به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری دانشجو، قانونگذاران دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا قصد دارند به کاوش در اطلاعاتی بپردازند که می‌تواند به آغاز روند استیضاح علیه «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا کمک کند.

پایگاه پولیتیکو نوشته وقتی که کنگره آمریکا ۴۵ سال پیش استیضاح ریچارد نیکسون را کلید زد، کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا هنوز به وجود نیامده بود. اکنون نمایندگان دموکرات قصد دارند از این نهاد و دسترسی‌های آن به رموز اطلاعاتی برای کمک به کلید زدن استیضاح علیه ترامپ استفاده کنند.

طبق این گزارش، ورود کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان به این مقوله می‌تواند با کمک به گردآوری شواهد بیشتر به دموکرات‌ها برای داشتن ادله محکم‌تر جهت استیضاح ترامپ کمک کند.

از طرف دیگر، به نوشته پالیتیکو قائل شدن نقش برای کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان نشان‌دهنده ماهیت بی‌سابقه روابط او با روسیه است.

* پیچ و خم استیضاح

آغاز فرایند استیضاح رئیس‌جمهور آمریکا ساده نیست و روندی پیچیده و پر پیچ و خم دارد. رئیس‌جمهور را به دلیل ارتکاب هر جرم معمولی هم نمی‌توان استیضاح کرد و طبق بند ۴ ماده ۲ قانون اساسی آمریکا این کار فقط در صورتی مجاز است که او طبق ادله متقن مرتکب جرائم سنگینی مانند «خیانت، ارتشا و سایر تخلفات و جرائم مربوط به افراد عالی‌رتبه» شده باشد.

اینکه این تخلفات چه مواردی را شامل می‌شوند دقیقاً مشخص نیست و تعیین اینکه رئیس‌جمهوری مرتکب چنین جرائمی شده یا خیر، امری است که تا حد زیادی وابسته به تفسیر است.

«جرالد فورد»، رئیس‌جمهور اسبق آمریکا در سال ۱۹۷۴، پیش از آنکه تکیه زدن به جای «ریچارد نیکسون» بعد از استعفایش در پی «رسوایی واترگیت» گفت: «جرم قابل استیضاح، هر آن چیزی است که اکثریت مجلس نمایندگان آن را در برهه‌ای از زمان مصداق این عنوان تشخیص دهد.»

آغاز روند استیضاح از مجلس نمایندگان آمریکا است و این نهاد نقش اتهام‌زننده را دارد. قطعنامه «بند‌های استیضاح» در صورت تصویب در این مجلس در حکم اعلام اتهام رسمی علیه یک مقام دولتی است.

پس از آن نوبت سنا است که باید مراسم شبیه به محاکمه در دادگاه را برگزار کند. در آن جلسه اعضای مجلس نمایندگان نقش دادستان و اعضای سنا، نقش هیات منصفه را ایفا می‌کنند. رئیس دیوان عالی آمریکا نیز بر این محاکمه نظارت می‌کند. برای محکوم کردن رئیس‌جمهور و عزل او از قدرت، به دو سوم آرای مجلس سنا نیاز است.

یک رسانه آمریکایی جمعه دو هفته پیش گزارش داد در مجلس نمایندگان آمریکا دموکرات‌هایی که از کلید زدن روند استیضاح «دونالد ترامپ» حمایت می‌کنند برای اولین بار در اکثریت قرار گرفتند، اما «نانسی پلوسی»، رئیس مجلس نمایندگان ظاهراً هنوز با چنین اقدامی موافق نیست.

* استیضاح در تاریخ آمریکا

در تاریخ آمریکا سابقه نداشته که هیچ رئیس‌جمهوری به‌صورت مستقیم با استیضاح از قدرت برکنار شود. کناره‌گیری ریچارد نیکسون از قدرت پس از رسوایی واترگیت نیز با استعفاء صورت گرفت نه استیضاح. در سال ۱۸۶۸، «اندرو جانسون» و در سال ۱۹۹۸، «بیل کلینتون» استیضاح شدند که هیچ‌کدام توسط سنا از قدرت عزل نشدند.