به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، حمیدرضا حاجی بابایی، رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی عصر دیروز در دیدار دانشجویان دانشگاه فرهنگیان بجنورد گفت: همواره چهره‌هایی وارد حرفه معلمی می‌شوند که ایجاد تحول بنیادین با این افراد راحت‌تر انجام می‌شود. افراد بزرگی مانند رجایی در تربیت معلم درس خواندند و هرکس معلم شود به اهداف بالاتری می‌رسد.

حاجی بابایی در ادامه به شرح چگونگی شکل گیری سند تحول بنیادین آموزش و پرورش پرداخت و ادامه داد: زمانی که در سال ۸۸ وارد آموزش پرورش شدم، فرآیند سند تحول آغاز شده بود، اما به جرئت می‌گویم اگر وزیر نمی‌شدم در سال ۱۴۱۰ نیز این سند مصوب نمی‌شد زیرا هر سال چند میلیارد بودجه می‌گذاشتند و مطالعه می‌کردند و سال بعد دوباره همین کار را ادامه می‌دادند.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: این سند را ۸ ماه بررسی کردیم و سپس در کمیسیون مشترک اموزش و پرورش، حوزه علمیه قم و شورای عالی انقلاب فرهنگی و سپس در خود شورای عالی بررسی شد.

وی سند ابتدایی را بدون قلب و مرز دانست و افزود: کسانی که این سند را نوشته بودند با شکل گیری دانشگاه فرهنگیان به کل مخالف بودند و ما گفتیم باید این دانشگاه باشد، اما شایعه کردند و گفتند ۷۰ درصد پژوهش‌های ما را تغییر داده اند درحالی که همین تغییر‌ها با رای خودشان بود، اما بعد‌ها در مناظره‌ای گفتند دانشگاه فرهنگیان را قبول داریم.

حاجی بابایی تصریح کرد: با حضور دولت یازدهم، عده‌ای خواستند دانشگاه فرهنگیان به سمت تعطیلی کشیده شود و به این دلیل کسی را به عنوان رئیس دانشگاه فرهنگیان انتخاب کردند که کاملا با وجود این دانشگاه مخالفت علنی داشت.

وی با اشاره به آغاز کار دانشگاه فرهنگیان از سال ۹۱ گفت: معتقد بودیم سالانه ۳۰ هزار نفر باید نیرو جذاب کنیم زیرا سالانه ۳۰ هزار بازنشسته داشتیم، اما دولت جدید هر سال تعداد جذب را کم کرد زیرا قصد تعطیلی دانشگاه را داشت و حتی نیرو‌هایی را خرید خدمت کرد.

حاجی بابایی با اشاره به اعتقاد دولت فعلی مبنی بر خصوصی سازی مدارس تصریح کرد: رئیس جمهور اعلام کرد که سالانه باید ده درصد آموزش و پرورش را به بخش خصوصی منتقل کنیم که آن جا فریاد زدم و گفتم شما مسکن را می‌دهید دولت بسازد حال انسان سازی را می‌دهید به بخش خصوصی؟

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: وزیر بعد از من برای خشکاندن ریشه دانشگاه فرهنگیان همان ابتدا اعلام کرد که ۳۵۰ هزار معلم مازاد داریم، اما اکنون می‌گویند ۳۰۰ هزار کمبود معلم داریم. مگر می‌شود یک نفر در کشور اینقدر بی حساب صحبت کند؟

وی سپس با اشاره به بیان مشکلات دانشگاه فرهنگیان خراسان شمالی توسط دانشجویان تاکید کرد: اکنون برای نابودی این دانشگاه قصد دارند موضوعاتی مانند کمبود ساختمان، کمبود و سطح پایین علمی اساتید و کمبود منابع مالی را القا کنند هرچند معتقدم چنین مشکلاتی نیز وجود دارد، اما به راحتی قابل حل هستند. اگر بخواهند مشکلاتتان را حل کنند، پول نیاز نیست بلکه فقط فکر می‌خواهد.

حاجی بابایی بهانه کمبود بودجه را ناصحیح دانست و اظهار کرد: پول هست، اما یکی باید بگیرد و به شما دانشجویان بدهد، اما فردی که باید این پول را بگیرد نیست. من که ۲۰ سال بودجه‌ها را می‌شناسم می‌گویم که مشکل بودجه نداریم.

وزیر سابق آموزش و پرورش ادامه داد: از دانشجو معلمان می‌خواهم جایگاه دانشگاه را تثبیت کنند و نگذارند که کسی خارج از این دانشگاه وارد آموزش و پرورش شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به طرح نظام رتبه بندی معلمان اشاره کرد و افزود: این طرح که آماده بود در دولت جدید روی زمین ماند، اما همه ابعادش تعریف شده و همچنین با معیار دانشجویان نوشته شده است.

حاجی بابایی گفت: عده‌ای از مشکلات ادامه تحصیل دانشجو معلمان در مقاطع بالاتر گله می‌کنند که به آن‌ها می‌گویم وقتی دولت قصد داشت لیسانس این دانشگاه را نیز تعطیل کند، شما به دنبال دکترا هستید؟ حل این موضوع زمان می‌برد.

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی دانشگاه فرهنگیان را به یک دهلیز تشبیه کرد و بیان کرد: سیستم باید طوری باشد که دانشجو بعد از تحصیل در دانشگاه، از آن خارج نشود زیرا یک معلم باید همواره خود را در دانشگاه به روز کند.

وی در انتقاد به دانشگاه‌هایی که اکنون ۴۵ درصد حقوق دانشجو معلم را اخذ می‌کنند گفت: زمانی که حقوق دانشجو ۷۵۰ هزار تومان بود ۴۵ درصد آن را برمی داشتید و حالا که حقوقشان یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان نیز است همین درصد را اخذ می‌کنید. حقوق را بالا نبردیم که شما آن را بردارید.

حاجی بابایی در اشاره به برخی از مسائل سیاسی، توقیف نفت‌کش انگلیس را یک نمونه انقلابی گری دانست و تصریح کرد: اشتباه دولت ما در ماجرای نفت‌کش این بود که گفتند چون خلاف کردید نفت‌کش را گرفتیم درحالی‌که باید گفته می‌شد چون کشتی ما را گرفتید، ما نیز گرفتیم تا دیگر از این غلط‌ها نکنید.

این نماینده مجلس در پایان اقتصاد لیبرال را یک مشکل کشور عنوان کرد و گفت: وقتی کسی کوچکترین حرفی میزند اجناس گران می شوند یعنی دیگر نباید به اقتصاد لیبرال اعتماد کرد. زمانی که کره جنوبی قصد داشت اقتصاد لیبرال را پیاده کند، ۷ میلیون نفر از گرسنگی مردند اما در اقتصاد اسلامی حتی اگر یک نفر گرسنه بماند ما مسئول هستیم.