به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری دانشجو،‌ «جو بایدن» یکی از نامزدهای حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا می‌گوید واشنگتن باید به پشتیبانی از عملیات نظامی عربستان سعودی در یمن پایان دهد.

«اندروس بیت» سخنگوی بایدن در مصاحبه با روزنامه «واشنگتن‌پست»، گفته است که معاون رئیس‌جمهور سابق آمریکا «معتقد است که حمایت ایالات متحده از جنگ در یمن و لغو اعطای چک سفیدامضا توسط دولت [دونالد] ترامپ [رئیس‌جمهور آمریکا] به جنگ عربستان سعودی در یمن، باید از مدت‌ها پیش متوقف می‌شده است.»

وی افزود: «او به کنگره توصیه می‌کند که از وتوی رئیس‌جمهور ترامپ عبور کند.»

سنای آمریکا چندی پیش با ۵۴ رأی مثبت از مجموع ۱۰۰ رأی، طرحی را به تصویب رساند که دولت آمریکا را ملزم می‌کند به حمایت از حملات عربستان سعودی به یمن پایان دهد. با این وجود، ترامپ این مصوبه را وتو کرده است. بر اساس قوانین آمریکا، در صورتی که کنگره بخواهد وتوی رئیس‌جمهور را بی‌اثر کند، باید طرح وتو شده را بار دیگر، با بیش از دو سوم آرا به تصویب برساند.

هرچند عربستان سعودی بیش از ۴ سال است که به صورت مداوم مناطق مختلف یمن را بمباران می‌کند، اما درخواست‌ها برای توقف پشتیبانی آمریکا از این جنگ از مهر ماه سال گذشته و با افشای قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد عربستانی در کنسولگری سعودی در استانبول تشدید شد.

بایدن که بر اساس نظرسنجی‌ها محبوب‌ترین نامزد دموکرات‌ها به شمار می‌آید، اخیرا در مصاحبه با شبکه «سی‌بی‌اس» درباره قتل خاشقچی گفته است: «من تردید دارم که [از منظر سعودی‌ها] کوچکترین احترامی برای حاکمیت قانون، حقوق و شأن بشر وجود داشته باشد. ادعاهایی که تا الان مطرح شده… با نوع رفتار این پادشاهی ناهمخوان نیست.»

به نوشته منابع مستقل، حملات عربستان سعودی به یمن تاکنون بیش از ۵۰۰۰۰ کشته بر جای گذاشته است. (جزئیات بیشتر) با این وجود، آمریکا که با تأمین جنگ‌افزار و مهمات به صورت غیرمستقیم و با ارائه خدمات لجستیکی و اطلاعاتی به صورت مستقیم در این حملات مشارکت دارد، تاکنون از فشار به ریاض برای پایان بمباران یمن خودداری کرده است.

اظهارات بایدن در حالی مطرح می‌شود که دولت سابق آمریکا هم که او در آن معاون رئیس‌جمهور بود، روابط بسیار نزدیکی با ریاض داشت و برخی از بزرگترین قراردادهای نظامی و تسلیحاتی میان دو کشور را اجرایی کرده است. با این وجود، بایدن در سال ۲۰۱۴، در اظهاراتی که بعدا یک «گاف» توصیف شد و معاون رئیس‌جمهور آمریکا را به عذرخواهی رسمی از ریاض و ابوظبی وادار کرد، اذعان کرد که عربستان سعودی و امارات عربی متحده در تقویت داعش نقش داشته‌اند.