به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، در جلسه اصلی کمیسیون لوایح هیئت دولت که به ریاست وزیر دادگستری برگزار شد تعدادی از پیشنهادات دستگاه‌های اجرایی مورد بررسی و تصمیم گیری قرار گرفت.

در این جلسه، ضمن موافقت با صدور مجوز تغییر بهره بردار و نیز واگذاری حق استفاده از تعدادی پلاک ثبتی در استان های ایلام، اردبیل و تهران، بررسی معافیت دانشگاه ها و مؤسسات آموزش‌عالی از پرداخت کلیه هزینه های دادرسی و نیز تعیین مصادیق وسایل نقلیه جاده ای مورد استفاده در حمل قاچاق کالا و ارز،‌ در دستور کار قرار گرفت.

*صدور مجوز تغییر بهره بردار یک پلاک ثبتی در استان ایلام

درخواست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد صدور مجوز تغییر بهره‌بردار چندهزار متر مربع از یک پلاک ثبتی واقع در استان ایلام، از وزارت کشور به آن وزارت برای احداث مجتمع فرهنگی، پس از بررسی در کمیسیون و با توجه ضرورت اجرای این طرح و توافق بین دو دستگاه تصویب شد.

*موافقت با واگذاری حق استفاده از یک پلاک ثبتی به شهرداری بیله‌سوار

پیرو درخواست شهرداری بیله‌سوار درخصوص صدور مجوز واگذاری حق استفاده از چند هزار مترمربع از یک پلاک ثبتی واقع در منطقه بیگ‌باغلو شهرستان بیله‌سوار استان اردبیل برای احداث کارخانه آسفالت، موضوع در دستور کار کمیسیون قرار گرفت.

با توجه به ضرورت اجرای طرح مربوط و نظر به اینکه مطابق قانون شهرداری‌ها اجرای آسفالت در معابر و خیابان‌ها در شمار وظایف شهرداری‌های کشور است، واگذاری حق استفاده از این محدوده تا پایان برنامه پنج‌ساله ششم توسعه، مورد تأیید قرار گرفت.

*تصویب تغییر بهره بردار یک پلاک ثبتی به وزارت علوم

درخواست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (پارک علم و فناوری استان ایلام) در مورد صدور مجوز تغییر بهره‌بردار یک پلاک ثبتی واقع در استان ایلام، از وزارت کشور (استانداری ایلام) به آن وزارت، در کمیسیون مطرح و با توجه توافق به عمل آمده بین دو دستگاه تصویب شد.

*تغییر بهره‌بردار یک پلاک ثبتی به مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور

درخواست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درخصوص تغییر بهره‌بردار بخشی از یک پلاک ثبتی در شهرستان تهران استان تهران از پژوهشگاه شیمی و مهندسی ایران به مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در کمیسیون بررسی و با توجه به توافق دو دستگاه و اینکه هر یک از مجموعه‏ های یادشده به استناد اساسنامه ‏های مربوط، دارای شخصیت حقوقی مستقل هستند، تصویب شد.

*بررسی معافیت دانشگاه ها و مؤسسات آموزش‌عالی از پرداخت کلیه هزینه های دادرسی

پیشنهاد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در زمینه الحاق یک تبصره به ماده (۳) قانون وصول برخی از درآمدهای دولت و مصرف آن در موارد معین، موضوع معافیت دانشگاه ها و مؤسسات آموزش‌عالی از پرداخت کلیه هزینه های دادرسی در کمیسیون بررسی شد.

با توجه به اینکه ‌پیش از این، لایحه نحوه پرداخت هزینه دادرسی دستگاه‏ های اجرایی به مجلس شورای اسلامی ارسال شده و اخیراً نیز تقاضای اولویت آن صورت گرفته است و با عنایت به اینکه لایحه یادشده در صورت تصویب، رافع مشکل موردنظر آن وزارت نیز خواهد بود، لذا این پیشنهاد از دستور کار کمیسیون خارج و بایگانی شد.

*تعیین مصادیق وسایل نقلیه جاده ای مورد استفاده در حمل قاچاق کالا و ارز

برابر ماده (۲۰) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وسایل نقلیه مورد استفاده در حمل قاچاق کالا و ارز اعم از زمینی، دریایی و هوایی بر اساس ارزش محموله قاچاق و طبقه ‏بندی وسیله نقلیه (سبک، نیمه سبک و سنگین) از سوی مرجع صالح ضبط می‏ گردد و برابر تبصره (۳) ماده یادشده، مصادیق وسایل نقلیه مذکور به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی تهیه و به تصویب دولت می‏ رسد.

در این راستا متن مصوبه پیشنهادی این وزارت که به وسایل نقلیه جاده ای می پردازد به دولت ارائه و در دستور کار کمیسیون قرار گرفت.

با توجه به اشکالات این پیش‌نویس و اینکه لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، در حال حاضر در مجلس شورای اسلامی در دست بررسی است و به موجب مفاد لایحه مذکور، ایرادات وارده به ماده (۲۰) قانون مذکور نیز برطرف شده است، بنابراین به درخواست نمایندگان آن وزارت، تا تعیین تکلیف لایحه فوق در مجلس، این پیشنهاد از دستور کار شد.

گفتنی است، جلسه اصلی کمیسیون لوایح به ریاست علیرضا آوایی، وزیر دادگستری و با حضور لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس جمهور، حسینعلی امیری، معاون امور مجلس رئیس جمهور، جمشید انصاری، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور، حسن مرادی، دبیر کمیسیون و با حضور دیگر نمایندگان وزارت‌خانه های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، راه و شهرسازی، کشور، جهاد کشاورزی، امور اقتصادی و دارایی، دادگستری، ارتباطات و فناوری اطلاعات، فرهنگ و ارشاد اسلامی، علوم، تحقیقات و فناوری، صنعت، معدن و تجارت، استانداری ایلام، سازمان برنامه و بودجه کشور و اتاق اصناف ایران، روز شنبه ۲۶ مرداد ماه ۱۳۹۸ به میزبانی دفتر هیئت دولت نهاد ریاست جمهوری تشکیل شد.