به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو به نقل از شبکه المنار، نبیه بری رئیس پارلمان لبنان خاطر نشان کرد فقط انسان‌های مقاوم و مبارز، راز معادله‌ای را در اختیار دارند که اعتبار و جایگاه امت را به آن‌ها برمی‌گردانند.

نبیه بری تصریح کرد ما هرگز به اسرائیل اجازه نخواهیم داد بازدارندگی خود را در خاورمیانه به زیان ما بازسازی کند. تل‌آویو پس از آنکه اطمینان پیدا کرد که جنگی با ایران در کار نخواهد بود و امور در یمن و سوریه به نفعش پیش نمی‌رود، تنها یک جبهه برایش باقی ماند و آن هم جبهه لبنان است تا موازنه‌های قوا را تغییر دهد.

رئیس پارلمان لبنان خاطر نشان کرد بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل به یک پیروزی معنوی پیش از انتخابات (پارلمان رژیم صهیونیستی) نیاز دارد.

وی افزود صرفا عبارت‌های محکومیت ظاهری به تنهایی، تجاوزگری مستمر اسرائیل را متوقف نخواهد کرد.

نبیه بری که در مراسم بزرگداشت امام موسی صدر و دو همراهش به مناسبت چهل و یکمین سالگرد ناپدید شدن آن‌ها در شهر نبطیه لبنان سخن می‌گفت، از وحدتی که تمام لبنانی‌ها پس از تجاوز اخیر اسرائیل از خود نشان دادند به ویژه موضع میشل عون رئیس جمهور و سعدالحریری نخست وزیر تمجید کرد.

رئیس پارلمان لبنان، یگان‌های مقاومت لبنان در جنبش امل را به باقی ماندن در حالت آماده باش دعوت کرد تا به دشمن اسرائیلی بفهمانند که در هر وجب وجب خاک لبنان یک مبارز و مقاوم قرار دارد.

نبیه بری درباره امام موسی صدر و دو همراهش که چهل و یک سال پیش در لیبی ناپدید شدند، هم تاکید کرد تلاش برای آزادی امام موسی صدر و دو برادرش از بازداشتگاه‌های لیبی همچنان ادامه دارد و در قاموس و اصول ما چیز جز آزادی آن‌ها چیزی وجود ندارد.

وی افزود نتایج تحقیقات و اعترافات نشان می‌دهد که امام صدر و دو همراهش از زندانی به زندان دیگر منتقل شدهاند.

نبیه بری تاکید کرد من به عنوان رئیس جنبش امل و رئیس قوه مقننه همواره به این هدف مقدس (تلاش برای آزادی امام موسی صدر) پایبند خواهم بود.

وی خاطر نشان کرد جنبش امل از هیچ تلاش و هر فرصتی که به دست آورده برای آزادی آن‌ها دریغ نکرده است و این ماموریت مقدس را چرخ روزگار از بین نخواهد برد.

رئیس پارلمان لبنان اظهار داشت هر از چند گاهی خبر‌هایی به ما هجوم می‌آورد که هدف از آن گمراه سازی و سرپوش گذاشتن است، به شما می‌گویم هرگز به این خبر‌ها گوش فرا ندهید، چرا که خبر درست و موثق (درباره امام موسی صدر) نزد رهبران و کمیته پیگیری و خانواده امام موسی صدر است.

نبیه بری خواستار تسریع نهاد‌های قضایی ذیربط در لبنان در دنبال کردن سازوکار‌های مربوطه را برای کشاندن متهمان به پای میز محاکمه و تلاش واقعی برای گرفتن اطلاعات لازم از افراد بازداشت شده به کارگیرند تا به آزادی کمک کند.

وی افزود کمیته پیگیری تماس‌ها را با وجود دشواری اوضاع در لیبی تشدید کرده تا دادستان لیبی را برای گشودن باب همکاری جدی تشویق کند.

رئیس پارلمان لبنان اظهار داشت دادستان لبنان حکم بازداشت غیابی را در حق سیف الاسلام قذافی و ۹ متهم دیگر در این پرونده صادر کرد تا این احکام را در اختیار اینترپل قرار دهد. وی فاش کرد که وزارت خارجه لیبی بار‌ها ابلاغ این احکام به دادستان لیبی را رد کرده است.

از سوی دیگر یکی از قضات لبنانی پیگیری پرونده امام موسی صدر تاکید کرد اطلاعات موثقی داریم مبنی بر اینکه امام موسی صدر همچنان زنده است.