به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، محمدحسین فروزنده نماینده بسیج دانشجویی زنجان در دیدار رییسی، رییس قوه قضاییه با طلاب، نخبگان و برگزیدگان استان زنجان سخنرانی کرد.

وی سخنرانی خود را اینگونه آغاز کرد: از گذشت دهه‌ها و با پیروزی و استمرار غرور آفرین انقلاب اسلامی، آنچه در گام دوم انقلاب و بازخوانی راه چهل ساله طی شده، مورد تاکید رهبر معظم انقلاب قرار گرفت مساله عدالت بود، زیرا در باور دینی ما آبادانی و پیشرفت دنیا و آخرت مان بسته به تحقق عدالت است.

نماینده بسیج دانشجویی زنجان مساله مردم را افزون بر مساله عدل دانست و تصریح کرد: آنچه امروزه قوه قضائیه نامیده می‌شود، که‌ای کاش به سیاق گذشته عدالتخانه باقی می‌ماند، تنها برای مردم است و به بیان دیگر بدون مردم و انتفاع عمومی، قوه قضائیه بی معنیست؛ هرچند هزاران قاضی و مدیر داشته باشد و ساختمان‌های وسیعی را در اختیار گیرد.

محمدحسین فروزنده حضور رییسی در ریاست قوه قضاییه و نیز اقدامات انقلابی او را موجب امید در اقشار مختلف جامعه دانست و افزود: اما این برانگیختگی برای ما حالت خوف و رجا دارد. رجا از باب امید به تحقق وعده‌ای که پیامبران الهی مامور به آن بودند و خوف از باب گرفتاریی‌هایی است که بر سر مدعیان عدالت آمده است

وی ادامه داد: ما می‌ترسیم که حلقه‌های قدرت و ثروت شما را از مردم و در نتیجه تحقق آرمان عدالت دور کنند. هنوز زخم عدالت خواهی آن مرد بهاری در دلمان التیام نیافته است که چگونه در برابر ولی امر مسلمین قرار گرفت.

نماینده بسیج دانشجویی زنجان در ادامه سخنرانی خود خطاب به رییسی گفت: ما می‌ترسیم حلقه سیاسیون، هم حزبی‌ها، ستاد‌های انتخاباتی شما در ریاست جمهوری و منفعت طلبان، شما را از متن مردم و مشکلاتشان دور کنند و اطلاعات و داده‌های شما از کانال محدود و سانسور شده حلقه‌ای خاص باشد و سخنرانان و مشاورن تان نیز به عده‌ای خاص محدود گردد.

فروزنده با اشاره به اینکه تحقق عدالت مساله بسیار پیچیده‌ای است، گفت: قوه قضائیه باید سردمدار تحقق عدالت باشد. متاسفانه منطقی که امروزه در ساختار بوروکراتیک ما وجود دارد، اجازه این امر را نمی‌دهد. به طور مثال نهاد نظارتی قوه قضائیه یعنی سازمان بازرسی، چون از زمینه و بافت ادارات دولتی به دور است توانایی رصد و پیشگیری را ندارد، حتی در هنگام استقرار در ادارات با توجه به اینکه تنها می‌تواند صورت قضیه را ببیند، بسیاری از اوقات با پنهان کاری و سند سازی‌ها مواجه شده و نمی‌تواند از شکل گیری فساد در ادارات جلوگیری کند.

وی همچنین به دومین نهاد نظارتی یعنی اداره حراست که عمدتا مبتنی بر بازرسی‌های فرمایشی و دیدن مسائل از پنجره امنیتی است، اشاره کرد و ادامه داد: این منطق، روشی کاربردی برای شرایطی مانند دهه شصت است که ایران اسلامی توان امروزی برای استقرار امنیت را نداشت؛ اما امروزه با عنایت الهی فرزندان این مرز و بوم توانسته اند دست تروریست‌ها و منافقین را تا حد زیادی از کشور کوتاه کنند؛ به نظر می‌رسد لازم و ضروریست برای برخورد با دیو بی شاخ و دم فساد، این دیدگاه امنیتی کم رنگ‌تر شده و دستگاه قضا جهت لمس امور و جلوگیری از فساد، از ابتدا ورود کند.

نماینده بسیج دانشجویی زنجان با طرح پیشنهادی خطاب به رییس قوه قضاییه گفت: حراست ادارات به جای پاسخگویی به دولت، به قوه قضائیه پاسخگو باشند و دو وظیفه حراست و بازرسی ذیل قوه قضائیه انجام پذیرد، یا حداقل قوه بتواند در میدان عمل، امور را رصد کند، مانند آنچه که امروزه برای رصد تراکنش‌های مالی صورت پذیرفته است.

فروزنده دوگانگی مردم و حکومت را ناشی از ضعف برخی از نهاد‌های حکومتی و عدم شفافیت روند‌های اجرایی، تصمیمات اتخاذ شده دانست و بیان کرد: این اتفاق در نهایت باعث می‌شود مردم نسبت به امور اجتماعی و سیاسی خود بی توجه شوند؛ بنابراین حضرتعالی به عنوان رئیس قوه قضائیه باید جهت مشارکت مردم در مبارزه با فساد تلاش کنید؛ زیرا تجربه تاریخی ما نشان داده است که در بوروکراسی پیچیده و هزارتوی ادارات، مسئولین نمی‌توانند با مردم ارتباط بگیرند و متوجه مشکلات و پیشنهادات آن‌ها شوند.

وی خطاب به آیت الله رییسی ایجاد یک کانال ارتباطی منظم و ساماندهی شده مستقیم برای ارتباط بی واسطه با مردم را پیشنهاد داد و افزود: با ایجاد این کانال ارتباطی بی واسطه مطالبات و شکایات آحاد مردم کانالیزه نخواهد شد و گزینش‌های مرسوم را نیز به همراه نخواهد داشت و از انبوه مشکلات و ناراحتی ها، صرفا تشکرات و قدردانی‌های آن به سمع شما برسد. برای این کار پیشنهاد ما استفاده از جوانان مومن انقلابی است که در استان‌های مختلف هنوز کف میدان مبارزه با فساد هستند و الحمدلله نه آلوده به سیاست بازی شده اند و نه دل در گرو جریان یا فردی خاص دارند.

نماینده بسیج دانشجویی زنجان ادامه داد: برای نمونه این کار را از زنجان شروع کنید و ما جوانان انقلابی زنجان، آنچنان که در برخورد با مفسدان و اعلام حمایت از شما پیش قدم شدیم، برای ارتباط بی واسطه با مردم نیز اعلام آمادگی می‌کنیم و تعهد می‌دهیم که تحت هر شرایطی صرفا با هدف کمک به برقراری هرچه بیشتر عدالت با شما همکاری خواهیم کرد. البته امیدواریم شما به سراغ جوانان ۴۰ یا ۵۰ ساله نروید. منظور ما همین جوان‌های ۲۰ و ۳۰ ساله‌ای هستند که تا حرف شعار است آن‌ها مقدم اند، اما تا بر سر کار می‌آییم ۴۰ و ۵۰ ساله‌ها مقدم می‌شوند. وظیفه شرعی ما اعلام این آمادگی بود. باشد که سایرین نیز به وظایف خود عمل کنند.

وی شفافیت در پرونده‌های قضائی را یکی از مطالبات آحاد مردم دانست و خطاب به رییس قوه قضاییه گفت: روزگاری جنجالی‌ترین شخصیت‌های سیاسی و امنیتی به طور علنی در دادگاه‌ها محاکمه می‌شدند، اما امروز چه شده که باید اعوان و انصار رئیس جمهور قبلی یا برادران رئیس جمهور و معاون اول دولت فعلی غیر علنی محاکمه شوند؟ آیا مردم حق ندارند بفهمند که از رایشان سو استفاده شده یا خیر؟ آیا برای اینکه در انتخاب‌های بعدی دچار اشتباه نشوند لازم نیست که این دادگاه‌ها علنی برگزار شده و مردم خود نظاره گر باشند؟
حضرت علی (ع) برای برادر خود نیز کوچک‌ترین امتیازی قائل نبود. اینک چه شده که برادر برخی آقایان تبدیل شده اند به خط قرمز و مردم نباید بفهمند که احیانا چه فساد‌هایی را در این کشور انجام داده اند؟

وی در ادامه سخنرانی خود به مسئله خبر بازداشت دو تن از نمایندگان مجلس استان زنجان اشاره کرد و گفت: شما زنجان را خوب می‌شناسید. سالهاست که عزاداری شیفتگان اباعبدالله در پایتخت شور و شعور حسینی را نظاره گر بوده اید. امروز انتشار این خبر، همچون زخم عمیقی بر کالبد این مردم حسینی وارد گشته است و همه نگرانند. مردم حق دارند بدانند که آیا این اتهامات درست است یا نه. مردم حس می‌کنند فریب خورده اند و از اعتمادشان سوءاستفاده شده است و اگر اقدام عاجلی صورت نپذیرد احتمال دارد حتی مشارکت مردم استان زنجان در انتخابات آتی مجلس را نیز تحت الشعاع قرار دهد.

نماینده بسیج دانشجویی زنجان ادامه داد: مسئله قابل تامل اینجاست نمایندگانی که متهم به اخلال در بازار خودرو و در واقع متهم به ایجاد یک معضل بزرگ ملی هستند و به قرار وثیقه میلیاردی آزاد شده اند در جلسات مجلس شورای اسلامی شرکت کرده و نطق میان دستور هم می‌کنند. به بیان واضح‌تر به جای اینکه این افراد به طور موقتی از کار تعلیق شده و سریعا به اتهامات آن‌ها رسیدگی شود در خانه ملت مشغول تصمیم گیری برای آینده من و شما و ملت هستند و در این میان شعف زایدالوصف دشمنان انقلاب اسلامی از چنین تناقضی قلب هر عدالتخواهی را می‌آزارد.

فروزنده خطاب به آیت الله رییسی اظهار کرد: هرگز و تاکنون نه این افراد را مجرم دانسته ایم و نه بی گناه؛ بلکه تقاضا داریم دادگاه مربوط به این افراد بدون توجه به فشار‌های علنی و غیرعلنی هیات رئیسه مجلس، به صورت علنی برگزار شده و تا قبل از انتخابات مجلس پیش رو تکلیف این نمایندگان مشخص شود که واقعا فسادی در کار بوده یا نبوده است.

وی به اقدامات سال‌های اخیر قوه قضاییه اشاره کرد و گفت: در سال‌های اخیر شاهد بودیم که قوه قضائیه یا در صف اول مبارزه با فساد قرار نداشته است یا زمانی هم که این کار را انجام می‌داده به قدری به لحاظ تبلیغاتی و شفافیت و توضیح به مردم ضعیف عمل کرده که این تلاش‌ها نیز آن طور که باید دیده نشده اند. البته در بحث دادگاه‌های اقتصادی اخیر از این حیث عملکرد مطلوب تری را شاهد بوده ایم و یا در حمایت از حقوق مصرف کنندگان، شما تاکیدات صریح و خوبی داشته اید؛ اما قبول بفرمایید در بدنه قوه قضائیه و منطق اجرایی آن با ایده آل‌ها فاصله چشمگیری داریم.

نماینده بسیج دانشجویی زنجان به اعتراضات اخیر دادستان کل کشور درخصوص وضعیت حجاب و ولنگاری فرهنگی اشاره کرد و گفت: آیا به همین اندازه این فریاد‌ها برای مبارزه با گرانی‌ها و مفاسد اقتصادی از طرف ایشان برآمد؟ آیا همین اندازه در مقابل تخلفات غیر قانونی خودروسازان و سر به فلک کشیدن قیمت خودرو فریاد وا اسلاما سر داده شد؟ اکنون که قیمت خودرو‌ها بعضا افزایش بالای ۲۰۰ درصدی در بازار داشته اند تازه اعلام می‌شود که مدیر عامل ایران خودرو به خاطر تخلفات قیمت گذاری برکنار شد… خودتان را بگذارید جای مردم… آیا فقط برکناری کافیست؟

فروزنده مساله مهم دیگر زنجان را ماجرای زمین خواری عنوان کرد و خطاب به رییس قوه قضاییه گفت: به گواه معاون سابق استاندار زنجان، تقریبا معادل سطح طرح جامع شهر زنجان، باغ‌شهر‌هایی در بیرون از محدوده شهر وجود دارد. بسیاری از شرکت‌ها و تعاونی‌ها برای کمک به همکاران خود به صورت کاملا غیرقانونی زمین‌هایی را تقسیم کرده و امروز شاهد انواع و اقسام مشکلات فرهنگی، تضییع بیت المال و بی بندوباری‌ها هستیم.

وی تصریح کرد: مشکل اساسی این است که بسیاری از ادارات و ارگان‌های دولتی و غیر دولتی صاحب باغشهرند و این مساله مانع همت کافی و وافی برای حل معضل زمین خواری گردیده است. اخیرا همکاران شما در زنجان قصد تخریب برخی از این املاک غیر مجاز را کردند؛ اما یا نخواستند یا زورشان به ساختمان‌های شبه قصر ادارات و ارگان‌ها نرسید و صرفا تخریب چند آلونک مردم عادی انجام شد. پیشنهاد ما تخریب نیست؛ اما اگر قرار بر تخریب است، اولویت با دانه درشت هاست؛ نه مردم عادی!

نماینده بسیج دانشجویی زنجان مساله اصلی در خصوص مسکن و املاک زنجان را محاکمه مسببان احداث این باغ‌شهر‌ها عنوان کرد و خطاب به رییس قوه قضاییه گفت: بسیاری از این مسببان، در حال حاضر دیگر مسئولیتی ندارند؛ اما گویا همه این اصل مهم را فراموش کرده اند و صرفا به تخریب روی آورده اند. پیشنهاد اجرایی ما دستور حضرتعالی به مراجع ذی صلاح برای به جریان انداختن پرونده باغشهر‌ها و محاکمه همه مسببان زمین خواری‌های گسترده زنجان است و این پیشنهاد خود را در قالب نامه‌ای رسمی از طرف بسیج دانشجویی دانشگاه‌های استان زنجان به جنابتان ارائه می‌کنیم و امید داریم تا هم اکنون دستور پیگیری را صادر کنید.