به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، حجت‌الاسلام علی ذوعلم در نشست خبری با رسانه‌ها درباره انتقادات مطرح شده به انتصابات اخیر در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی و نامه جمعی از اساتید علوم تربیتی به رئیس جمهور، اظهار کرد: چالشی‌ترین موضوع سازمان پژوهش این مسئله نیست و در رسانه اتفاقاتی می‌افتد که ممکن است با واقعیت هماهنگ نباشد، برخی دوستان نامه‌ای به رئیس جمهور زده‌اند و نظرات خود را مطرح کرده‌اند که شاید اگر با افرادی که به تازگی منصوب شده‌اند جلسه‌ای می‌گذاشتند و با سابقه و تخصص آن‌ها آشنا می‌شدند چه بسا این نامه را نمی‌نوشتند.

وی افزود: البته در این رابطه برخی بانیِ کار هستند و بقیه نیز تأیید می‌کنند، رزومه افرادی که منصوب شده‌اند مشخص است و می‌خواهیم آن را روی سایت سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی قرار دهیم. البته هر انتصابی که صورت می‌گیرد عد‌های موافق و عده‌ای مخالف هستند و این دوستان نیز حق اعتراض داشتند که از آن استفاده کردند.

رئیس سازمان پژوهش و برنامهریزی آموزشی با اشاره به اینکه درِ این سازمان باز است و هر فردی، نکته‌ای دارد آن را می‌شنویم، گفت: چند نفر از اساتید علوم تربیتی که به رئیس جمهور نامه زده‌اند را می‌شناسم و افراد صاحب نظر به نام هستند که از گذشته با آن‌ها رفاقت داشتیم و هماهنگ شده جلسه‌ای را برگزار کنیم تا آن‌ها با افرادی که منصوب شده‌اند از نزدیک آشنا شوند.

ذوعلم ادامه داد: در‌های سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی نمی‌تواند بسته باشد و باید شفاف و پاسخگو باشیم و اگر دوستان دیدگاهی دارند در راستای برنامه درسی و رهنمود‌های رهبر انقلاب و اجرای گام دوم انقلاب باید از آن استقبال کنیم.

انتصاب‌های بعدی سازمان در راستای ارتقای تیم مدیریتی خواهد بود

وی مطرح کرد: خرد جمعی هر مقدار قوی‌تر باشد بهتر است و شخص بنده هیچ گلایه‌ای از این دوستان ندارم چرا که نظرشان را بیان کردند و امیدوارم انتصاب‌های بعدی سازمان در راستای ارتقای تیم مدیریتی باشد. ما باید تیم مدیریتی هم افزا داشته باشیم و متخصصان برنامه ریزی درسی، فلسفه تعلیم و تربیت، جامعه شناسی تعلیم و تربیت و مدیریت در آن حضور داشته باشند و در ابعاد مختلف سازمان پژوهش به کار گرفته شوند.

توجه به معارف و شعار‌های انقلاب اسلامی در برنامه‌ریزی کوتاه مدت مدنظر است

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اشاره به اینکه درباره سازمان پژوهش صاحب نظران بیش از اینکه به افراد توجه کنند باید به مسیر، رویکرد‌ها و اهداف توجه داشته باشند، متذکر شد: مسیر ما اجرای کامل برنامه‌ریزی درسی است و هشدار رهبر انقلاب در دیدار اخیر با فرهنگیان مبنی براینکه ما نباید همه کار‌ها را برای بازه زمانی ۱۲ ساله بگذاریم، بسیار حکیمانه و راهگشا بود. براین‌اساس باید به کار‌هایی که در لحظه می‌توان انجام داد توجه کرده و به معارف انقلاب اسلامی و شعار‌های انقلاب توجه کنیم که این موارد جزو برنامه‌های کوتاه مدت ما خواهد بود و نباید با کار‌های میان مدت و بلندمدت منافات داشته باشد.

ذوعلم ادامه داد: از همه افرادی که دلسوز نظام تربیتی هستند و نگران اهداف هویتی آن در مقابل آرایش جنگی دشمن در عرصه‌های فرهنگی و تربیتی بوده می‌خواهیم کمک کنند سازمان وظایف خود را بهتر انجام دهد.

توضیحات ذوعلم درباره انتصاب حجت الاسلام محمدی: او در زمینه تألیف کتاب درسی مهارت دارد

وی با اشاره به انتصاب حجت الاسلام محمدی در معاونت تولید مواد آموزشی بیان کرد: مدت طولانی در این معاونت فردی شاغل نبود و قبل از آقای محمدی نیز فردی مشغول به کار بود که اگر جستجو کنید متوجه خواهید شد بین این دو کدام یک در زمینه توانمندی آموزشی، تألیف کتاب درسی و مهارت برای حضور در این جایگاه بهتر است؛ سعی ما این بوده که یک قدم جلوتر برویم و آقای محمدی بیش از ۵۰ اثر پژوهشی دارد و مدتی به عنوان معاون تألیف کتاب درسی در حوزه علمیه خواهران فعالیت می‌کرد و حتی از قبل از انقلاب اسلامی مولف کتاب درسی بودند، البته در تخصص خاص؛ هیچ فردی نمی‌تواند ادعا کند در تمام جنبه‌های تعلیم و تربیت تخصص دارد.

حساسیت‌های ایجاد شده بی‌مورد است؛ می‌خواهیم از حاشیه دور باشیم

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در پاسخ به این پرسش که برخی می‌گویند در انتخاب‌های اخیر سازمان پژوهش تعهد بر تخصص برتری داشته است، عنوان کرد: نگاه ما این نبوده که تعهد را به تخصص اولویت بدهیم و باید پذیرفت که تغییرات جزو طبیعت نظام اداری است و هم اکنون حساسیت نه چندان بی موردی احساس شده که ناشی از این است که اطلاعات افراد نسبت به دو فردی که منصوب شده اند کافی نبوده یا دغدغه‌های دیگری دارند؛ ما می‌خواهیم کار خودمان را انجام دهیم و از حواشی دوری کنیم، چون کمکی به کار نمی‌کند و زمانی به کار کمک می‌شود که یک صاحب نظر، نکته، مقاله و مصاحبه‌ای را برای تقویت و ارتقای وضعیت علمی انجام دهد و از نقد و بررسی در این رابطه‌ها استقبال می‌کنیم.

ذوعلم افزود: اگر افرادی مدعی هستند که انتصاب‌های سازمان پژوهش سیاسی بوده است باید قرائن آن را مطرح کنند و در این رابطه توضیح بدهند.

حدی که برای تربیت دانش آموزان ترسیم می‌کنیم بسیار متعالی است

وی در ادامه درباره اتفاقات اخیر در مدارس کشور وپخش آهنگی از خواننده آن طرف آبی، عنوان کرد: تربیت نسل جوان و نوجوان متأثر از خانواده، جامعه، همسالان و مدرسه است و در این رابطه فقط مدرسه تأثیر ندارد اینکه می‌گویند ۴۰ سال است تلاش می‌کنیم، اما دانش آموزان در حدی که ما ترسیم می‌کنند نیستند؛ حرف درستی است، چون حدی که ما ترسیم می‌کنیم بسیار متعالی است و نباید نسبت به وضعیتی که در آن قرار داریم راضی باشیم.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی اظهار کرد: در تمام نظام‌های تربیتی اینگونه نیست که دانش آموزان در حد انتظارات نظام آموزشی و تربیتی، تربیت شوند. یادمان باشد امروز بعضی از آموزه‌ها و رفتار‌ها در خارج از مدرسه شکل می‌گیرد و وقتی وارد مدرسه می‌شود محیط آن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. واقعیت این است که دانش آموز، معلم، مولفان کتاب‌های درسی و همه ما در این جامعه زندگی می‌کنیم و از نقاط مثبت و منفی متأثر می‌شویم.

اگر معلم و مدیر همراه با نگاه آموزش و پرورش نباشد در کلاس درس اتفاقی نمی‌افتد

ذوعلم ادامه داد: همانگونه که تشکل‌های فعال، حرکت‌های رسانه‌ای مثبت، مساجد، تبلیغات دینی در جهات مثبتی حرکت می‌کنند از آن طرف هجوم فرهنگی برنامه ریزی شده و پرقدرتی از آن سوی آب‌ها وجود دارد که تلاش می‌کند توجه نوجوانان و جوانان را جلب کنند. کار ما این است که جبهه درست را توانمندتر کنیم و معتقدیم تا وقتی معلم و مدیر همراه با نگاه آموزش و پرورش نباشد در کلاس درس اتفاقی نمی‌افتد.

اصلاح ساختاری و بازآرایی تشکیلاتی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی به چه دلایلی؟

وی خاطر نشان کرد: اتفاقات خوبی که در مدارس می‌افتد نیز باید نشان داده شود و بسیاری از معلمان همراه و همسو هستند. البته ممکن است اختلاف نظر‌هایی وجود داشته باشد که با حوصله، بردباری و گفتگو باید بتوانیم پیشرفت بیشتری داشته باشیم و در این رابطه کتاب‌های درسی هم نقشی دارند، اما کتاب درسی تمام ماجرا نیست. از سوی دیگر اصلاح ساختاری و بازآرایی تشکیلاتی در سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با این هدف است که توجه بیشتری در مدرسه نسبت به اسناد تحولی انجام شود که این کار آسانی نیست که با تلاش و تدبیر و همفکری مجموعه‌های دلسوز و دغدغه‌مند محقق می‌شود.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اشاره به اینکه کتاب درسی در بحث آزمون و تست مرجع است، اما در زمینه فکری و فرهنگی، معلم و تدبیر مدیر و محیط مدرسه تأثیر بسزایی دارد، افزود: براین اساس طرح بوم را عملیاتی کردیم که دو ساعت در هفته در اختیار مدیر مدرسه است که با اختیار خود اقدام به برنامه ریزی می‌کند البته نباید از اهداف و جهت گیری کلی اسناد بالادستی خارج شود. با توجه به اینکه نیاز دانش آموزان متفاوت است باید ابتکار عمل و خلاقیت مدارس فعال شود.

نکات مثبت مدارس منعکس نمی‌شود

ذوعلم بیان کرد: اگر امروز به طور تصادفی به مدارس سری بزنید می‌بینید که فضای ماه رمضان در جریان است و حتی برخی مدارس جشنواره حجاب برگزار کرده اند، متأسفانه این موارد کمتر پوشش داده می‌شود و نقطه‌ای که ممکن است آسیب باشد برجسته می‌شود که نباید آن را تعمیم دهیم، هم اکنون بیشتر معلمان و دانش آموزان در مسیر صحیح قدم برمی دارند.