به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، مجلس شورای اسلامی، در راستای سیاست شفاف‌سازی و در چارچوب انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات فعالیت نمایندگان مجلس، اقدام به انتشار گزارشاتی از «اطلاعات حضور و غیاب نمایندگان در صحن علنی مجلس و کمیسیون‌های تخصصی» و «میزان مشارکت در رأی‌گیری‌های جلسات علنی مجلس شورای اسلامی» کرده است.

تمرکز بر عملکرد نمایندگان مجلس دهم در سال گذشته حاکی است که ۲۴.۸ درصد نمایندگان مجلس از ۲۹۰ نماینده در جلسات بررسی طرح‌ها و لوایح در صحن حضور نداشته و ۷۲ نماینده که باید در مسائل اصلی که قوه مقننه در خصوص طرح‌ها و لوایح باید تصمیم‌گیری کنند غایب بودند.

عملکرد مجلس در سال سوم هم نشانگر آن است که ۱۲ درصد کل نمایندگان یعنی ۳۵ نماینده در جلسات صحن مجلس مشارکتی در آراء نداشتند. این عدم مشارکت نمایندگان در صحن نشان دهنده آن است که آن‌ها در هیچ کدام از رای‌گیری‌ها شرکت نکردند.

همچنین ۵ نماینده یعنی ۱.۷ درصد جمع نمایندگان مردم در خانه ملت با رای ممتنع خود با آراء بی‌طرفی خود را نسبت به طرح‌ها و لوایح اعلام کردند در حقیقت آن‌ها گرایشی به هیچ کدام از طرح‌ها و لوایح و همچنین اعلام نظر خود نداشتند.

۱۷۸ نماینده هم که شامل ۶۱.۳ درصد نمایندگان بهارستان می‌شود با رای مثبت و منفی به طرح‌ها و لوایح نظرات‌شان را اعلام کردند.

بر اساس گزارش منتشر شده از عملکرد مجلس در سال ۹۷ و همچنین نمودار میزان مشارکت ماهانه نمایندگان در رای‌گیری‌ها مشخص شده است که مشارکت نمایندگان در ماه اول سال گذشته در رای‌گیری‌ها ۱۸۳ نفر بوده که در ماه بعدی آن یعنی اردیبهشت ماه به ۱۷۸ نفر تقلیل پیدا کرده است، اما در ماه پایانی فصل بهار این میزان به ۱۹۵ رای از ۲۹۰ رای ممکن در صحن علنی رسیده است.

پایین‌ترین میزان مشارکت نمایندگان مجلس در سال گذشته مربوط به ماه ابتدایی فصل تابستان است به طوری که فقط ۱۷۰ نماینده در رای‌گیری‌ها مشارکت کردند، اما این میزان در مرداد ماه به ۱۸۴ رای رسیده است. اما وضعیت در شهریور ماه یعنی ماه پایانی تابستان به بالاترین میزان مشارکت نمایندگان در رای‌گیری‌ها نشاندهنده بالاترین میزان رای‌گیری‌ها در کل سال گذشته است. به طوری که ۲۱۸ نماینده در رای‌گیری‌ها شرکت کرده‌اند.

اولین ماه نیمه دوم سال یعنی مهر ماه وضعیت مشارکت نمایندگان در رای‌گیر‌ی‌ها به شدت تنزل پیدا کرده و به ۱۹۳ رای در آن ماه رسیده بود.

این افت در میزان مشارکت نمایندگان در ماه بعدی آن یعنی آبان ماه به ۱۹۰ رای رسیده و این روند کاهشی را همچنان ادامه داشت تا به آخرین ماه فصل پاییز رسیدیم. در این ماه هم میزان مشارکت نمایندگان با افت همراه بود به طوری که فقط ۱۸۰ نماینده از ۲۹۰ نماینده مردم در خانه ملت در رای‌گیری‌ها مشارکت داشتند که البته در دی ماه هم این میزان مشارکت تکرار شد.

در بهمن ماه سال گذشته میزان مشارکت نمایندگان از میانگین مشارکت آنان در اولین ماه فصل زمستان باز هم کمتر شده و به ۱۷۶ رای رسید. اما وضعیت در آخرین ماه سال گذشته کمی بهبود پیدا کرده و به ۱۸۲ رای رسید.

بر اساس بررسی این موضوع می‌توان اعلام کرد که میانگین مشارکت ماهانه نمایندگان در رای‌گیری‌ها در ۱۲ ماه سال گذشته ۱۸۵ نفر بوده است. مشارکت در رای‌گیری شامل رای مثبت، منفی و ممتنع می‌شود.

برای رؤیت جزئیات تعداد نمایندگان حاضر در جلسات علنی مجلس و غایبان و آراء مثبت و منفی و ممتنع آن‌ها و همچنین میزان افراد مشارکت کننده در رای‌گیری و عدم مشارکت آنان و نمایندگانی که نظر ممتنع خود را اعلام کرده‌اند اینجا را کلید کنید.