به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری دانشجو به نقل از الجزیره، «الیزابت وارن» سناتور دموکرات ایالت ماساچوست در سخنانی از اقدام آمریکا در فروش تسلیحات به عربستان سعودی و امارات به شدت انتقاد کرد.

وی تاکید کرد: اینکه آمریکا به بهانه مقابله با ایران به سعودی در کشتن شهروندان کمک کند نفرت انگیز است.

دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا رسماً جمعه به بهانه «تشدید تنش‌ها با ایران» قوانین کنگره را دور زد و روند فروش چندین میلیارد دلار سلاح به عربستان سعودی و سایر کشورها را تسریع کرد. سناتورهای آمریکایی شب گذشته گفتند دولت ترامپ رسماً کنگره را از تصمیم برای آغاز به اجرای 22 معامله تسلیحاتی به ارزش 8.1 میلیارد دلار مطلع کرده است.

«مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای ضمن دفاع از این تصمیم گفت که دولت ترامپ به این دلیل می‌خواهد به عربستان سعودی، امارات متحده عربی و اردن سلاح بفروشد که هر گونه تأخیر در اجرای این معاملات می‌تواند منافع شریکان آمریکا را در شرایطی که ایران بی‌ثباتی در منطقه ایجاد می‌کند به خطر بیندازد.

در این بیانیه آمده است: «فروش این تسلیحات از متحدان ما حمایت خواهد کرد، ثبات در خاورمیانه را افزایش خواهد داد و به این کشورها کمک خواهد کرد در برابر جمهوری اسلامی ایران از خودشان دفاع کرده و این کشور را مهار کنند.» پامپئو گفته که تصمیم برای دور زدن قوانین کنگره قرار نیست به رویه تبدیل شود و اقدامی است که تنها یک بار انجام شده است.

ترامپ بارها از معامله فروش تسلیحات به عربستان سعودی حمایت کرده است. او روز 28 فروردین‌ماه مصوبه‌ای از کنگره آمریکا که خواستار قطع حمایت نظامی این کشور از ائتلاف تحت رهبری سعودی در جنگ علیه یمن بود را وتو کرد.