ضوابط استفاده از پهپاد‌های غیرنظامی اعلام شد/ ایجاد بانک اطلاعاتی پهپاد‌های غیرنظامی در کشور

به گزارش گروه فناوری خبرگزاری دانشجو به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری با تهیه دستورالعمل عملیاتی وسایل پرنده بدون سرنشین کنترل از راه دور به دنبال تحقق اهدافی، چون «نظارت بر فعالیت پروازی پهپاد‌ها با کاربرد غیرنظامی» و «توسعه زیرساخت‌های مناسب برای استفاده از مزایای بکارگیری پهپاد‌های غیرنظامی» است.

همچنین «ارتقاء ایمنی کلیه پرواز‌ها در فضای کشور»، «ساماندهی عملیات پرواز پهپاد‌های غیرنظامی به منظور پیشگیری از بروز سوانح احتمالی و ایجاد مخاطرات امنیتی» و «ایجاد بانک اطلاعاتی پهپاد‌های غیرنظامی در کشور» از دیگر اهداف این طرح است.

دامنه کاربرد این شیوه نامه در خصوص فعالیت پهپاد‌ها برای پهپاد‌های عمومی، آموزشی، تفریحی و سرگرمی و خدماتی اجرایی می‌شود.

این پهپاد‌ها در حوزه‌های مختلفی، چون «پایش عبور و مرور زمینی و دریایی»، «مقابله با آتش سوزی»، «تجسس، نجات و امدادرسانی»، «پایش شرایط جوی و آب و هوا»، «پایش اقدامات مرتبط با بلایای طبیعی زلزله، سیل، آتش سوزی، طوفان و غیره»، «حفاظت از محیط زیست» و «خدمات کشاورزی» کاربرد دارند.

«زمین شناسی و اکتشاف معدن»، «فیلمبرداری، عکسبرداری و نقشه برداری»، «پایش خطوط آب و برق و گاز»، فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی»، «حمل بار و پست» و «دیگر خدمات تفریحی، گردشگری، ورزشی مورد تایید سازمان تحقیقاتی» از دیگر کاربرد‌های این پهپاد‌های غیرنظامی است.