تیتر یک ۷ صبح روز شنبه/////// صندوق نوآوری و شکوفایی گزارش عملکرد هزینه را از شرکت‌های دانش‌بنیان بگیرد

علیرضا رحیمی، نماینده تهران و عضو هیات رئیسه در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار فناوری خبرگزاری دانشجو، با اشاره به نقش مهم صندوق نوآوری و شکوفایی در حمایت از شرکت‎‌های دانش بنیان، از عملکرد این صندوق اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: تاسیس صندوق‌های تخصصی برای تقویت منابع مالی به صورت بخشی، از گذشته سابقه داشته و به نوعی کمک به بانک‌ها است که بتوانند به فعالان حوزه‌های مختلف، تسهیلاتی را ارائه دهند. صندوق نوآوری و شکوفایی هم از این باب تاسیس شد تا شرکت‌های دانش‌بنیان که صاحب ابتکار و نوآوری هستند را حمایت کند، اما بنده خیلی از عملکرد این صندوق خبر ندارم، چون تاکنون به صورت رسمی و جامع گزارشی در این رابطه به مجلس ارائه نشده است.

وی در ادامه به مدیران صندوق نوآوری و شکوفایی توصیه کرد، گزارش عملکرد هزینه‌ها و تسهیلات اعطایی را از شرکت‌های دانش‌بنیان اخذ کنند تا مشخص شود این تسهیلات چقدر کارایی داشته و در چه مسیر‌هایی هزینه شده است.

رحیمی با تاکید بر اینکه ارائه هرگونه تسهیلات باید چارچوب‌دار شود، تصریح کرد: باید شرایطی را مهیا کرد تا عملکرد شرکت‌های دانش‌بنیان ارزیابی شود تا چنانچه شرکتی به نحو احسن به رسالت خود عمل کرد، باز هم مورد حمایت قرار گیرد. با این کار شرکت‌های دانش‌بنیان می‌فهمند اگر تسهیلاتی دریافت کرده‌اند به طور قطع صندوق نوآوری و شکوفایی بر آن نظارت خواهد داشت.

این عضو هیات رییسه مجلس در ادامه درباره نقش پررنگ شرکت‌های دانش بنیان در خنثی کردن تحریم‌ها علیه کشور، گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان و به خصوص آن دست از شرکت‌هایی که در حوزه نوآوری هستند و تکنولوژی و دانش‌های جدید را وارد حوزه اقتصاد و رفاه اجتماعی می‌کنند، نقش مهم و پررنگی را در راه عبور از تحریم‌های سخت اقتصادی دارند و بدون تردید این شرکت‌ها می‌توانند در فضای تحریم‌های بین‌المللی، فضای اطمینان‌بخشی را به بخش اقتصادی کشور و به خصوص بخش خصوصی تزریق کنند.

نماینده تهران در مجلس در پایان خاطرنشان کرد: در این سال‌ها صحبت در خصوص شرکت‌های دانش‌بنیان بیش از گذشته بوده، زیرا بسیاری از مسئولان به نقش تاثیرگذار این شرکت‌ها به خصوص در این ایام که وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم سخت‌تر از گذشته شده است، پی برده‌اند. به هر حال این حرکت در کشور جوان و نوپاست و برای اینکه تاثیر این شرکت‌ها در آینده ملموس‌تر شود نیاز است به آن‌ها بیش از پیش توجه شود.