گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، حسین اکبری؛ دهه ۶۰ بود که منافقان به ترور‌های بی رحمانه روی آورده بودند؛ آن‌ها وارد فاز نظامی و کشتن مردم در کف بازار و خیابان شده و با قساوت قلب سعی داشتند مردم و مسئولان و در واقع نظام نوپای جمهوری اسلامی ایران را از پای بیندازند.

در این بین ترور دو مسئول در ۸ شهریور ماه سنگین‌تر از باقی موارد بود. شهادت محمد علی رجایی، رئیس جمهور و محمد جواد باهنر، نخست وزیر وقت کشور مردم را در غم و اندوه زیادی فرو برد. اما اینک و پس از گذشت ۳۸ سال از آن روز جمهوری اسلامی بالنده، قدرتمند و رو به پیشرفت است.

هفته منتهی به شهادت این دو فرد، هفته دولت نامگذاری شده تا ضمن بیان دستاورد‌های نظام در این هفته نشان دهیم آن ترور‌ها و دشمنی‌ها باعث شد کشور قدرتمندتر از گذشته پای آرمان‌های خود بایستد.

در این راستا و در آستانه فرا رسیدن هفته دولت، به بررسی پیشرفت‌ها و پروژه‌های افتتاح شده در خراسان شمالی طی ۳ سال اخیر می‌پردازیم. هرچند شرایط معیشتی مردم نامطلوب است، اما با وجود دشمنی‌ها کشور راه خود را طی می‌کند و افتتاح انواع پروژه‌ها نشان از همین امر دارد.

۳ استاندار در ۳ سال پیاپی!
نکته جالب توجه حضور ۳ استاندار در سه سال اخیر در خراسان شمالی است؛ به طوری که هر سال در هفته دولت فرد متفاوتی مجری این برنامه بوده لذا نمی‌توان افتتاح پروژه‌ها و اعتبار اجرایی شده را دستاورد آن استاندار دانست. با این حال در سال ۹۶ که محمدرضا صالحی سکان دار خراسان شمالی بود، ۸۴۱ پروژه با اعتبار ۴۳۰ میلیارد تومان به بهره برداری رسید.

۳۳ پروژه گاز رسانی، ۴۳ پروژه برق رسانی، ۱۷ پروژه آبرسانی روستایی و ۲۲۰ پروژه عمرانی روستایی از جمله مهم‌ترین مواردی بود که در هفته دولت سال ۹۶ در خراسان شمالی رونمایی شد؛ اقداماتی که در مجموع نشان دهنده توجه جمهوری اسلامی به روستا‌ها است.

سال ۹۷ نوبت به محمدرضا خباز رسید تا هفته دولت را برگزار کند. در این سال تعداد پروژه‌ها رشد نداشت، اما اعتبار آن نزدیک به ۲ برابر شده بود. ۸۶۱ پروژه با اعتبار ۷۵۰ میلیارد تومان دستاورد دولت در این هفته بود.

اشتغال ۵ هزار نفر در هفته دولت
اما در هفته دولت سال ۹۸ بناست ۵۱۶ طرح با رقم ۲۴۶ میلیارد تومان به افتتاح برسد. ولی الله حیاتی، معاون سیاسی استاندار خراسان شمالی در این باره می‌گوید: این پروژه‌ها با اعتبار دو هزار و ۴۶۳ میلیارد و ۱۶۰ میلیون ریال و اعتبار ارزی ۸۰۰ هزار یورو و یک میلیون دلار در استان به بهره برداری می‌رسد که این امر زمینه اشتغال ۴ هزار و ۸۰۰ نفر را فراهم می‌کند.

اما ارقام سال ۹۸ در قیاس با دو سال گذشته روند نزولی داشته است. می‌توان علت این اتفاق را در سفر رئیس جمهور به خراسان شمالی جستجو کرد، زیرا در آن سفر حدود ۴۰ طرح زیربنایی و صنعتی در استان به بهره برداری رسید. این طرح‌ها مجموعا ۲ هزار و ۶۳۳ میلیارد تومان اعتبار به همراه داشت که با این اوصاف می‌توان سیر صعودی خراسان شمالی در جذب اعتبار را تایید کرد.

مسئولان کاری کنند تا اثر پروژه‌ها برای مردم ملموس شود
اما دانشجویان نیز به توصیف شرایط خراسان شمالی پرداختند. محمد معزی فر، مسئول سابق بسیج دانشجویی خراسان شمالی ابتدا با اشاره به جایگاه خراسان شمالی در بین استان‌های آخر کشور در مسئله دریافت اعتبار‌های ملی می‌گوید: این مسئله از عدالت خارج است؛ درواقع استان پررونقی مانند اصفهان همواره اعتبار بیشتری دریافت می‌کند و ما پایین‌تر هستیم. به این ترتیب هیچ گاه ما رشد نخواهیم کرد.

معزی فر ادامه می‌دهد: با این حال پس از ورود استاندار فعلی به خراسان شمالی شرایط تغییر کرده؛ این فرد مسئولان کشوری را به استان آورده و شرایط را برای جذب اعتبار بیشتر فراهم کرده است البته ضمن حمایت از ایشان از استاندار می‌خواهیم تلاش خود را بیشتر کند، زیرا محرومیت خراسان شمالی با کار عادی رفع نمی‌شود.

این فعال دانشجویی وجود مشکلات اقتصادی را اصلی‌ترین معضل خراسان شمالی بیان می‌کند و معتقد است: هرچند پروژه‌های زیربنایی مناسبی در خراسان شمالی افتتاح شده و می‌شود، اما باید مردم اثر آن را حس کنند که به وقوع پیوستن این اتفاق وظیفه مسئولان است.

رشد زیرساخت به تنهایی کافی نیست
علی بیدی دانشجوی اقتصاد خراسان شمالی نیز رشد شاخص‌های استان را مناسب ارزیابی می‌کند و می‌گوید: رشد زیرساخت‌ها در ابتدا روشن و واضح نیست، اما اگر زیرساخت‌ها به خوبی استفاده شود شاهد رشد مناسبی در استان خواهیم بود لذا صرفا افتتاح پروژه‌های زیرساختی کافی نبوده و مسئولان باید این امر را زمینه ورود سرمایه گذار به استان کنند.

بیدی ادامه می‌دهد: خراسان شمالی از سکون خارج شده، اما آنقدر این استان محروم است که مدت‌ها باید تلاش کرد تا به حالت عادی برسیم. تغییرات گسترده استاندار در خراسان شمالی فرصت آینده نگری در این استان را از بین برده است که امیدواریم این تغییرات کم شود.

افتتاح چندین پروژه اقتصادی و خدمت رسانی در هر استان می‌تواند نشانه رشد و حرکت کشور به سمت پیشرفت باشد؛ به شرطی که مردم ثمره آن را درک کنند و این امر صرفا با دخالت دادن خود مردم در ابعاد مختلف اقتصادی محقق خواهد شد. به این ترتیب اگر مردم خود در رشد استان خود نقش ایفا کنند رونق به شکل مشهودی نمایش داده خواهد شد.