صلاح زواوی، سفیر فلسطین در ایران در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجو، در خصوص اهمیت روز جهانی قدس و نام گذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به این نام توسط امام خمینی (ره) گفت: رابطه ما به عنوان مبارزین فلسطینی با امام خمینی (ره) به قبل از پیروزی انقلاب و زمانی که ایشان در نجف اشرف به سر می‌بردند، برمی گردد.

وی با بیان اینکه در آن زمان رابطه بسیار نزدیکی با امام خمینی(ره) داشتیم، گفت: امام خمینی در آن زمان فتوایی صادر کردند مبنی بر اینکه مقلدین ایشان اجازه دارند خمس و زکات خود را به مبارزین فلسطینی اختصاص دهند.

زواوی تصریح کرد: امام خمینی در آن زمان تاکید کردند امروز ایران و فردا فلسطین و بر این اساس آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را روز جهانی قدس اعلام کردند.

سفیر فلسطین در ایران با بیان اینکه امام خمینی یک مرجع جهانی بود و مسائل را به نور قلب خود درک می‌کرد، افزود: ایشان به خوبی می‌دانستند که چه مشکلاتی در آینده علیه فلسطین و قدس شریف ایجاد خواهد شد و در مواجهه مستقیم تاکید کردند اگر آمریکا و اسرائیل دو هم پیمان واقعی در مسئله فلسطین محسوب می‌شوند، جمهوری اسلامی نیز در مقابل، مخالف آنهاست.

امام خمینی(ره) آغاز کننده حمایت از ملت فلسطین و امام خامنه‌ای بدون تردید حافاظ این طرز تفکر است
وی ادامه داد: اگر امام خمینی این انقلاب را ایجاد و مسئله حمایت از مظلوم و حمایت از فلسطین را آغاز کرد امام خامنه‌ای بدون تردید از این تفکر و این عملکرد حفاظت کردند لذا براساس این رویه جمهوری اسلامی با وجود اینکه کشور بزرگی محسوب می‌شود همواره از طرف دشمنان با مشکلات عدیده روبرواست.
همواره به مسئولین جمهوری اسلامی گفتم؛ مشکلات شما تاوان حمایت از مظلوم در جهان است
زواوی در ادامه با اشاره به دیداری که با یکی از مسئولان رده بالای نظام جمهوری اسلامی در سفارت فلسطین داشته گفت: در این دیدار راجع به مشکلات داخلی ایران از جمله بیکاری، فقر و مسائل اقتصادی صحبت شد. من از این برادر عزیز پرسیدم شما الان کجا نشسته ای؟ (او روی صندلی سفیر اسرائیل در ایران در زمان شاه نشسته بود) در ادامه به او گفتم اینجا کجاست؟ (سفارت سابق اسرائیل در ایران بود) به او گفتم اگر از این شرایط سخت که در کشورمان حاکم است ناراحت هستید در اولین قدم باید صلاح زواوی را از کشورتان اخراج کنید و این سفارت را مثل زمان شاه به سفارت اسرائیل تبدیل کنید در این صورت دیگر هیچ مشکلی نخواهید داشت و اوضاع تان بی نظیر خواهد شد.

سفیر فلسطین در ایران تصریح کرد: الان شرایط ایران به گونه‌ای است که عنوان می‌کنند کشور شما به دنبال ساخت بمب اتمی است و به اعتقاد آن‌ها ایران مشکوک به تولید بمب است در حالی که اسرائیل چندین سال است که عملا بمب اتم تولید می‌کند، اما مشکلی با او ندارند برای همین می‌گویم که در صورت عدم حمایت از فلسطین برنج، گوسفند و هر چه می‌خواهید برای شما فراهم خواهد شد نه فقط این بلکه دلار مثل باران روی ایران می‌ریزد و دیگر با داشتن دانش هسته‌ای شما که هیچ، اگر بمب هسته‌ای هم داشته باشید مشکلی ندارند در حقیقت برگشتن شرایط ایران به زمان شاه؛ اما رهبر معظم انقلاب هرگز این را قبول نمی‌کنند و خط این انقلاب نیز این نیست که از دفاع از مظلوم و ستم دیده دست بکشد.

به زودی درقدس نمازجماعت به امامت آیت الله خامنه ای برگزار خواهیم کرد
وی ادامه داد: من اگر زنده بودم با شما که هر دو در راه مبارزه هستیم تا آزادی وجب به وجب خاک فلسطین شاهد و ناظر این مسیر پیشرفت خواهیم بود و به زودی نماز جماعت را به امامت آیت الله خامنه‌ای در قدس شریف برگزار خواهیم کرد.

زواوی با اشاره به اینکه در خاک فلسطین ۱۰ هزار نفر از صحابه پیامبر مدفون هستند، گفت: از مسجد الاقصی بود که پیامبر اسلام به معراج رفت و حضرت مسیح نیز دوباره به این منطقه باز می‌گردد و امام مهدی نیز به این منطقه خواهند آمد. (اشاره به فتح بیت المقدس توسط حضرت حجت (عج)). این را من صلاح زواوی به شما می‌گویم که در ابتدای سنین جوانی تاکنون در صحنه مبارزات فلسطین بوده ام و همان طور که گفتم ان شاالله به زودی در قدس کنار یکدیگر و به امامت آیت الله خامنه‌ای نماز خواهیم خواند.