به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار مسئولان جمعیت هلال احمر، خطاب به مسئولان حاضر در نشست، با بیان اینکه حجم کارهای شما زیاد است، گفت: در حادثه سیل اخیر، با تدبیر عمل کردید و فعال بودید و این نشان می‌دهد جمعیت هلال احمر حرفه‌ای، مقید به آداب و همچنین مورد احترام مردم است.

وی ادامه داد: اینکه شما گفتید مردم 130 میلیارد کمک نقدی و 50 میلیارد تومان غیرنقدی کمک کردند، نشانه اعتماد مردم به شما است؛ شما در زلزله کرمانشاه و سیل اخیر به درستی عمل کردید و مورد اعتماد مردم واقع شدید.

رئیس مجلس با یادآوری اینکه این اعتماد سرمایه مهمی برای شما محسوب می‌شود، افزود: محور و خدمات اولیه، شما هستید، فرماندهی واحد باید ایجاد شود، اما متأسفانه در حوادث موازی‌کاری وجود دارد و اگر نظامی ایجاد شود که در حوادث فرماندهی واحد به‌وجود آید و هلال احمر مسئول کارها باشد، مطلوب است، البته این موضوع در قانون ستاد بحران دیده شده و اگر اجرا شود، مشکلات حل خواهد شد و با این اقدام کار شما مثمرثمرتر می‌شود.

لاریجانی یادآور شد: با توجه به حجم بالای سیل‌زدگان، نیاز است که به جمعیت هلال احمر کمک‌های بیشتری شود، البته طرحی در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس برای کمک به هلال احمر و سایر بخش‌ها در حال بررسی بوده و شما می‌توانید این موضوع را از طریق غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون، پیگیری کنید.

وی با تأکید بر اینکه نگاه مجلس به هلال‌احمر مثبت است، گفت: این برای شما پشتوانه محسوب می‌شود؛ در مورد بحث ارزش افزوده تلاش خواهیم کرد تا سریع‌تر تعیین تکلیف و هلال احمر از بودجه پایدار برخوردار شود.

رئیس مجلس با تأکید بر ضرورت افزایش خدمات هلال‌احمر ادامه داد: آموزش همگانی مدیریت بحران باید در رادیو، تلویزیون و کانال‌های مختلف و سریال‌ها مورد توجه قرار گیرد.

لاریجانی درباره استخدام نیروهای هلال‌احمر گفت: باید برای استخدام نیروها چاره‌اندیشی کرد، البته دولت برای استخدام مشکل دارد، در این رابطه می‌توان برای تحت پوشش قرار دادن آنها زیر نظر تأمین اجتماعی اقدام کرد، البته تأمین بار مالی آن باید مورد توجه قرار گیرد؛ ما تلاش خواهیم کرد از شما حمایت لازم را داشته باشیم.

همچنین در این نشست، علی‌اصغر پیوندی رئیس جمعیت هلال احمر از حمایت‌های رئیس مجلس از جمعیت هلال‌احمر قدردانی کرد و گفت: از رهنمودهای شما در سال جدید برای پیشبرد اهداف استفاده می‌کنیم.

وی با بیان اینکه در حوادث ما، 5 محور مانند امداد و نجات، درمان، تغذیه و اسکان اضطراری و همچنین دخالت روحی و روانی را مورد توجه قرار می‌دهیم، افزود: در این فضاها تلاش می‌کنیم مردم را به همدردی و کمک به دیگران تشویق کنیم؛ درست است که سیل اخیر خسارات زیادی در بر داشت و حدود 78 نفر جان خود را از دست دادند، اما تبدیل به سیل همدلی و مهربانی شد.

رئیس جمعیت هلال‌احمر ادامه داد: همدلی و رفاقت نه تنها در داخل کشور، بلکه در خارج و سایر کشورها نیز جلب شد و خوشبختانه رکورد کمک‌های مردمی در سیل شکسته شد به‌گونه‌ای که در زلزله کرمانشاه 63 میلیارد تومان به هلال احمر کمک شد، اما در سیل اخیر، 130 میلیارد تومان کمک نقدی و 50 میلیارد تومان اجناس و لوازم ضروری جهت کمک به سیل‌زدگان تحویل هلال‌احمر شد.

پیوندی با بیان اینکه وضعیت استان‌های سیل‌زده قابل قبول است، گفت: مشکلات حاد استان گلستان حل شده، لرستان در مرحله انتهایی ریکاوری و بازسازی است و در خوزستان مشکلاتی وجود دارد که نیروها در حال تلاش برای رفع آنها هستند.

وی با اشاره به مشکلات پساسیل خطاب به رئیس مجلس ادامه داد: در این رابطه، با مشکلات روحی و روانی، بیکاری و تبعات خاصی برخورد خواهیم کرد که امیدواریم با دستورات و تأکیدات شما از آنها پیشگیری شود.

رئیس جمعیت هلال احمر با یادآوری اینکه در سیل بالغ بر 130 میلیارد تومان از منابع داخلی هلال‌احمر را هزینه کردیم، گفت: ذخایر انبارهای ما رو به اتمام است و در صورت وقوع حادثه‌ای، دچار مشکل می‌شویم. همکاران در رابطه با امداد هوایی و با وجود تمامی مشکلات و قطعاتی که به صورت دسته دوم و سوم از دلالان می‌گیریم، رکورد خوبی زدند، در این رابطه تاکنون به دلایل واهی موفق نشدیم هلی‌کوپتر در بحث امداد هوایی داشته باشیم که انتظار می‌رود با کمک مجلس این مشکلات رفع شود.

پیوندی ادامه داد: متأسفانه به دلیل تحریم‌ها، نتوانستیم کمک‌های نقدی خارجی را به دلیل مسدود شدن حساب‌ها داشته باشیم و باید مسیر مشخص قانونی برای جذب این کمک‌ها تعریف شود؛ 15 کشور مانند ترکیه، ارمنستان، عراق، آذربایجان، آلمان، سوئیس، امارات، عربستان، پاکستان و هند بخشی از کمک‌های غیرنقدی خود را ارسال کرده و مجدد در حال کمک‌رسانی هستند.

وی با تأکید بر اینکه در سال 98 با توجه به اقبال عمومی به دنبال افزایش اعتماد عمومی هستیم، خطاب به لاریجانی گفت: شما می‌توانید در نزدیک کردن مردم به جمعیت هلال‌احمر کمک کنید، زیرا کار جمعیت داوطلبانه است و دولت‌ها وظایف خاص خود را دارند و ما هم باید برای کاهش بار دولت کمک کنیم و این واقعیتی است که دولت به تنهایی نمی‌تواند تمامی مشکلات را حل کند، بنابراین باید اعتماد عمومی را افزایش داد، مجلس می‌تواند در این باره به ما کمک کند.

رئیس جمعیت هلال‌احمر با تأکید بر ضرورت توجه به آموزش‌های همگانی مدیریت بحران یادآور شد: باید حرکت جهادی ملی همسو داشته باشیم، ما به دنبال نهادینه کردن آموزش همگانی هستیم، زیرا اگر مردم آموزش ببینند، می‌توانند به ما کمک کنند؛ آموزش همگانی سرلوحه کار ماست و اعتبارات خوبی برای آن اختصاص دادیم، البته لازم است تأکید بیشتری روی این مهم شود.

پیوندی با یادآوری وجود 2 میلیون داوطلب در جمعیت هلال‌احمر بر لزوم ساماندهی آنها تأکید کرد و گفت: با جمعیت 81 میلیونی انتظار داوطلب بیشتری داریم، از کمک مجلس برای تجهیز ناوگان امداد هوایی و تخصیص اعتبارات قدردانی می‌کنیم، انتظار می‌رود با کمک مجلس راه‌های نرفته را طی کنیم.

وی با یادآوری اینکه از موضوع گسترش برنامه جذب جوانان غفلت کرده‌ایم، تصریح کرد: با هزینه اندک می‌توان آنها را جذب کرد و این در برنامه‌های ما قرار دارد.

رئیس جمعیت هلال‌احمر ادامه داد: انتظار می‌رود با توجه به هزینه‌های جمعیت و وظیفه ذاتی ما که تجهیز و بروزرسانی امکانات است، بتوان از منابع صندوق ذخیره ارزی بهره‌مند شویم.

پیوندی با بیان اینکه حدود 50 هزار امدادگر در جمعیت هلال احمر فعالیت می‌کنند، گفت: این تعداد در 589 پایگاه امداد و نجات به شکل داوطلبی مشغول هستند، البته مبلغ ناچیزی حدود 500 یا 600 هزار تومان به آنها پرداخت می‌شود، این نیروها بیمه ندارند و استخدام هم نیستند، انتظار داریم مجلس به ساماندهی و تعیین تکلیف آنها توجه کند.