به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، در نشست شورای وزیران امور خارجه سازمان همکاری اسلامی که بمنظور آماده سازی چهاردهمین اجلاس سران این سازمان به میزبانی و ریاست عربستان سعودی در روز پنجشنبه ۸ خرداد ماه ۱۳۹۸ در شهر جده برگزار گردید، ابراهیم العساف وزیر امور خارجه عربستان در جریان طرح اتهامات واهی مبنی بر مداخله جمهوری اسلامی ایران در امور کشور‌های دیگر با عدم حمایت و پشتیبانی سایر کشور‌های شرکت کننده در اجلاس مواجه شد.

سخنان وزیر امور خارجه عربستان در مراسم آغازین اجلاس وزرای خارجه کشور‌های اسلامی در حالی ایراد شد که هیچیک از هیأت‌های نمایندگی کشور‌های عضو حاضر در نشست مزبور از آن حمایت نکردند. در این نشست، شماری بسیاری از نمایندگان کشور‌های اسلامی سخنرانی خود را حول موضوعات گوناگون و در راس آن در مسئله فلسطین ایراد نمودند و بر حق مردم فلسطین برای داشتن کشوری مستقل به پایتختی قدس شریف تأکید کردند، لکن هیچکدام به مواضع عربستان و در حمایت از طرح اتهامات وزیر امور خارجه آن علیه کشورمان اشاره نکردند.

نمایندگان کشور‌های اسلامی سازمان همکاری اسلامی همچنین در سخنان خود، طرح توطئه آمیز موسوم به معامله قرن را صراحتا محکوم و مردود اعلام کردند.
در همین حال رسانه‌های بخصوص عرب زبان وابسته به عربستان سعودی تلاش میکند با انتشار اخبار مجعول از این اجلاس بر این عدم حمایت کشور‌ها از اتهام زنی عربستان سرپوش بگذارند.
آقای رضا نجفی، مدیر کل صلح و امنیت بین المللی وزارت امور خارجه کشورمان که در راس هیأتی بمنظور شرکت در چهاردهمین اجلاس سران سازمان همکاری اسلامی در جده حضور دارد، متعاقبا در سخنان خود در این نشست قویا با رد اتهامات وارده از سوی وزیر امور خارجه عربستان، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران بعنوان یکی از بنیان گذاران سازمان همکاری اسلامی امیدوار است این اجلاس که در ماه مبارک رمضان برگزار می‌شود موجب تقویت وحدت امت اسلامی گردد و تمرکز خود را بر موضوع اصلی و دارای اولویت جهان اسلام یعنی مسئله فلسطین معطوف نماید. ”

چهاردهمین اجلاس سران کشور‌های عضو سازمان همکاری اسلامی (OIC) به میزبانی عربستان سعودی و با حضور ۵۷ کشور عضو آن در روز جمعه مورخ ۱۰/۳/۱۳۹۸ در مکه مکرمه برگزار خواهد شد و طی آن بیانیه نهایی و قطعنامه فلسطین بعنوان اسناد رسمی اجلاس به تصویب خواهد رسید. پیش از اجلاس سران سازمان همکاری اسلامی، دو نشست مقدماتی و آماده سازی آن شامل نشست مقامات ارشد و نشست شورای اجرایی وزیران امور خارجه در تاریخ‌های ۶ و ۸ خرداد ماه ۱۳۹۸ در جده برگزار گردید؛ و طی جلسات مذکور پیش نویس اسناد مربوطه مورد بحث و بررسی و تصویب اولیه قرار گرفت تا در اجلاس سران در روز جمعه به تصویب نهایی برسد.