به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، مهدی داوری مدیر عامل سازمان آتش نشانی شهر تهران در گردهمایی فناورانه، شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌های حوزه محصولات و خدمات پهپادی تمرکز فعالیت سازمان آتش نشانی را امداد و نجات و ایمنی شهر‌ها دانست و گفت: در زمینه ایمنی شهر کمتر توجه شده است که معروفترین حادثه ایجاد شده در شهر تهران آتش سوزی ساختمان پلاسکو بوده است.

وی کل مساحت تهران را ۷۰۰ کیلومتر مربع و حوزه خدماتی این سازمان را ۱۴۰۰ کیلومتر ذکر کرد و گفت: شهر تهران از نظر بافت‌های آسیب پذیر با گذشته متفاوت شده است.

داوری ادامه داد: در حال حاضر بلندمرتبه‌ترین نردبان موجود در شهر تهران ۶۴ متر و بلندترین ساختمان موجود در تهران ۱۵۰ متر است که ما برای دسترسی به طبقات بالا در زمان بحران با موانعی مواجه هستیم.

مدیر عامل سازمان آتش نشانی تهران وسعت آتش سوزی را از چالش‌های سازمان آتش نشانی در بحران آتش سوزی نام برد و گفت: از آن جا که امروز سال پربارشی داشتیم کوه‌های کشور پوشیده از درختان شدند و این امر موجب شد در تابستان با وسعت آتش سوزی‌ها این جنگل‌ها بر اثر آتش سوزی از بین برود.

به گفته وی امکان ارزیابی و پایش این آتش سوزی‌ها غیر ممکن بود چرا که امکان پایش آتش از طریق خودرو میسر نیست.

داوری اضافه کرد: بر این اساس ما از سال‌های پیش به فکر توسعه فناوری‌های پیشرفته در حوزه فعالیت سازمان آتش نشانی بودیم که در میان این فعالیت‌ها پهپاد‌ها می‌تواند یکی از موثر‌ترین فناوری‌ها برای مدیریت بحران‌ها باشد.

مدیر عامل سازمان آتش نشانی تهران با تاکید بر این که ما تلاش داریم تا با استفاده از فناوری‌های نوین، آتش نشانی قدرتمند در کشور ایجاد کنیم اظهار کرد: ورود پهپاد‌ها در امداد و نجات می‌تواند بسیار موثر باشد و گام‌های جدی در این زمینه برداشته‌ایم.

داوری از برگزاری مسابقه امداد و نجات با پهپاد‌ها خبر داد و گفت: این رویداد که در پاییز سال جاری برگزار می‌شود در آن شرکت‌های فعال در حوزه طراحی و ساخت و پهپاد‌ها حضور خواهند داشت و امیدواریم این رویداد بتواند مسیر ما را برای توسعه این فناوری‌ها در بخش امداد و نجات باز کند.