به گزارش گروه فناوری خبرگزاری دانشجو به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی، علی وحدت رییس صندوق نوآوری و شکوفایی در همایش پوچیانگ نوآوری چین که با حضور نمایندگان کشور‌های مختلف جهان در شهر شانگ‌های در حال برگزاری است، با بیان اینکه توسعه فناوری و نوآوری کلید توسعه در سطح ملی و پایه رقابت‌ پذیری است؛ گفت: جاده ابریشم، جاده‌ای تاریخی است که بستری برای تسهیل داد و ستد انواع کالا بود و در سال‌های اخیر کمتر اسمی از آن شنیده می‌شود.

وحدت افزود: حال با طرح پیشنهادی دولت چین «یک کمربند، یک جاده» و به کمک همه ما، می‌تواند دوباره به محملی برای تسهیل همکاری‌های اقتصادی بدل شود، این بار اما، با شکلی جدید و حسی آمیخته با نوستالژی. بدون شک یکی از محور‌های اصلی همکاری اقتصادی در سراسر جاده ابریشم به عنوان یک پلت‌ فرم بین‌المللی، همکاری‌های فناورانه و نوآورانه است، مفهومی که این روز‌ها شاه کلید توسعه در سطح ملی و پایه رقابت‌ پذیری در سطح بنگاه محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد: ایران در مقایسه با کشور‌های منطقه، ظرفیت‌های بی‌ بدیلی در اکوسیستم نوآوری دارد و مایل است از این ظرفیت در احیای جاده ابریشم استفاده کند.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه ایران دستاورد‌های قابل توجهی در زمینه علوم، تحقیقات و فناوری داشته است یادآور شد: در این زمینه می‌توان به رشد فزاینده در انتشار بین‌المللی مقالات علمی به ویژه در زمینه‌های فناوری نانو، زیست فناوری و علم مواد، اشاره کرد.

وی تاکید کرد: ایران بیش از چهار هزارشرکت دانش‌ بنیان فعال در زمینه‌های نانو فناوری، زیست فناوری، فناوری اطلاعات و ارتباطات، مهندسی انرژی، برق و الکترونیک و انرژی تجدید پذیر دارد. این حجم از توسعه حاصل تغییرات گسترده در نظام ملی نوآوری ایران است.

وحدت با بیان اینکه اهمیت شرکت‌های «های-تک» و «تحقیق و توسعه» در بسیاری از سیاست‌گذاری‌های کلان کشور از جمله نقشه جامع علمی کشور و سند چشم‌انداز بیست ساله مورد تأکید بوده است، تصریح کرد: قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در سال ١٣٨٩ در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و پیرو آن صندوق نوآوری و شکوفایی در سال ١٣٩١ با هدف حمایت مالی از این شرکت‌ها تأسیس شد.

رئیس هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به اینکه این صندوق با سرمایه اولیه یک میلیارد دلار و تحت نظارت نهاد ریاست جمهوری آغاز به کار کرده است؛ گفت: تا به امروز، صندوق از چهار هزار شرکت فعال در توسعه فناوری و نوآوری پشتیبانی کرده است.

وی با تأکید بر اینکه در راستای توانمند سازی هر چه بیشتر شرکت‌ها، صندوق نوآوری و شکوفایی دستورکار ویژه‌ای برای حمایت از شبکه‌ سازی در سطح بین‌المللی در دست دارد؛ بیان کرد: اینک زمان حرکت به سمت ایجاد سرمایه‌ گذاری‌های مشترک بین‌ المللی برای شرکت‌های دانش‌ بنیان و استارت‌ آپ‌ها است و صندوق در نظر دارد تا این مهم را به نحو مقتضی حمایت کند.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه پیشنهاد ایجاد شبکه تبادل راه‌ حل‌های فناورانه (NTSE) در سرتا سر راه ابریشم را برای همکاری فی‌ ما بین کشور‌های عضو ارائه داد و گفت: این شبکه کمک می‌کند کشور‌های عضو راه‌ حل‌های فناورانه مورد نیاز خود را بیابند. همچنین نسبت به تبادل توانمندی‌های توسعه‌ یافته خود از طریق قابلیت‌های شرکت‌های فناور، شامل ایجاد پلت‌ فرم‌های تحت وب تخصصی برای تبادل فناوری، توسعه نمایشگاه‌های دائمی ویژه فناوری و به‌ ویژه فناوری‌های پیشرفته و نوظهور و اعزام و پذیرش هیئت‌های تجاری تخصصی در حوزه‌های مختلف صنعت و فناوری اقدام کنند.

ایجاد صندوق مشترک برای توسعه فناوری
وی به ایجاد صندوق‌های مشترک به منظور پشتیبانی از تبادل فناوری و همکاری‌های بین‌المللی شرکت‌ها از طریق NTSE اشاره کرد و افزود: با ایجاد صندوق‌های مشترک می‌توانیم فناوری‌های اولویت‌ دار و مهم را توسعه دهیم و ریسک‌های مالی توسعه فناوری را به حداقل برسانیم. همچنین این صندوق‌ها به ما اجازه می‌دهند عوائد ناشی از همکاری‌های فناورانه را مدیریت کنیم و در اختیار اعضا قرار دهیم.

وحدت «انتقال تجارب سیاستی در حوزه نوآوری» از طریق NTSE را از ملزومات همکاری‌های مؤثر دانست و تصریح کرد: تمامی اعضای این پلت‌ فرم بین‌المللی تجربیات ارزشمند و متنوعی را در مسیر توسعه فناوری و نوآوری و همکاری‌های نوآورانه بین‌المللی خود داشته‌ اند. ما می‌توانیم تجربیات خود در زمینه استفاده از ابزار‌های مالی متفاوت و سازوکار‌های مالی متنوع را به اشتراک بگذاریم و آن را به دانش جمعی تبدیل کنیم تا بتوانیم به رشد و توسعه NTSE سرعت بخشیم.

وی در پایان خاطر نشان کرد: باید در نظر داشته باشیم بیش از آن که دولت‌ها در حال حاضر نیازمند گفتگو باشند، اینک شرکت‌های ما نیازمند گفتگو در بستر NTSE هستند.