به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، حجت الاسلام جعفری، رئیس کل دادگستری خراسان شمالی در جمع دانشجویان دانشگاه بجنورد در توضیح وظایف و مسئولیت‌های قانونی قوه قضاییه به موضوع پیشگیری از جرم اشاره کرد و گفت: واقعیت این است که پیشگیری از وقوع جرم سهل تر، کم هزینه‌تر و مطلوب‌تر از مقابله است.

جعفری ادامه داد: البته وقتی جرمی واقع گردد دیگر در آنجا نمی‌توان قانون را زیرپاگذاشت؛ لذا این هشدار‌ها را باید جدی گرفت و البته مراقب بود تا رفتار‌های پرخطر باعث دغدغه خاطر و مشکلات مختلف نشود.

این مقام قضایی نقش دانشگاه و جنبش‌های دانشجویی را در شکل گیری جریانات و مناسبات اجتماعی و همچنین رویش دانشمندان و فرهیختگان و نیز نخبه پروری بسیار مؤثر و سازنده دانست و بیان کرد: بدون تردید جایگاه دانشگاه برای استعداد یابی و معرفی توان مندی‌های افراد در حوزه‌های مختلف کار و فعالیت در جامعه بسیار درخور توجه است.

وی با تأکید بر اینکه دانشجویان باید در خط مقدم گروه‌های مطالبه گر جامعه باشند افزود:دانشجو باید مطالبه گر و پیگیر باشد و همچنین منتقد و آرمان خواه؛ لذا فضای دانشگاه، فرصتی است برای حرکت و جوش و خروش دانشجو در یک مکان سالم و بدون حاشیه.

جعفری گفت: دانشگاه محل رشد و تعالی دانشجویان و مکانی است برای ارتقای سطح فضائل اخلاقی و انتشار آن در جامعه؛ لذا به تعبیر امام (ره) یک دانشگاه خوب می‌تواند جامعه را اصلاح کند.

رئیس کل دادگستری خراسان شمالی خاطرنشان کرد: به همین اعتبار دانشگاه یک نهاد مقدس است و ما برای دانشجویان احترام زیادی قائل بوده و برای پیشگیری از وقوع بسیاری از آسیب‌های مبتلابه دانشجویان حاضر به ارائه همکاری هستیم.

وی در توصیف تقسیم بندی انواع آسیب ها، مشکلات فرهنگی را به عنوان خط مقدم آسیب‌ها خواند و عنوان کرد: به لحاظ اهمیت این حوزه و مسائل مربوط به جنگ نرم، دشمن در تلاش است تا با القای ناکارامدی نظام و ایجاد یاس در بین مردم، جامعه را دچار بحران نماید.

جعفری در پایان آگاهی و کسب اطلاع از ماهیت و ابعاد فعالیت‌های اقتصادی را یک ضرورت دانست و در ادامه به مشکلات ناشی از کلاهبرداری و فریبکاری از طریق عضویت در شرکت‌های هرمی اشاره کرد و اظهار داشت: دانشجو باید به دنبال تحصیل و پیشرفت و تعالی باشد. دانشجو باید قدر زمان و فرصت را بداند و خواسته یا ناخواسته فریب برخی افراد فرصت طلب و سودجو را -که صرفا به دنبال اغراض و مطامع خود و کسب منفعت آن هم بدون هیچ گونه تلاش و بدون هیچ گونه فعالیت کاری و اقتصادی هستند_ نخورد.

برنامه پرسش و پاسخ پایان بخش این نشست بود که رئیس کل دادگستری استان حسب مورد به سؤالات مطروحه از سوی دانشجویان پاسخ داد.