منتشر نشود/// شرکت‌های دانش‌بنیان خط مقدم تقابل با تحریم‌ها هستند/ درآمد میلیارد تومانی شرکت‌های دانش‌بنیان بر اساس اظهارنامه‌های مالیاتی

‌محمد صاحبکار خراسانی رئیس مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در گفتگو با خبرنگار فناوری خبرگزاری دانشجو در خصوص درآمد‌های شرکت‌های دانش بنیان طی سال‌های گذشته در کشور، اظهار کرد: در کشور حدود ۴۰ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان منابعی مالی از سوی شرکت های دانش بنیان کسب شده است.

وی ادامه داد: این آمار و ارقام بر اساس آخرین اظهارنامه‌های مالیاتی ثبت شده است و نشان می‌دهد درآمدشان این میزان است، البته این رقم اعلام شده بر اساس سال 96 است و اظهارنامه مالیاتی سال ۹۷ شرکت‌های دانش بنیان هنوز مشخص نشده و اگر تا دو ماه آینده این شرکت‌ها درآمد خود را اعلام کرده و اظهارنامه مالیاتی خود را پر نمایند، آمار را روزآمد خواهیم کرد و احتمالا این رقم بیشتر هم خواهد شد.

صاحبکار خراسانی در پاسخ به این سوال که با توجه به افزایش تحریم و تهیه برخی اقلام مورد نیاز، آیا این امکان وجود دارد که شرایط ار تحریم به فرصت تبدیل شود؟ بیان کرد: متاسفانه ما امروز در شرایط تحریمی و تحت فشار هستیم و بسیاری از کشورها کالا به کشور ما نمی‌دهد؛ از طرفی اقلام مورد نیاز شرکت‌های دانش بنیان نیز اقلام فناورانه است.

وی تصریح کرد: اقلام فناورانه کالاهایی هستند که پیچیدگی‌های فنی بالایی دارد و جزو محصولات دانش‌بنیان به حساب می‌آید، در این زمینه شرکت‌های دانش‌بنیان برای اینکه بتوانند محصولات ویژه را طراحی و تولید کنند بسیار اهمیت دارد.

رئیس مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: اعتقاد داریم که شرکت‌های دانش‌بنیان خط مقدم تقابل با تحریم‌ها هستند و می‌توانند با فعالیت خود استقلال اقتصادی را برای کشور به ارمغان بیاورند.