرری که صورت گرفت سال گذشته نزدیک به یک میلیارد پروژه ساخت حصار جنوبی در نظر گرفته شد تا الان این پروژه سنگینی بود، دو دفعه مناقصه رفته است و بعد از مناقصه ۸۰۰ قطعه دیوار پیش ساخته نیاز داشت که از این ۸۰۰ قطعه ۱۵۰ قطعه ساخته شد و نصب این‌ها از لحاظ تخصصی باید همزمان صورت بگیرد، در کنار آن یک حصار ضلع شرقی را داریم بلوار صبا را که اینجا هم شهرداری در چند روز گذشته یک خاک برداری داشته علی رغم اینکه دانشگاه اعلام کرده که خاک برداری نکنند و خاک‌های نزدیک به حصار دانشگاه برداشته نشود، اما این خاک برداشته شده است و سگ‌ها از طریق این کانالی که حفاری شده وارد شدند، دانشگاه به شدت پیگیر این هست که بحث سگ‌های ولگرد از محیط دانشگاه جمع شود در کنارش خواهشی هم از دوستان داریم مخصوصا در قسمت خوابگاه ها، غذا که به حیوانات می‌دهند و باعث می‌شود در آن منطقه حضور داشته باشند، در کنار این دو کار، طرح دانشکده دامپزشکی در هیأت رئیسه به تصویب رسید و ان شاءالله از طرف دانشکده دامپزشکی هم اقدام جدی درمورد سگ‌ها صورت خواهد گرفت. مورد بعدی که دوستان اشاره کردند در خصوص شورای صنفی هست لازم است بگویم، سامانه‌ای داریم در خوابگاه دانشجویی ۱۰۰۰۳۴۱۳۲۰۴۱۱۷ این سامانه پیام رسانی مربوط به اداره خوابگاه‌ها هست هر مشکلی که در خوابگاه‌ها وجود داشته باشه از طریق این سامانه ارسال می‌شود،

معاون دانشگاه بیان کرد: من به صورت آنلاین هستم حتی رئیس دانشگاه هم پیام‌ها را علی رغم اینکه مشغله‌های خاصی که دارند این پیام به گوشیشان ارسال می‌شود و پیگیری می‌کنند، اداره خوابگاه‌ها، اداره تاسیسات اداره خدمات و همه مسئولینی که مرتبط با امور خوابگاه‌ها هستند، پس مسئولان در جریان اتفاقات به صورت لحظه‌ای هستند، ۴۰۰۰ نفر دانشجو در خوابگاه داریم عده‌ای سردشان می‌شود عده‌ای گرمشان می‌شود، سیستم متمرکز است، لذا پیام‌ها به صورت کلی به همکاراتن تاسیسات ارسال می‌شود، ما از این امکانات الکترونیکی و دیجیتالی استفاده می‌کنیم در جهت رفع مشکل، آنلاین‌تر از این وجود ندارد، بنده قبول دارم که شورای صنفی می‌تواند کمک حالی برای ما باشد و مشکلات را به ما اطلاع می‌دهد، اما در حاضر، ما اطلاعات را به صورت آنلاین دریافت می‌کنیم. ما مخالف و منکر شورای صنفی نیستیم شرایطی وجود دارد استعلام‌هایی در خصوص افراد دارد، زمان رئیس سابق دانشگاه، افرادی کاندید شدند که استعلام هایشان منفی شد، در سال گذشته برخی از دوستان ارشد رشته نفت پیگیر جدی بودند، اما به بحث پایان نامه خوردند و انصراف دادند، سپس دوباره افرادی داوطلب شدند و ما مجددا استعلام گرفتیم یعنی در واقع استعلام گرفتن پروسه‌ای است که تا جواب آن دریافت نشود کاری ما نمی‌توانیم انجام دهیم، اما در کنارش سامانه‌های آنلاین داریم همۀ مشکلاتی که وجود دارد به دست ما می‌رسد، حتی اگر یک پیامی دو دفعه تکرار شود، آن پیام را به مسئول تاسیسات فوروارد می‌کنم و به ایشان تذکر می‌دهم که چرا این پیام دو دفعه تکرار شده و چرا جوابی داده نشده است. بحث بوفه‌ها در یک فرآیند قانونی واگذار می‌شود، محل‌هایی در اجاره و اختیار افراد گذاشته می‌شود،

وی ادامه داد: شهریور ماه هر سال، برای شرکت تعاونی مناقصه‌ای گذاشته می‌شود و بوفه دار با توجه به علم و آگاهی قیمت می‌گذارد، درمورد بوفه‌ها اگر شرایط مکتوبی و خلافی وصول شود قابلیت پیگیری دارد و دفتر حقوقی دانشگاه نظارت می‌کند، پس هرموردی باید مکتوب گزارش داده شود و از لحاظ حقوقی باید مکتوب گزارش شود، حتی اگر بوفه‌ای در قیمت‌ها تخفیف دهد، از طرف دانشگاه تشویق شده است، در خصوص تفاوت شهریه‌ها همه امور مربوط به خوابگاه‌ها کلیت و نرخشان و رتبه بندی شان در جایی به نام صندوق رفاه دانشجویان کشور متمرکز شده است، در سال‌های گذشته خوابگاه‌های دانشجویی رتبه بندی شده اند، پس امکان دارد یک بلوک با بلوک کناری از لحاظ رتبه بندی متفاوت باشد با پارامتر‌هایی که صندوق رفاه دانشجویی کشور داشته، رتبه بندی صورت گرفته است، خوابگاه‌ها به سه سطح ۲ و ۳ و ۴ تقسیم بندی می‌شوند، این سطوح نرخ‌های متفاوتی دارد که این نرخ‌ها را دانشگاه تعیین نمی‌کند، د. صندوق رفاه انجام داده است برای نرخ اتاق‌های یک و دو نفره را یک نرخ اعلام کرده، قاعدتا ما یک و دونفره را همان که صندوق اعلام کرده است حساب می‌کنیم و ۳ و ۴ یک نرخ و ۵ و ۶ هم یک نرخ است پس تفاوتی که دوستان میگن ما اتاق ۵ نفره هستیم چرا نرخ ۶ نفره می‌دهیم یا بالعکس، این نرخی هست که صندوق رفاه اعلام کرده است و آیین نامه آن هم داخل سایت صندوق رفاه قابل رویت است. در مورد مبحث نشاط، مرکز مشاوره یک مرکز درمان و پیشگیری هست بحث ایجاد نشاط در حوزه فعالیت‌های مرکز مشاوره نیست.

وی در ادامه گفت: در خصوص پارکینگ در دفتر فنی کار مطالعاتی زیاد انجام دادند تنها جایی که مناسب هست برای احداث پارکینگ نزدیک خوابگاه‌ها هست که فاصله آن با کلاس‌ها زیاد است و این مساله در خصوص پارکینگ درحال بررسی است. در خصوص ظرفیت خوابگاه‌ها دست دانشگاه بسته است از سال ۸۷ مجوز احداث خوابگاه به هیچ دانشگاهی داده نشده است متاسفانه جمعیت افزایش یافته هنوز مجوز داده نشده و مجبور هستیم در اتاق‌های ۵ نفره ۶ نفر را اسکان دهیم و خواهشی که از دوستان داریم این هست که ما ورودی‌هایی جدید که تازه از دبیرستان وارد دانشگاه می‌شوند را نمی‌توانیم داخل شهر رها کنیم، اولویت اول ما ورودی‌های جدید هستند مخصوصا دانشجویان کارشناسی، زیرا دانشجویان ارشد با فضای دانشگاه و خوابگاه تاحدی آشنا هستند.

دکتر نیره عسکری سرپرست حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه گفت: در معاونت فرهنگی و اجتماعی کانونی به عنوان فرهنگ عامه که به بحث تفاوت‌های فرهنگی و مواریثی فرهنگی توجه دارد. در این حوزه تا بحال کسی برنامه‌ای و درخواستی کرده باشد و ما در حد وسع و با همه امکانات اندکی که در اختیار داریم به آن نه گفته باشیم و می‌خواهیم همه دانشجویان در این حوزه مشارکت و فعالیت بیشتری داشته باشند که احساس تعلق کنند، زیرا دانشگاه متعلق به دانشجو هاست و حوزه ما با آن گروه همکاری کردند. برنامه‌های دانشگاه بر اساس تقاضا انجام و طبق روال همیشه اتوبوس برای انتقال دانشجو‌ها فرستاده شد، خانواده فرهنگی باید تأثیر گذار باشند و براساس ماهیت، تبلیغات هم تغییر می‌کند.

عسکری ادامه داد: اما شما دانشجویان جای گله را باز گذاشتید، آیا واقعا این جلسه فقط موسیقی بود؟ شب فرهنگی در ابتدا با گویش محلی جنوب کرمان برنامه را آغاز کرد، شعر بود با گویش جنوب، سخنران و محقق، نمایش آیینی حنا بندان هم اجرا شد، زیرا که آیین‌ها بخاطر اهمیت ازدواج و تشکیل خانواده بسیار مهم هستند. موسیقی ساز و دهل و چوب بازی جز نماد فرهنگی کشور ثبت شده است و نماد فرهنگ جنوب است. اما دیگه نوشته نشده غلط ندارد، اما دیگه وقتی نوشته می‌شود می‌توان از آن غلط گرفت، گله بنده اینجاست ما همه سعی خودمان را کردیم، تکثر سلیقه‌ها در همه حوزه‌ها زیاد است، از بی تقیدی کامل تا حذف موسیقی سلیقه‌ها متفاوت است، چیزی که مبنای ما هست، موسیقی است که وزارت ارشاد جمهوری اسلامی مورد تایید قرار داده است. در بحث موارد مالی فاکتور‌ها به صورت شفاف موجود است و ما در اختیار متقاضیان خواهیم گذاشت. در ضمن جمع سلیقه‌ها و مشارکت حداکثری، بله گفتن به اکثریت سلیقه‌های مشروع در قالب قانون جمهوری اسلامی، می‌توانیم دانشگاه فعال، زنده و با نشاط داشته باشیم.

دکتر حسین نظام آبادی پور معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه در پایان گفت: دکتر نظام آبادی‌پور معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه گفت: تا زمانی که مسائل سطحی و صنفی دانشگاه حل نشود نمی‌توان رتبه دانشگاه را ارتقاء داد، در طول ۴۴ سال که عمر دانشگاه است، اولین سالی است که گزارش عملکرد دانشگاه به صورت مکتوب در اختیار دانشجو، استادان و کارمند در راستای شفاف سازی و نشان دهنده این است که هیأت رئیسه دانشگاه پاسخ گو هستند، سال قبل هم گزارش عملکرد به صورت PDF در اختیار همگان قرار گرفت و این یک فرهنگ زیبایی است، ممکن است ابهاماتی داشته باشد، شما دانشجویان باید کمک کنید این ابهامات را برطرف کنیم، قاعدتا هر کسی هر جایی مسئول هست باید پاسخ گو باشد.

نظام آبادی تصریح کرد: در حوزه معاونت پژوهشی ۲۵۰ صفحه گزارش عملکرد به صورت تخصصی تهیه شده است و این کار خیلی از دغدغه‌ها دانشجویان را پوشش می‌دهد و دانشجویی که در یک رشته خاص است می‌تواند آمار اشتغال خود را ببیند، در حال حاضر این آمار به دانشکده‌ها اعلام شده و قرار است بررسی کنند که کدام بخش‌ها آمار و اشتغال شان پایین است و باید ببینیم چه راهکار‌هایی می‌توانیم در این زمینه صورت دهیم، زیرا بخشی از دغدغه‌های ما است که فارغ التحصیل‌های با کیفیتی داشته باشیم.

در ادامه اظهار کرد: دانشجویان اول باید بتوانند مسأله اشتغال خودشان را حل کنند و دوم بتوانند به جامعه کمک کند، اگر یک سری بحث‌های تخصصی با کمک دانشجویان و مخصوصا انجمن‌های علمی در این زمینه داشته باشیم، می‌توانیم به دانشگاه و جامعه کمک کنیم. پایان نامه‌ها در سه گروه تئوری، نیم تئوری و تجربی تقسیم بندی می‌شود و بودجه بر این اساس تقسیم می‌شود در بحث بودجه دانشگاه هم دغدغه پژوهشی را داریم و هم اداره کردن سلف سرویس و هم پرداخت حقوق کارکنان، پس یک توازن باید برقرار شود. در مورد مقالات در دو سال گذشته مقالات ISI از ضریب سرانه ٠/۷ سال گذشته به ۱/۰۵ رسیدیم در صورتی امسال به ١/١ رسیده ایم و نرخ صعودی است.

وی ادامه داد: حدود ۱۵۰۰ مقاله در سال ۹۷ منشتر شده است و ۶۴۵ مقاله ws داشتیم که امسال به ۶۷۵ مقاله رسید و نشان می‌دهد نرخ مقالات، صعودی است و در صورتی سال‌ها در پژوهش هزینه‌ای نشده بود. در سال ۲۰۱۸ در مجموعه ۱۰۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار گرفتیم و در رتبه بندی لایدن رتبه ٩٣٨ دانشگاه‌های جهان را کسب کردیم و در همین نظام از نظر ارتباط با صنعت رتبه ۶ کشور را دارا هستیم و در نظام رتبه بندی شانگ‌های بخش معدن ۷۵ دنیا و مهندسی شیمی ۴۰۰ و در رتبه بندی تایمز که یکی از بهترین‌های دنیا است در چند مورد رتبه زیر ۱۰۰۰ هستیم، در یک مورد که باعث افتخار است که در ارتباط با جامعه رتبه ۳۰۱ دنیا قرار گرفتیم و این‌ها چیز‌های مهمی که می‌توان به آن اتکا کنیم. مجموع قرارداد‌های ما حدود ٨.۵ میلیارد است در صورتی دو سال قبل ۵/۱ میلیارد قرار داد داشتیم، این به این معنا است که دانشگاه تلاش برای حل مشکلات جامعه دارد.