به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، تارنمای هفته نامه اشپیگل در واکنش به گام دوم برجامی ایران نوشت: غنی سازی اورانیوم از سوی ایران در حالی از روز یکشنبه آغاز می‌شود که این کشور با این اقدام قصد دارد بیش از همه اتحادیه اروپا را برای انجام خواسته‌های خود تحت فشار بگذارد.

بر این اساس «بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران این خبر را در یک کنفرانس خبری در تهران اعلام کرد و گفت: این کشور تا هر سطحی که مورد نیازش باشد به غنی سازی اورانیوم خواهد پرداخت.

به نوشته اشپیگل اقدام امروز ایران مغایر با مفاد توافقی است که این کشور در سال ۲۰۱۵ به همراه روسیه، چین و سه کشور اروپایی امضا کرد. ایران در این توافق تعهد کرده است که میزان و سطح اورانیوم غنی شده خود را محدود نگاه دارد.

ادعای این نشریه آلمانی در حالی است که بنا بر همین توافق طرف اروپایی نیز متعهد شده که با اقدامات متناسب، زمینه گشایش اقتصادی و کاهش آثار تحریم‌های اقتصادی بر ایران را فراهم کند که این امر با وجود وعده‌های بسیار، تا کنون عملی نشده است.

این در حالی است که با وجود اجرای تعهدات از سوی ایران از سال ۲۰۱۶، آمریکا با خروج از برجام در ماه می ۲۰۱۸ و اعمال تحریم‌های جدید علیه بخش‌های بانکداری، نفت و اقتصاد این کشور شرایط را برای پایبندی به برجام دشوارتر کرده است.

اشپیگل در بخش دیگری از این گزارش به سخنان «عباس عراقچی» معاون وزیر خارجه در مورد گام بعدی ایران پرداخت و افزود: این مقام ایرانی ضمن ابراز امیدواری به یافته شدن یک راه حل برای مقابله با تحریم‌های آمریکا، از اولتیماتوم جدید ایران برای ۶۰ روز آینده به اتحادیه اروپا خبر داد، اما نگفت اقدام بعدی تهران پس از این مدت چه خواهد بود.