به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری دانشجو، سفارت روسیه در کابل خواهان از سرگیری پرونده جنایت جنگی آمریکا در افغانستان شد.

سفارت روسیه اعلام کرد: هر چند از آغاز کار دیوان بین المللی برای بررسی پرونده جنایات جنگی در افغانستان مدت زمان زیادی گذشته، اما این پرونده به صورت رسمی آغاز نشده است.

براساس این گزارش، در بیانیه سفارت سوریه در کابل اعلام شده که روسیه خواهان آغاز پیگیری عاملان جنایات جنگی در افغانستان شده است.

به گزارش فارس، به‌تازگی دیوان کیفری بین المللی پرونده جدیدی را برای بررسی جنایات جنگی نظامیان آمریکایی در افغانستان گشوده است. این موضوع موجب وحشت مقامات آمریکا شد، به‌طوریکه تهدید به تحریم این دادگاه و فشار بر آن در دستور کار دولت آمریکا قرار گرفت که در نهایت با عدم اعطای ویزا به قضات این دادگاه، دیوان کیفری بین المللی تحت فشار آمریکا موضوع بررسی جنایات جنگی این کشور در افغانستان را کنار گذاشت.

این در حالی است در ۱۹ سال گذشته و جنگ آمریکا در افغانستان بیش از ۴۸ نفر کشته شده و تنها در سال ۲۰۱۸ بیش از ۱۰ هزار غیرنظامی در افغانستان کشته و زخمی شدند که عامل اصلی این افزایش کشتار تشدید حملات هوایی آمریکا عنوان شده است.

از طرف دیگر دیده‌بان حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد فشار آمریکا بر سازمان ملل برای عدم پیگیری جایگاه دیوان کیفری را تضعیف می‌کند و این اقدامات در نهایت بررسی جنایات جنگی و همچنین حقوق بشر را به خطر خواهند انداخت.