به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، محمدجواد حق‌شناس در نشست خبری به مناسبت روز موزه و میراث فرهنگی و گردشگری اظهار کرد: امروز ۲۸ اردیبهشت‌ماه به عنوان روز موزه و میراث فرهنگی نامگذاری شده است و در چنین روزی از رسانه‌ها درخواست می‌کنیم کمک بیشتری در ارتباط با معرفی موزه‌ها به شهروندان داشته باشند.

وی تصریح کرد: موزه‌ها به عنوان یکی از مهمترین محل‌های نگهداری آثار بشریت و مردم معرفی می‌شوند و این در حالی است که هم اکنون رابطه‌ای خیلی خوبی میان شهروندان و موزه‌ها برقرارست نیست.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران گفت: متاسفانه موزه‌ها بسار خلوت هستند و حتی در حد ظرفیت محدود که که پذیرای مردم هستند؛ این ظرفیت تکمیل نمی‌شود و به نوعی گرفتاری‌ها و مشکلات روزمره مردم اجازه ارتباط با مجموعه‌های ارزشمند را فراهم نمی‌کنند.

حق‌شناس افزود: تهران ظرفیت قابل قبولی را در خصوص بافت تاریخی و همچنین اماکن ارزشمند دارد و به عنوان مثال منطقه ۱۲ تحت عنوان قلب تهران به عنوان محله تاریخی؛ مناطق ۱۱ و ۶ نیز با توجه به مجموعه‌های ارزشمندی که دارنهد به عنوان مناطق میراثی معرفی می‌شوند و این در حالی است که سایر مناطق تهران نیز ظرفیت‌های خوبی را دارند.

وی افزود:، اما تهران بزرگ است و در این مناطق خلاصه نمی‌شود ومناطق دیگری داریم که ظرفیت‌های بالقوه‌ای را دارند به عنوان مثال در منطقه ۱۳ موزه برق، در میدان شهدا وجود دارد و خوشبختانه یکی از موزه‌های ارزشمند شهر است و بیش از ۱۰۰ سال از تاریخ برق را در این موزه می‌توان یافت. علاوه بر اینکه در این موزه به حامل‌های انرژی در گذشته نیز توجه ویژه‌ای شده است.

حق‌شناس تصریح کرد: کانون پرورشی کودکان در منطقه ۱۳ که به عنوان موزه تاریخ معرفی شده است یکی دیگر از اماکن ارزشمند در سطح شهر تهران محسوب می‌شود؛ که این موزه تا مدت‌ها پیش فعال نبود، اما با تلاش شهرداری مراحل مرمت و احیای مجدد آن فراهم شد.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران اضافه کرد: مناطق مختلف تهران ظرفیت‌های خوبی را به لحاظ موقعیت جغرافیایی، طبیعی و تاریخی دارند به عنوان مثال می‌توان به منطقه ۱۳ و موزه حیات وحش در سرخه‌حصار اشاره کرد؛ که این موزه زیر نظر سازمان محیط زیست اداره می‌شود و یکی از مهمترین موزه‌های شهر تهران محسوب می‌شوند و تمامی این موزه‌ها شرایط مناسبی را برای تبدیل شدن سرخه‌حصار به عنوان منطقه قطب گردشگری فراهم کرده است.

وی با اشاره به اینکه برخی از اماکن تاریخی و ارزشمند در سطح شهر تهران قابل دسترسی برای شهروندان نیست گفت: از این اماکن می‌توان به عمارت کلاه‌فرنگی در منطقه ۱۳ و همچنین در میدان سپاه اشاره کرد که علیرغم پیگیری‌های صورت گرفته هنوز نتوانسته‌ایم شرایط بازدید این مناطق را برای شهروندان فراهم کنیم. البته برنامه‌ای برای فراهم ساختن بازدید این مراکز وجود دارد که هم اکنون نیز ما به دنبال مذاکره با مسئولان نظامی برای بازدید از عمارت کلاه‌فرنگی در منطقه ۱۳ و همچنین میدان سپاه هستیم.

حق‌شناس گفت: این اماکن به عنوان سرمایه ملی و تاریخی محسوب می‌شوند و می‌توانند موقعیت خوبی را برای بازدید شهروندان فراهم کنند.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران گفت: یکی دیگر از عماراتی که در منطقه ۱۳ وجود دارد؛ کاخ یاقوت است که این بنا متعلق به دوره قاجار بوده و اکنون در اختیار وزارت بهداشت قرار دارد که خوشبختانه با هماهنگی که با مدیران مراکز و بهره‌برداری مراکز شده است امکان بهره‌برداری از این مجموعه و بازدید شهروندان فراهم شده است که در همین رابطه سال گذشته بنده پیشنهادی را به مسئولان وزارت بهداشت در ارتباط با تبدیل شدن کاخ یاقوت به موزه تاریخی پزشکی ایران ارائه کردم که هم اکنون نیز بر پیشنهاد خود مصر هستم و اعلام می‌داریم که شهرداری و شورای شهر تهران آمادگی حمایت از این مجموعه را دارند.

حق‌شناس در ادامه با اشاره به اینکه در تمام دنیا مهمترین موزه‌ها، کاخ‌های سلطنتی هستند گفت: در این کاخ‌ها علاوه بر حفظ و نگهداری، اشیای تاریخی نیز در معرض عموم مردم قرار می‌گیرد و در واقع رویکرد موزه‌داری، رویکرد تخصصی و باید به آن توجه شود. البته اماکن ارزشمند دیگری نیز در محل ارگان‌های نظامی و انتظامی وجود دارد به عنوان مثال می‌توان به پادگان ژاندارمری سابق در محل ساختمان آگاهی تهران بزرگ اشاره کرد که در سال گذشته و طی بازدیدی که از این مجموعه و بنا صورت گرفت شهرداری آمادگی خود را برای تبدیل شدن این محل به عنوان موزه به مسئولان مربوطه اعلام کرد.

وی اظهار کرد: بنا‌های دیگری در سایر دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها از جمله وزارت ارتباطات وجود دارد که امیدواریم این اماکن در اختیار شهرداری قرار بگیرد تا زمینه تبدیل شدن موزه این محل‌ها فراهم شود.

حق‌شناس همچنین به آخرین وضعیت باغ وثوق‌الدوله در منطقه ۱۴ اشاره کرد و گفت: طی توافقی که شهرداری تهران با بنیاد مستضعفان انجام شد قرار بر این شد که این بافت در اردیبهشت‌ماه در اختیار شهرداری قرار بگیرد و در ادامه نیز شهروندان از ظرفیت و پتانسیل این باغ استفاده کنند.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران گفت: توسط پیگیری‌هایی که صورت گرفته این باغ علیرغم قیمت کارشناسی شده با قیمت بالا خریداری شده است و پیش‌بینی می‌شود پس از تعطیلات مدارس این مجموعه به بهره‌برداری برسد.

وی در پایان گفت: البته سایر اماکن نیز از جمله کارخانه سیمان در منطقه شهرری ظرفیت تبدیل شدن به موزه صنعت را دارد که در این زمینه باید با مسئولان مربوطه در وزارت صنعت رایزنی‌های لازم صورت بگیرد.