به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، حوزه آموزش و پژوهش در هفته‌ای که گذشت با اخبار متنوع و فراوانی روبه رو بود که خلاصه‌ای از آن‌ها را می‌توانید در ادامه مرور کنید.

مهلت مجدد ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد گروه پزشکی اعلام شد
با توجه به وقوع سیل در برخی از مناطق کشور مصوب شد زمان آزمون کارشناسی ارشد رشته‌های گروه علوم پزشکی سال ۹۸ همه رشته‌ها که پیش از این قرار بود در روز‌های پنجشنبه و جمعه ۳۰ و ۳۱ خرداد ۹۸ برگزار شود با تعویق به مدت یک ماه در روز‌های ٢٧ و ٢٨ تیرماه برگزار خواهد شد. از همین رو با توجه به تعویق زمان برگزاری آزمون، فرصت مجدد ثبت نام و ویرایش برای جاماندگان این آزمون در سه شنبه ۷ خرداد ۹۸ فعال خواهد شد.

درخواست پذیرش دانشجویان ایرانی در دانشگاه‌های آمریکا ۲۷ درصد کاهش یافت
طبق اعلام اداره مهاجرت آمریکا، تعداد درخواست پذیرش دوره‌های تحصیلات تکمیلی دانشجویان ایرانی در دانشگاه‌های آمریکا در سال تحصیلی ۲۰۱۵، ۳ هزار و ۲۲۰ درخواست بود که این عدد در سال ۲۰۱۶ به ۲ هزار و ۶۵۰ درخواست رسیده است.

همچنین در سال ۲۰۱۷ این درخواست‌ها به ۲ هزار و ۲۰۰ عدد رسیده است که این رقم کاهش محسوسی یافته است. بر همین اساس، درخواست‌های پذیرش در دانشگاه‌های ایالات متحده آمریکا از پاییز ۲۰۱۷ تا پاییز ۲۰۱۸، ۲۷ درصد کاهش داشته است.

دانشجویان تحت پوشش بهزیستی از تخفیف ۲۰ درصدی شهریه بهره‌مند می‌شوند
در راستای اجرای تفاهم‌نامه منعقده بین دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان بهزیستی کشور و به منظور تحقق اصل عدالت‌محوری و ایجاد فرصت‌های برابر برای رشد و شکوفایی علمی و فرهنگی همه دانشجویان به ویژه دانشجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی در تمام مقاطع تحصیلی از میزان ۲۰ درصد تخفیف شهریه تحصیلی در نیمسال دوم سال تحصیلی ۹۸-۹۷ برخوردار خواهند شد.

تقویم آزمون‌های علوم پزشکی سال ۹۸ منتشر شد

درخواست پذیرش دانشجویان ایرانی در دانشگاه‌های آمریکا ۲۷ درصد کاهش یافت/ انتشار تقویم آزمون‌های علوم پزشکی سال ۹۸
زمان انتخاب رشته کنکور دکتری ۹۸ تمدید شد
حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور بیان کرد: به منظور فراهم آوردن تسهیلات لازم برای آن دسته از داوطلبان مجاز به انتخاب رشته آزمون ورودی دوره دکتری (Ph.D) نیمه متمرکز سال ۹۸ که تاکنون نسبت به انتخاب رشته اقدام نکرده اند، مهلت انتخاب رشته و ثبت آن در فرم تا ساعت ۲۴ روز پنجشنبه پنجم اردیبهشت ماه ۹۸ تمدید شد.

پذیرفته‌شدگان رشته‌های علوم پزشکی تعیین تکلیف شدند
جلسه رسیدگی به پرونده تخلف پذیرفته‌شدگان رشته‌های علوم پزشکی در کمیسیون اصل ۹۰ با حضور رئیس دانشگاه آزاد، نمایندگان وزارتخانه‌های عتف و بهداشت برگزار شد، محمد مهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد درباره پرونده پذیرفته شدگان رشته‌های علوم پزشکی در سال گذشته، اظهار کرد: همه افرادی که در این پرونده ذی‌حق بودند، تعیین تکلیف شدند.

درخواست پذیرش دانشجویان ایرانی در دانشگاه‌های آمریکا ۲۷ درصد کاهش یافت/ انتشار تقویم آزمون‌های علوم پزشکی سال ۹۸
دانشگاه پیام نور تعطیل نمی‌شود
منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نشست با رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی استان فارس در پاسخ به پرسش‌های مطرح شده در خصوص طرح ساماندهی آموزش عالی تصریح کرد: اگرچه انحلال، ادغام و تجمیع برخی واحد‌های دانشگاهی در مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان شده، اما در مرحله اولیه اجرای طرح ساماندهی قرار نیست مرکز آموزشی منحل شود.

تعداد دانشگاه‌های ایرانی در نظام‌های رتبه‌بندی جهانی افزایش یافت
بر پایه تازه‌ترین گزارش سامانه «نما» ۲۱ مؤسسه ایرانی در رتبه‌بندی بهترین دانشگاه‌های جهان «یو. اس. نیوز»، ۱۲ مؤسسه در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان، ۱۲۶ مؤسسه در رتبه‌بندی مؤسسه‌های «سکیمگو»، ۱۱ مؤسسه در رتبه‌بندی دانشگاهی «راوند»، ۱۶ مؤسسه در رتبه‌بندی جهانی دانشگاهی «گرین‌متریک»، و ۱۱ مؤسسه در رتبه‌بندی آوازه «رار» قرار دارند.

وزیر علوم از «اینستاگرام» خداحافظی کرد
منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در صفحه اینستاگرام خود اعلام کرد به دلیل برخورد غیر منطقی اینستاگرام و اطاعت از دولت آمریکا در محدود کردن و مسدود کردن صفحات برخی از کاربران ایرانی برای مدتی صفحه خودم را غیر فعال می‌کنم.

در ادامه این توضیحات آمده است؛ از این بابت از عزیزانی که مطالب من را از این طریق دنبال می‌کنند پوزش می‌طلبم و بزودی به روش دیگری برای برقراری و حفظ این ارتباط اقدام خواهم کرد.

درخواست پذیرش دانشجویان ایرانی در دانشگاه‌های آمریکا ۲۷ درصد کاهش یافت/ انتشار تقویم آزمون‌های علوم پزشکی سال ۹۸