به گزارش گروه فناوری خبرگزاری دانشجو به نقل از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، علی وحدت در این نشست با اشاره به ویژگی‌های حوزه دانش بنیان و فناور در کشور، گفت: این حوزه چند ویژگی خاص دارد، به طور مثال هزینه اشتغال و میزان سرمایه‌گذاری این بخش به طور متوسط نسبت به سایر حوزه‌ها پایین‌تر است. در عین حال بهره‌وری و ارزش افزوده‌ای که شرکت‌های دانش بنیان تولید می‌کنند، بسیار بالاست.

وی افزود: ایجاد اشتغال در شرکت‌های دانش بنیان بسیار ارزشمند است به طوری که عدم استفاده از منابع انسانی در این بخش، نوعی اسراف به شمار می‌آید.

وحدت با اشاره به مسئولیت صندوق نوآوری و شکوفایی در تامین مالی حوزه دانش‌بنیان و فناور در کشور، تصریح کرد: در حدود پنج سال از تاسیس این صندوق می‌گذرد و تاکنون زحمات زیادی نیز برای این حوزه کشیده شده است. ما نیز در دوره جدید تلاش داریم خدمات صندوق را توسعه دهیم و زمان ارائه تسهیلات و خدمات به شرکت‌های دانش بنیان و فناور را کوتاه کنیم که شکر خدا توفیقات خوبی نیز در این مسیر حاصل شده است.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به موضوع همکاری جدید این صندوق با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بحث تقویت شرکت‌های دانش بنیان حوزه تعاون، گفت: طبق آمار موجود از هزار شرکت تعاونی فعال در کشور، ۱۰۰ شرکت دانش بنیان به شمار می‌آیند، لذا در برنامه مشترک خود با وزارت تعاون قصد داریم تعداد این شرکت‌ها را به لحاظ کمی افزایش و به لحاظ اقتصادی نیز به آن‌ها کمک کنیم تا گردش مالی و نیز فروش محصولات آن‌ها هم افزایش یابد.

وی با تاکید بر اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی درصدد است بحث تامین مالی شرکت‌های دانش بنیان حوزه تعاونی را تسریع بخشد، گفت: این کار از طریق صندوق‌های پژوهش و فناوری صورت خواهد گرفت.

وحدت با اشاره به اهمیت شتاب‌دهنده‌ها در توسعه حوزه دانش بنیان در کشور گفت: یکی از شتاب دهنده‌های خوب کشور، یک شرکت تعاونی است که چندین شرکت تعاونی دانش بنیان نیز زائیده این شتاب دهنده به شمار می‌آید، به عبارت دیگر اینگونه شتاب دهنده‌ها روند دانش بنیان شدن شرکت‌ها را در منطقه جغرافیایی خود تسریع می‌کنند.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به میزان اثرگذاری وزارت تعاون در اقتصاد کشور، موضوع نفوذ فناوری در تعاونی‌های موجود را بسیار مهم عنوان کرد و گفت: ما در صندوق نوآوری و شکوفایی با ارائه تسهیلات مالی از شرکت‌هایی که از تعاونی‌های دانش بنیان خرید کنند حمایت می‌کنیم تا روند توسعه این تعاونی‌ها نیز سرعت گیرد.