به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، حوزه آموزش و پژوهش در هفته‌ای که گذشت با اخبار متنوع و فراوانی روبه رو بود که خلاصه‌ای از آن‌ها را می‌توانید در ادامه مرور کنید.

فراخوان جذب اعضای هیئت علمی ۲۶ شهریور ماه منتشر می‌شود
براساس جدول زمانی فراخوان جذب هیئت علمی مرداد ماه ۹۸، ثبت نام متقاضیان جذب هیئت علمی در دانشگاه‌ها و مؤسسات تابع وزارت علوم تحقیقات و فناوری از ۲۶ شهریورماه آغاز شده و تا ۶ مهر ۹۸ ادامه خواهد داشت. اعلام نیاز دانشگاه‌ها به هیئت علمی از ۱۹ مردادماه ۹۸ «همزمان با شب عرفه» آغاز شده و تا ۴ شهریورماه ۹۸ ادامه داشت در این مدت دانشگاه‌ها فرصت داشتند تا اعضای هیئت‌علمی مورد نیاز خود در سال جدید را اعلام کنند.

نتایج آزمون دستیاری تخصصی دندانپزشکی اعلام شد
سی و سومین دوره آزمون ورودی پذیرش دستیار در رشته‌های تخصصی دندانپزشکی سال تحصیلی ٩٨-٩٩ در ششم تیرماه ۹۸ با حضور یک هزار و ۶۲۵ داوطلب برگزار شد. از تعداد یک هزار و ۶۲۵ داوطلب حاضر در آزمون ورودی پذیرش دستیار در رشته‌های تخصصی دندانپزشکی تعداد ۵۴۶ نفر مجاز به انتخاب رشته – محل شدند و از این تعداد در نهایت ۳۳۶ نفر پذیرفته شدند.

آمار ثبت‌نام‌کنندگان دوره‌های مهندسی فناوری و کارشناسی حرفه‌ای دانشگاه جامع اعلام شد
حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: مهلت ثبت‌نام در دوره مهندسی فناوری و دوره کارشناسی حرفه‌ای دانشگاه جامع علمی کاربردی به پایان رسید.

زمان فراخوان جذب اعضای هیئت علمی اعلام شد / آخرین وضعیت دانشمند بازداشتی ایران
مشاور عالی سازمان سنجش با بیان اینکه تعداد ۴۳ هزار و ۸۲۱ نفر در دوره‌های مهندسی فناوری و تعداد ۴۶ هزار و ۲۹۰ نفر برای کارشناسی حرفه‌ای دانشگاه جامع علمی کاربردی ثبت نام کرده اند، اظهار داشت: ظرفیت پذیرش در این دوره‌ها ۱۵۴ هزار و ۲۰۵ نفر است.

بیش از ۸۷ هزار نفر در دوره‌های کاردانی نظام جدید پذیرفته شدند
حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور بیان کرد: اسامی پذیرفته‌شدگان نهایی آزمون دوره‌های کاردانی پیوسته و ناپیوسته نظام جدید (دانشگاه فنی و حرفه‌ای و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی) سال ۱۳۹۸ بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شد.

توکلی با بیان اینکه ظرفیت پذیرش در این دوره‌ها ۲۵۵ هزار ۶۰۸ نفر است، افزود: ۸۷ هزار و ۵۰۱ نفر در این دوره‌ها پذیرفته شده اند که برای اطلاع از تاریخ و مدارک لازم برای ثبت‌نام (علاوه بر مدارک مندرج در این اطلاعیه) باید ابتدا به پایگاه اطلاع‌رسانی دانشگاه فنی و حرفه‌ای یا موسسه محل قبولی مراجعه کنند.

روسای ۴ دانشگاه سراسری کشور منصوب شدند
در جلسه کمیته تعیین روسای دانشگاه‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی، با موافقت اعضا سیدمهدی ابطحی برای ریاست دانشگاه صنعتی اصفهان، حمیدرضا رضائی آشتیانی برای ریاست دانشگاه صنعتی اراک، منصور زراء نژاد برای ریاست دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر و همچنین کوروش نوذری برای مسئولیت ریاست دانشگاه مازندران انتخاب شدند.

زمان فراخوان جذب اعضای هیئت علمی اعلام شد / آخرین وضعیت دانشمند بازداشتی ایران
خبر جدیدی از وضعیت دانشمند بازداشتی ایران نیست
منصور غلامی، وزیر علوم تحقیقات و فناوری درباره استاد و دانشمند ایرانی دانشگاه تربیت مدرس که هم‌اکنون در بازداشت نیرو‌های آمریکایی است، توضیح داد: متاسفانه هنوز خبر جدیدی در این زمینه نداریم و وزارت امور خارجه قرار است این کار را پیگیری کند. چرا که ما به پیگیری موارد رخ داده در خارج از کشور دسترسی نداریم.

مشکل بورسیه‌های دانشگاه تربیت مدرس حل شد
محمد تقی احمدی رئیس دانشگاه تربیت مدرس در شورای دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به پرونده‌های دیوان عدالت اداری در خصوص جذب بورسیه‌ها گفت: دانشگاه تربیت مدرس حدود ۱۸ پرونده بورسیه در دیوان عدالت اداری داشت که ۱۱ مورد آن منجر به حکم الزام به استخدام شد که با توجه به وجود برخی مبانی قانونی در این زمینه، سوءتفاهم‌هایی با دیوان عدالت اداری ایجاد شده بود که طی جلسات مشترکی توانستیم این موارد را حل کنیم.