به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو مرتضی سلیمی در حاشیه کارگروه تدوین مقابله با زلزله احتمالی تهران که در پایگاه امداد جاده‌ای هلال احمر در پیست آبعلی برگزار شد، در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: یکی از تکالیف برنامه ۵ ساله هلال احمر تدوین برنامه آمادگی برای پاسخگویی به زلزله احتمالی تهران است، که بتوانیم، یک ترس عاقلانه‌ای را در مردم در بخش آمادگی ایجاد کنیم و خود را نیز برای پاسخگویی آماده کنیم.

وی افزود: مهم‌ترین برنامه این هفته تجسم صفر تا ۱۰۰ این حادثه با سناریو‌های مختلف بود، برنامه به نحوی طراحی شده که استان‌های معین و پیشتاز اقلام مورد نیاز و تیم‌های تجسسی و تخصصی و همه پتانسیل کشور برای پاسخگویی به زلزله فرضی تهران آمادگی حداکثری داشته باشند.

رییس جمعیت هلال احمر با بیان این که ۵ سناریو برای زلزله فرضی تهران طراحی شده است، گفت: سطح آمادگی موجود در حالت خوب بوده و نگران کننده نیست، اما نیاز به آمادگی بیشتر داریم.

وی ادامه داد: در بدترین شرایط با وقوع زلزله احتمالی تهران یک میلیون نفر نیاز به اسکان اضطراری خواهند داشت، که در این صورت کسری اقلام داریم، که با تدوین این برنامه خود را ملزم به رسیدن به اعداد پیش بینی شده برای اسکان اضطراری یک میلیون نفر و ۲۵۰ هزار نفر مصدوم برسیم.

سلیمی گفت: این یک میلیون نفر نیاز‌های بهداشتی، غذایی و … دارند.