به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری دانشجو، «دونالد ترامپ» با استفاده از اختیارات ریاست جمهوری یک نظامی آمریکایی که در سال ۲۰۰۹ در عراق یک زندانی را کشته بود، مورد عفو قرار داد.

سخنگوی کاخ سفید در بیانیه روز دوشنبه (دیروز) اعلام کرد که رئیس‌جمهور آمریکا «مایکل بهنا» نظامی آمریکایی که در دادگاه به جرم کشتن یک زندانی عراقی در سال ۲۰۰۹ به ۲۵ سال حبس محکوم شده بود را مورد عفو قرار داد.

بنا بر گزارش «آسوشیتدپرس»، دونالد ترامپ با امضای یک فرمان اجرایی عفو کامل این نظامی قاتل اهل ایالت «اوکلاهما» را که توسط دادگاه آمریکایی به ۲۵ سال زندان محکوم شده بود، صادر و او را آزاد کرد.

این نظامی آمریکایی در جلسات دادگاه آمریکایی اذعان کرد در سال ۲۰۰۹ یک زندانی عراقی مظنون به عضویت در القاعده را کشت، اما مدعی شد که این قتل غیر عمدی و دفاع از خود بود.

مایکل بهنا گفته بود علیرغم دستور داده شده به او درباره انتقال این زندانی عراقی، او را به کنار یک کانال آبی در نزدیکی راه‌آهن منتقل کرد تا از او بازجویی کند.

این نظامی آمریکایی در حالی که با سلاح زندانی عراقی را تهدید می‌کرد، او را برهنه کرد و درباره مرگ دو نظامی آمریکایی که بر اثر انفجار بمب کنار جاده‌ای کشته شده بودند، سوالاتی پرسید.

مایکل بهنا در دادگاه مدعی شد، این شهروند عراقی به سمت او حرکت کرد تا سلاحش را بگیرد و به همین دلیل با شلیک گلوله جان این زندانی را گرفت.

بعد از صدور حکم اولیه ۲۵ سال زندان توسط دادگاه آمریکایی، نهاد موسوم به «هیات عفو و گذشت ارتش» آمریکا مجازات او را به ۱۵ سال زندان کاهش داد.

عضو این نظامی آمریکایی توسط ترامپ در حالی صورت گرفته که این روز‌ها در فضای سیاسی عراق، موضوع حمله جنگنده‌های آمریکا به نیرو‌های امنیتی عراق در شهرستان «الحویجه» واقع در استان کرکوک که یک کشته و دو زخمی بر جا گذاشت، جنجال‌های زیادی ایجاد کرده است.

مرکز اطلاع‌رسانی گروه «الاعلام الحربی» عراق جمعه (۶ اردیبهشت) اعلام کرد که در حمله جنگنده‌های ائتلاف آمریکا به نیرو‌های امنیتی عراق در شهرستان الحویجه استان کرکوک، یک نیرو «شهید» و دو تن دیگر زخمی شده‌اند.

فرماندهی عملیات مشترک عراق هم از تشکیل کمیته حقیقت‌یاب برای بررسی حمله جنگنده‌های آمریکا به نیرو‌های عراقی در استان کرکوک خبر داده بود.