به گزارش گروه فناوری خبرگزاری دانشجو به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ارائه خدمات سلامت با کیفیت و قیمت مناسب یکی از اهداف مهم تهیه اطلس کسب و کار حوزه سلامت دیجیتال برای شهروندان است تا با دسترسی مناسب به خدمات سلامت از مزایای اجرای این طرح بهره‌مند شوند.

اصلاح سبک زندگی و دسترسی عادلانه و دسترسی مناسب همه افراد به خدمات یکسان و برخط از دیگر اهداف تدوین و تهیه این اطلس است.

با بررسی طرح آینده نگاری ملی، وضعیت استارتاپ‌های جهان در حوزه‌های غیر روتین در ۱۵ حوزه بررسی شد، اغلب استارتاپ‌های کشور بر پلت فرم‌های اجتماعی از جمله غذا، خدمات تحویل آنلاین خرید و فروش آنلاین و حمل و نقل تمرکز کرده اند در حالی که در دنیا کسب و کار‌های دیگری نیز وجود دارند.

یکی از ۱۵ حوزه بررسی شده درطرح آینده نگاری ملی، حوزه خدمات سلامت دیجیتال بود که نوع فعالیت‌ها، ارائه خدمات و روش‌های کسب وکار بیش از ۷۰ استارتاپ در حوزه سلامت دیجیتال مورد مطالعه و بررسی قرار گرفت.

بازار‌های هدف استارتاپ‌های سلامت دیجیتال بر سه دسته شهروندان-بیماران، ارائه دهندگان خدمات سلامت و محیط‌های آموزشی متمرکز شده که هریک از این دسته‌ها خود بخش‌های متفاوتی دارد.

دسته شهروندان-بیماران بر سه موضوع تناسب اندام و سبک زندگی، مراقبت در منزل و شبکه‌های اجتماعی و بازارگاه‌های الکترونیکی متمرکز شده است.

دسته محیط‌های آموزشی هم به موضوع خدمات آموزشی و دسته ارائه دهندگان خدمات سلامت نیز بر موضوع تشخیص و مراقبت پیشرفته و مدیریت دانش تمرکز دارند.

این استارتاپ‌ها در زمینه نظارت بر تغذیه و فعالیت، سامانه‌های آموزشی-ترویجی مشاوره ورزش و تناسب اندام، ابزارک‌های پوشیدنی هوشمند فعالیت دارند.

همچنین محور‌های پایشگر خواب، پایش علائم حیاتی، آزمایش خون در خانه، نظارت برجنین و مادر باردار و نظارت بر ریه و تنفس از جمله اقدامات استارتاپ‌های فعال در حوزه مراقبت در منزل است.

استارتاپ‌های شبکه‌های اجتماعی و بازارگاه‌های الکترونیکی نیز فعالیت خود را بر موضوعات رزرو وقت ملاقات، آزمایش، ارتباط بیمار و پزشک و ارتباط بیماران با یکدیگر متمرکز کرده‌اند.

بخش خدمات آموزشی نیز به محور‌های واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و محتوای آموزشی چند رسانه‌ای می‌پردازد.

استارتاپ‌های حوزه تشخیص مراقبت پیشرفته نیز بر موضوعات سیستم‌های سه بعدی تصاویر، نظارت بر علائم حیاتی، تشخیص داده محور و درمان مبتنی بر بازی تمرکز دارد.

در حوزه مدیریت دانش نیزبه پرونده‌های الکترونیک، تجزیه و تحلیل کلان داده‌ها و اشتراک اطلاعات و شبکه سازی پرداخته می‌شود.