طرح منع دخانیات در دانشگاه تهران اجرایی می‌شود

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، به نقل از مرکز مشاوره دانشگاه تهران، موضوع روز جهانی بدون دخانیات، در سال ۱۳۹۸ بر انواع تأثیرات مضر مصرف دخانیات بر سلامت ریه‌های جوامع در سراسر جهان عنوان شده است.

هر سال در تاریخ ۱۰ خرداد (۳۱ می) سازمان بهداشت جهانی و همکاران جهانی این سازمان، روز جهانی بدون دخانیات را برگزار می‌کنند.

این کمپین سالیانه فرصتی است تا نسبت به مضرات و تأثیرات مرگبار مصرف دخانیات و قرار گرفتن در معرض دود سیگار اطلاع‌رسانی و عدم مصرف دخانیات ترویج شود.

تمرکز موضوع روز جهانی بدون دخانیات در سال ۱۳۹۸ بر انواع تأثیرات مضر مصرف دخانیات بر سلامت ریه‌های جوامع در سراسر جهان است.

دانشگاه تهران ضمن گرامیداشت این روز و تأکید بر داشتن دانشگاه بدون دخانیات از دانشجویان، اعضای هیأت علمی، کارکنان و کلیه اعضای جامعه درخواست دارد، تا اقداماتی را در جهت بهبود سلامت خود و فرزندانشان انجام داده و آنان را در مقابل مضرات مصرف دخانیات محافظت کنند.

در این راستا مرکز مشاوره دانشگاه تهران متناسب با موضوع روز جهانی بدون دخانیات سال ۱۳۹۸ «دخانیات و سلامت ریه‌ها» اقدام به نشر مطالب آموزشی از طریق فضای مجازی، انتشار و توزیع پوستر و بروشور در سطح پردیس‌ها، دانشکده‌ها و خوابگاه‌ها و برگزاری جلسات آموزشی برای دانشجویان در خوابگاه‌ها می‌کند.

گفتنی است، «دانشگاه بدون دخانیات» یکی از برنامه‌های دانشگاه تهران برای مبارزه با مصرف دخانیات در محیط علم و دانش است که به تصویب هیأت رئیسه دانشگاه رسیده است و در دستور کار معاونت دانشجویی برای اجرا قرار دارد.

به گفته معاون دانشجویی دانشگاه، این طرح دانشگاه طی دو مرحله اصلی اجرا می‌شود. مرحله اول اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی در قالب طرح‌های نو نسبت به مسئله دخانیات دنبال می‌شود و مرحله دوم اجرایی شدن منع دخانیات در دانشگاه است.